Modern Annelerin Okuması Gereken Kitaplar

Özellikle yeni bir anneysen, bebek bakımı ve çocuk yetiştirme üzerine pek çok sorunun olduğunu tahmin ediyoruz. Bu sorulara cevap arama ve fikir edinmek için çocuk yetiştirme ve annelikle ilgili kitaplardan faydalanabilirsin.

Elbette annelik, biraz da içgüdüsel bir konu. Ama bu kitapların sen ve bebeğin için faydası olacağına eminiz. Yazımızda modern annelerin okuması gereken 10 kitabı sıraladık.

1- Modern Ailelere Bilgece Öğütler

Yazar: William Martin

Yayınevi: Butik Yayınları

"Modern Ailelere Bilgece Öğütler", bebek büyütürken okunması gereken kitaplar arasında çok daha farklı bir yerde. Çünkü bu kitap; içinde barındırdığı öğütleri, bilgileri ve fikirleri bir şiir şeklinde okuyucusuna sunuyor.

Bu kitap çocuğu doğruya yönlendirmek, yalandan uzak tutmak, özgüven kazandırmak, doğruyu ve yanlışı anlamasını sağlamak için annenin ruhuna dokunan şiirlerle dolu! "Modern Ailelere Bilgece Öğütler" kitabı sayesinde çocuk yetiştirme konusundaki bakış açın değişecek.

2- Çocuğunuzu Büyütürken Sizi Neler Bekler?

Yazar: Arlene Eisenberg, Heidi E. Murkoff, Sandee E. Hathaway

Yayınevi: Epsilon Yayınevi

Hastalıklardan beslenmeye, tuvalet eğitiminden güvenliğe, günlük hayattan uyku düzenine, oyunlardan sosyal ilişkilere çocuğun ve annenin okul öncesi dönemde yaşayabileceği her türlü sorunun cevabı bu kitapta.

"Çocuğunuzu Büyütürken Sizi Neler Bekler?" Kitabının dikkat çeken bir diğer özelliği de ebeveynler için de tavsiyelerde bulunması! Bu oldukça sağduyulu bir şekilde hazırlanmış kitap, çocuklu bir özel hayatın nasıl yönetileceği, anne ve babanın kendine nasıl vakit ayırabileceği ve hatta boşanma durumlarında yapılabileceklerden de bahsediyor. Bu yönleriyle çocuk yetiştirme üzerine kitaplar arayan anneleri mutlu edecek!

Bu konu da çok önemli: Çocuk Kitaplarının Sahip Olması Gereken Özellikler Neler?

3- Çocuklarımızla Cinsellik Hakkında Nasıl Konuşalım?

Yazar: Bengi Semerci

Yayınevi: Alfa Yayıncılık

Cinsellik, bir annenin çocuğuna açıklamakta en çok zorlandığı konulardan! Bu hassas konu hakkında çocuğunu nasıl yönlendireceğini ve konuyu ne boyutta anlatacağını bilmiyorsan, bu kitap sana rehber olabilir.

“Çocuklarımızla Cinsellik Hakkında Nasıl Konuşalım?” kitabı, farklı yaş grupları için cinsellik konusunda bilgi veriyor ve bunları, çocuğunun anlayabileceği bir dille anlatıyor. “Çocuklarımızla Cinsellik Hakkında Nasıl Konuşalım?” tüm bu yönleriyle her annenin okuması gereken kitaplar arasında!

Bu yazıya da bakmalısın: 11 Soruda Çocuklarda Cinsel Eğitim

4- Çocukluk Sırrı

Yazar: Adem Güneş

Yayınevi: Timaş Yayınları

Ünlü pedagog Adem Güneş’in annelere çocukları hakkında kılavuzluk eden bu kitabı, ufkunu açacak. Çocuğunun ileride nasıl bir yetişkin olacağının işaretlerini veren “çocukluk sırrını” fark etmen, benliğini sarsmadan yönlendirmen, onu anlayabilmen ve kendi isteklerini geri plana atıp objektif bir eğitim verebilmen için yapabileceğin her şey bu kitapta. Çocukluk Sırrı, ebeveynlerin okuması gereken kitaplar arasında ilk sıralarda!

Çocuğunu Kişiliğine Zarar Vermeden Büyütmek İçin Adem Güneş'in Bu Sözlerine Kulak Ver!

5- Mahallenin En Mutlu Bebeği

Yazar: Harvey Karp

Yayınevi: Yakamoz Yayınları

Bebeğinin çok huysuz olduğunu ve onu asla sakinleştiremeyeceğini mi düşünüyorsun? Öyleyse bebek büyütürken okunması gereken kitaplardan biriyle sana yardımcı olalım. Mahallenin En Mutlu Bebeği kitabı; en huysuz, en çok ağlayan bebeğin bile nasıl mahallenin en mutlu bebeğine dönüşeceğini çok eğlenceli ve açık bir dille anlatıyor.

