Hamilelikte Mide Yanması ile Başa Çıkma Rehberi

Hamileliğinin muhtemelen en başından beri mide bulantıların vardı. Yetmedi, bir sıkıntı daha eklendi: Mide yanması! Hamile kadınların yarısından fazlasında görülen bu sorun için gebelik ve mide yanması hakkında bir rehber hazırladık. Hadi oku!

Hamilelikte mide yanması neden olur?

Mide yanması önceden hiç yaşamadığın bir sorun olabilir. Reflü adı da verilen bu rahatsızlık, mide içeriğinin yemek borusuna doğru dönmesi ile mide asitlerinin yemek borusu zarını tahriş etmesi sonucunda oluşur. Böylece kalp çevresinde bir yanma hissine neden olur. Peki, bunun hamilelikle ne alakası var? İşte hamilelikte mide yanmasının sebepleri:

  • Gebelik hormonları (progesterone ve relaksin) sindirimi yavaşlatır. Bu sebeple besin maddelerinin kana karışmaları ve midenin boşalımı gecikir. Böylece hamilelikte mide yanması ve hazımsızlık ortaya çıkar.

  • Hamilelik süresince kaslarda gevşeme yaşandığı için bu durum mide kapakçığı olarak bilinen kasta zayıflamaya yol açar. Normal seyrinde çalışmayan bu kas yüzünden asitler yemek borusuna kaçar ve ekşime-yanma hissi yaratır.

  • Gebeliğin son dönemlerinde rahmin büyümesi, mideyi yukarı doğru iterek sıkıştırır ve bu midende hissettiğin yanmaya sebep olur.

Hamilelikte mide yanması ne zaman başlar?

Genellikle 1. trimesterde hamilelerde mide yanması ortaya çıkar. Hamileliğin ilk aylarında, çok başında bu şikayeti yaşamaya başlayabilirsin.

Hamileliğin ilerleyen dönemlerinde ise bebeğin ve rahmin iyice büyümesi yüzünden mideye doğru basınç artar ve bu da mide yanması şikayetini arttırır.

Nelere ihtiyacın olduğunu biliyor musun: Hamilelikte İlk Üç Ay: İlk Trimesterde İhtiyacın Olacak 7 Şey

Hamilelikte mide yanması kaçıncı ayda biter?

Gebelikte mide yanması ne yazık ki 9. ayda, doğum yaklaşırken biter.

Mide yanması şikayetlerinin doğuma yakın bitmesinin sebebi, hafifleme diye bildiğimiz bebeğin kafasının doğum kanalına doğru inmesidir. Bu sayede göğüs boşluğu ve diyafram üzerindeki baskı azalır.

Hatta bu sayede daha rahat nefes alıp verebildiğin için sanki hafiflediğini hissedersin.

Fakat bununla beraber bebeğin kafasının mesaneye baskı yapması sonucu da maalesef hamileliğin başlarındaki gibi daha sık tuvalete gitme ihtiyacı hissetmeye başlarsın.

Kısacası mide yanması ve nefes darlığı şikayetleri, doğuma yakın yaşanılan, bebeğin aşağıya doğum kanalına inmesi olayına kadar sürebilir.

Hamilelikte mide yanması bebeğe zarar verir mi?

İyi bir haberimiz var!

Yaşadığın bu sıkıntının, bebeğin için de sorun olduğundan tedirgin oluyorsan, merak etme. Senin için can sıkıcı olan mide yanması, bebeğin için yararlı bile olabilir. Çünkü yiyecekler bedeninde yavaş hareket ettikçe, daha iyi emilerek bebeğinin beslenmesine yardımcı olur.

Miniğini daha da iyi beslemek için: Hamileliğin Hangi Trimesterinde Nasıl Beslenmelisin?

Hamilelikte mide ekşimesi ve yanması aynı şeyler mi?

Evet, tamamen aynı. Mide ekşimesi ve mide yanması olarak iki farklı durum olmasının sebebi sadece oluşan hissin farklı şekillerde adlandırılmasından kaynaklanıyor. Yani hamilelikte mide ekşimesine ne iyi gelir, neden olur gibi soruların varsa cevapların mide yanması ile aynı olduğunu söyleyebiliriz.

7 maddede hamilelikte mide yanmasına çözüm önerileri

Mide yanması, hamilelikte her anlamda iç yakan, can sıkan bir durum, evet. Ancak bu durum, önlemler alarak bu sorunun üstesinden gelmenin ya da olumsuz etkilerini azaltmanın imkansız olduğu anlamına gelmiyor. Aşağıda "Hamilelikte mide yanması nasıl önlenir? sorusuna 7 madde ile cevap verdik. Uyguladığında faydasını göreceksin.

1- Az az ama sık sık yemeye özen göster!

Öğünlerini az ama sık sık yediğin bir beslenme düzeni, hamilelik döneminde görülen kabızlık, mide bulantısı gibi sorunların akla gelen ilk çözüm yollarındandır. Düzenli bir şekilde beslenerek mide yanmasının yanı sıra bu diğer iki sorunu da azaltabilir ya da tamamen önleyebilirsin.

Hamilelik boyunca nasıl bir beslenme prensibi edinmen gerektiğini öğrenmek için 7 Adımda Hamilelikte Beslenme Nasıl Olmalı? yazımızdan yararlanabilirsin.

