Balanit (Sünnet Derisi İltihabı) Neden Olur, Nasıl Geçer?

Özellikle 4 yaşın altındaki çocukları etkileyen balanit, neden olur, nasıl tedavi edilir gibi sorularının cevabını bu yazımızda verdik!

Balanit nedir?

Balanit; sünnet derisi ya da penis başı iltihabı olarak da bilinen, enfeksiyonlu bir sorundur. Aslında her yaştan erkekte görülebilir ama en riskli grup 4 yaş altı sünnet olmamış çocuklardır. Çoğu çocukta görülebilen, yaygın bir rahatsızlıktır.

Öğrenme zamanı: 8 Soruda Dev Sünnet Rehberi

Balanit nedenleri nelerdir?

Balanitin en büyük sebebi, hijyene özen göstermemektir. Özellikle bezli ve sünnetsiz bebeklerin alt temizliğinin doğru yapılmaması, bakterilerin sünnet derisi altında birikmesine, üremesine ve ardından enfeksiyon oluşmasına neden olur. Ayrıca ter ve ölü deriler de sünnet derisi altında birikebilir, buradaki hassas cildi tahriş edebilir.

Hijyen dedik ama aşırı temizlik de bu bölgede tahrişe ve ardından iltihaplanmaya neden olabilir. Penisin tazyikli suyla yıkanması ve sabun gibi tahriş edici, kurutucu, kimyasal içeren malzemelerin kullanılması da balanite neden olabilir.

Bunlar dışında;

  • Bazı ilaçlar,
  • Böbrek rahatsızlıkları,
  • Diyabet gibi sorunlar balaniti tetikleyebilir.

Böyle bir sorun da var: Hipospadias (Peygamber Sünneti) Nedir?

Balanit belirtileri nelerdir?

  • Peniste akıntı,
  • Şişme,
  • Kaşıntı,
  • Ağrı,
  • Kasık bölgesinde kırmızı döküntüler,
  • Ağrılı idrar yapma, sünnet derisi iltihabının en belirgin özelliklerinden.

Balanit tedavisi nasıl yapılır?

Sünnet derisi iltihabı tedavisi oldukça kolaydır. Genellikle iltihabı yok etmek için kullanılan balanit ilacı, antibiyotiklerdir. Çoğu balanit sorunu, antibiyotiklere olumlu cevap verir. Bazen tahrişi ya da kaşınmayı gidermek için bazı kremler de önerilebilir.

Çok ileri durumlarda sünnet gereklilik olabilir. Eğer sünnet derisi kalınlaşmışsa ve balanit tekrar ediyorsa sünnet yaptırmak sorunu çözebilir.

Bunlar dışında balanit sorununu tamamen ortadan kaldırmak için en önemli olan şey kesinlikle hijyene dikkat etmektir. Hala bez kullanan bebeklerin altı dikkatli ve doğru şekilde temizlenmeli, tuvalet eğitimi almış çocuklara ise genital bölgelerini doğru bir şekilde temizlemek öğretilmelidir.

İhtiyacın olacak: Bebeklerde Sünnet Sonrası Bakım

Kaynaklar:

Bebeğinizin İlk Yılında Sizi Neler Bekler?-Heidi Murkoff