Oldukça mantıklı ve bilimsel verileri, eğlenceli bir şekilde anlatan Mahallenin En Mutlu Bebeği kitabı sayesinde, bebeğinin ve senin yüzünde artık güller açacak!

"Mahallenin En Mutlu Bebeği" kitabından bilgilerle: 3-12 Aylık Bebekler İçin Mışıl Mışıl Uyku Rehberi

6- Başlarım Şimdi Anneliğe!

Yazar: Şermin Yaşar

Yayınevi: Elma Yayınevi

Her anne deneyimsizlik nedeniyle uykusuz gecelerle, huysuz bebeklerle, gelmeyen sütlerle, hastalıklarla, doğum kilolarıyla ve sosyal problemlerle karşı karşıya kalıp ne yapacağını bilememiştir. Peki senin gibi tüm bunları yaşayıp deneyimlerinden dersler çıkarmış bir annenin önerilerine kulak vermek ister misin?

Oyuncu Anne olarak tanıdığımız Şermin Yaşar, 3 çocuğunu büyütürken yaşadığı tüm deneyimleri sana da yardımcı olsun diye bu kitapta birleştirmiş. Sana senin dilinden konuşacak ve kendini iyi hissetmeni sağlayacak bu anne bebek kitabını muhakkak okumalısın.

Oyuncu Anne'den İlhamla Çocuk Milletinden Öğrenebileceğin 10 Şey

7- Uykusuz Anne Kalmasın: Ağlatmadan Uyku Eğitimi

Yazar: Tansu Oskay

Yayınevi: Destek Yayınları

Bebeğinin düzenli ve sağlıklı uyku uyuması her annenin dileği değil mi? Peki bu durumun sorumlusu kim? Bebeğin kendi kendine uyuyamıyorsa ne yapmalısın? Uyku düzeni kurmak için neler yapmalısın?

Tüm bu sorulara pozitif ebeveynlik yaklaşımı ile cevap bulacağın Uykusuz Anne Kalmasın: Ağlatmadan Uyku Eğitimi kitabı ile bebeğinin uyku düzeni oturacak ve tüm aileni huzurlu günler bekleyecek!

Sana bir ön bilgi verelim: Pedagog Tansu Oskay'dan Ağlatmadan Uyku Eğitimi İpuçları

8- Bebek Bakım Sorunlarına Mucize Çözümler

Yazar: Melinda Blau, Tracy Hogg

Yayınevi: Gün Yayıncılık

Bebeğini büyütürken onun dilinden anlamak, sıkılmayan, eğlenceli bir çocuk olmasını sağlamak, iştahla yemek yemesini görmek, deliksiz uykular çekmesine yardımcı olmak ister misin? Kulağına çok imkansız geliyor olabilir. Ama Bebek Bakım Sorunlarına Mucize Çözümler kitabı ile bu isteklerin gerçeğe dönüşebilir.

Minik yavrunla birlikte hayattan keyif almanı sağlayacak öneriler veren ve kontrolü bebeğine kaptırmadan eğitmeni hedefleyen Bebek Bakım Sorunlarına Mucize Çözümler, annelerin okuması gereken kitaplardan.

9- Korkma, İyi Bir Annesin!

Yazar: Saniye Bencik Kangal

Yayınevi: Elma Yayınevi

Çocuğuna layık bir anne olamadığını mı düşünüyorsun? Mükemmel anne olmak mı istiyorsun? Çocuğun büyürken ona yetemediğini ve yalnız olduğunu mu düşünüyorsun? Ama merak etme, Akademisyen Anne olarak tanıdığımız Saniye Bencik Kangal bu kitabında annelik için ihtiyacın olan tüm cesareti ve bilgileri bir araya getirmiş.

Hem anne hem de bir uzman olan Saniye Bencik Kangal’ın elinden çıkan Korkma, İyi Bir Annesin kitabı tam da ihtiyacın olan türden bir eser.

Akademisyenanne anlatıyor: Annelerin Çocuklarıyla İletişim Kurarken Yaptığı 7 Hata

10- Çocuğunuza Sınır Koyma

Yazar: Robert J. Mackenzie

Yayınevi: Yakamoz Yayıncılık

Çocuğunun koyduğun kurallara uymasını, senin sözünden çıkmamasını, uslu ve nazik olmasını istiyorsun ama o bu beklentilerini karşılamıyor mu? Belki de artık hatayı kendinde aramanın vakti gelmiştir.

Çocuğunuza Sınır Koyma kitabı; doğru, ılımlı ve her iki tarafında isteklerini göz önünde bulundurarak nasıl bir eğitim sistemi izlemen gerektiği konusunda sana yardımcı olacak. Ebeveynlere çocuğuyla çatışmama, işbirliği yapma, sorun çözme becerisi kazandırma, etkili sınır koyma yetisi kazandıracak bu kitap, aile ilişkisi ve gelişim açısından ihtiyacın olan yöntemi sana sunacak.