2- Kendi bünyeni tanımaya çalış!

Her bünye aynı besinlere benzer şekillerde tepki vermez. Bu sebeple mideni tahriş eden besinlerin neler olduğunu saptamalı ve bu besinlerden uzak durarak beslenmelisin.

Ve yaklaşmaman gerekenler: Bu 15 Şeyden Uzak Dur: Hamilelikte Yenmemesi Gerekenler!

3- Sıvı tüketimine dikkat!

Başta su olmak üzere bol bol sıvı tüketmelisin. Ancak yemek yerken içmemeye dikkat etmelisin. Yiyeceklerin çok fazla sıvıyla karışması, mideyi şişirerek hazımsızlığa sebep olabilir. O yüzden yerinde ve zamanında sıvı tüketmen önemli!

Hiçbir şey yapamıyorsan, bunları yap: “Sağlıklı Beslenmek Önemli Ama Yapamıyorum” Diyen Hamileler İçin Altın Bilgiler

4- Bedeninin duruşuna özen göster!

Yemek yerken kambur durduğun takdirde, midene daha fazla baskı yapılacağı için yemek sırasında ve sonrasında sıkıntı çekme ihtimalin artar. O yüzden dik durmalısın.

5- Yemekten sonra hemen uzanma!

Yemekten sonra üzerine ağırlık çökebilir. Özellikle hamile olduğun dönemde, yemek sonrasında kendini halsiz hissetmen çok normaldiri. Ancak yemekten sonra hemen uzanırsan sindirim sistemin yavaşlar.

6- Yatmadan önce bir şeyler atıştır!

Boş mide, asit üretir. Bu yüzden hamilelikte mide yanması sıkıntısı çekenler yatmadan iki üç saat önce sağlıklı bir şeyler atıştırmalı! Bu sadece mide yanması için değil; mide bulantısı için de önerilen bir çözüm yöntemidir, hatırlatalım.

Harika bir rehber hazırladık: Hamilelikte Beslenme Hafta Hafta Nasıl Olmalı?

7- Başını yukarıda tut!

Dinlenirken ya da uyurken başını ve omuzlarını yukarıda tutman, mideni rahatlatabilir. Bunun için başını ve omuzlarını yastıklarla destekleyebilir ya da yatağının baş kısmını yükseltebilirsin.

Daha fazlası burada: Hamilelikte Uyku Düzenin İçin Bilmen Gereken 10 Mışıl Bilgi

Diyetisyen Serap Akyol anlatıyor: Hamilelikte mide yanmasına ne iyi gelir?

Hamileyken mide yanması şikayeti olan anne adayları için bir de videomuz var:

Hamilelikte mide yanması yapan yiyecekler

“Herkesin bünyesi farklıdır, senin mideni rahatsız eden ne, onu araştır.” dedik, ama bazı yiyecekler var ki her bünyeye dokunabiliyor. Aslında çok iyi bildiğin bu yiyecekleri yeniden hatırlatalım. İşte listemiz;

  • Yağlı yiyecekler,

  • Kızartmalar,

  • Alkol ve gazlı içecekler,

  • Aşırı baharatlı besinler,

  • Çok tatlı yiyecekler,

  • Kahve ve çay.

Hamilelikte uzak durman gereken gıdalara dair daha ayrıntılı bilgi için, Bu 15 Şeyden Uzak Dur: Hamilelikte Yenmemesi Gerekenler yazımızı okuyabilirsin.

Hamilelikte mide yanmasının tedavisi nasıl olur?

Hamilelikte mide yanması için hangi ilaç kullanılır?

Ciddi bir sorun haline dönüştüğü durumda gebelikte mide yanması tedavisi için doktora görünmelisin. Her zaman belirttiğimiz gibi doktoruna sormadan herhangi bir ilaç kullanmamalısın. Kendi kendine veya etrafından aldığın tavsiyelerle aspirin içeren ya da yüksek miktarda tuz içeriği olan ilaçları kazara içebilirsin. Böyle bir durum yaşamaman için doktora gitmeni öneriyoruz.

Eğer hamileliğinin öncesinde reflü sorunun varsa, bu senin için yeni bir şey olmayabilir. Hatta reflü için ilaç bile kullanıyor olabilirsin. Böyle bir durumda ise doktoruna hamile olduğunu belirtmelisin. Böylece hamilelik öncesinde kullandığın ilaçların hamilelik sırasında kullanıma uygun olup olmadığını öğrenebilirsin.

Gebelikte mide yanması ile bebeğin saçı arasında bir ilişki var mı?

Yapılan araştırmalar şiddetli mide yanması yaşayan kadınların saçlı bebekler doğurduğunu ortaya koymuştur. Kulağa tuhaf geldiğinin farkındayız ama eskiler bazen hiç de haksız değil!

Gebelikte mide ekşimesi cinsiyet ile alakalı mı?

Halk arasında hamilelikte mide ekşimesinin kız bebeğin saçlarının çıkmasıyla alakası olduğu düşünülür. Yani hamilelikte mide ekşimesinin kız bebek belirtisi olduğu söylenir. Ancak bu durumun tabii ki bilimsel bir dayanağı yok!