Çocuklarda Diş Çürümesinin Nedenleri ve Tedavisi

Çocuklarda diş çürümesi her yaşta görülebilecek ve çözülmesi gereken bir sağlık problemi. Çocuklarda diş çürümesi neden olur, çürük belirtileri neler ve bu durumun önüne geçmek için neler yapmak gerekir? Merak edilen tüm soruları Diş Hekimi Ela Çabuk yanıtladı!

Çocuklarda erken diş çürümesi neden olur?

Erken diş çürümeleri farklı nedenlere bağlı olarak meydana gelebiliyor. Öncelikle çocukların diş sağlığı için düzenli bir şekilde temizlenmesi gerekiyor. Fırçalanmayan dişlerde besin artıkları birikiyor ve bu da bakterilere neden oluyor. Dolayısıyla dişlerde erken çürüme görülüyor.

Bunların yanı sıra dişlerin yapısal özellikleri de çocuklarda erken diş çürümesine neden olabiliyor. Çocuğun besin ve içecek tüketiminin de burada önemli bir faktör olduğunu söylüyor Uzm. Dt. Ela Çabuk. Gereğinden fazla şekerli atıştırmalık ve içecek tüketen çocukların dişleri erken dönemde çürüyebiliyor.

Çocuklarda çürük belirtileri neler?

Çocuklarda çürük belirtileri hemen fark edilebiliyor. Başlıca belirtiler şöyle:

 • Kavite derinleşiyor, koyu kahverengi renkten siyaha dönüyor.
 • Dişlerde boşluklar görülebiliyor, bu boşluklar kahverengi bir renge sahip olıuyor.
 • Ağrı yaşanabiliyor.

Uzm. Dt. Ela Çabuk, bu belirtilerin her çocuk için farklılık gösterebileceğini söylüyor.

Çocuklarda diş çürümesine yol açan faktörler neler?

Çocuklarda diş çürümesinin birçok nedeni mevcut. Diş çürümeleri;

 • Bakterilerden ya da diğer olumsuz faktörlerden,
 • Karbonhidrat içeren yiyecekler, şekerler ve nişastalar ile şeker oranı yüksek besin ve içeceklerden,
 • Zaman içinde bakterilerin oluşturduğu asitlerin diş minesinde yer ve boşluklara yol açmasından,
 • Dişlerin çürüğe yatkın olmasından kaynaklanabilir. Uzm. Dt. Ela Çabuk, dişin yapısal özelliklerinden dolayı çürükler meydana gelebileceğini söylüyor.

Çürük tamamen engellenebilir mi?

Çürüklerin engellenebilmesi için düzenli ağız ve diş bakımının yapılması gerekiyor. Bunun için de çocuğun düzenli bir şekilde doktor kontrolüne götürülmesi gerekiyor. Böylece çürükler oluşmadan önce uzman dişçi muayenesi ve tedavisi ile bu durumun önüne geçilebiliyor. Dişlerin temizlenmesi ve plaklardan arınması için yapılacak işlemlerle çocukların diş sağlığı korunabiliyor.

Çocuklarda diş çürümesini önleme yolları neler?

Çocuklarda diş çürümesinin önüne geçmek için yapılabilecekleri şöyle özetliyor Diş Hekimi Ela Çabuk;

 • Çocukların dişleri 2 yaşından itibaren düzenli bir şekilde diş ipi ile temizlenmeli,
 • İlk diş çıkardıkları zamandan itibaren çocuğa diş fırçalaması öğretilmeli ve alışkanlık kazandırılmalı,
 • Florürlü diş macunu ile dişler, dil ve diş etleri günde iki kez fırçalanmalı,
 • Çocuğun diş sağlığının beslenmeyle doğru orantılı olduğunun unutulmaması gerekiyor. Bu nedenle çocuğun dengeli beslenmesinin sağlanmalı,
 • Şeker miktarı yüksek ve yapışkanlı aperatiflerin tüketimi sınırlandırılmalı. Zira bu aperatifler diş sağlığını ciddi oranda etkiliyor. Bunların yanı sıra; şeker, çikolata, cips, kurabiye ve kek gibi yiyeceklerin tüketimi az olmalı,
 • Bakteriler, dişlerin düşmanı. Dolayısıyla çocuğun ağız sağlığının korunması için bakterilerin çocuğa geçmesi engellenmeli. Bunun için çocuğun yemek kapları dikkatlice temizlenmeli ve varsa diğer çocukların yemek kaplarından ayrı olmalı,
 • Bebeklerde diş çürümesini engellemek için emziklerin de temizliği ayrı bir öneme sahip. Emzikler özel olarak temizlenmeli ve emziklere eller yıkandıktan sonra dokunulmalı,
 • Çocuk, her altı ayda bir olmak üzere hekim kontrolüne götürülmeli.

Bunların yanı sıra doğru diş macunu seçimi için uzman fikri alınmasının yararlı olacağını söylüyor Uzm. Dt. Ela Çabuk.

Çocuklarda diş fırçalamayla ilgili merak edilen hususlardan biri de kullanılacak macun miktarı. 3 yaşından küçük olan çocuklar için pirinç tanesi büyüklüğünde diş macunu kullanılması yeterli. 3 yaşından itibaren ise bezelye büyüklüğünde macun kullanılmalı, diyor Diş Hekimi Ela Çabuk.

Kaynakça ve İleri Okuma

Bu içerik Periodontoloji Uzmanı Dt. Ela Çabuk tarafından yazılmıştır.