Senin İçini Biliyoruz: Hamile Sütyeni Nasıl Seçilir?

Yavaş yavaş şişiyorsun, her tarafın büyüyor, göğüslerin geri kalır mı? Hamilelikte büyüyen göğüslerin için rahat bir sütyene ihtiyacın var. Peki, sadece büyük beden sütyen almak yeterli olur mu yoksa hamile sütyeni denen şeylerden mi almalısın? Ne farkları var ki? Hemen anlatalım.

Hamile sütyeni almadan önce bilmen gerekenler

Hormonların etkisi, kilo alımı ve süt üretiminin başlamasıyla gitgide şişen göğüslerini rahata erdirmek için bir hamilelik sütyeni almadan önce, şu konular hakkında bilgi sahibi olman lazım:

 • İdeal sütyen tipini bulmalısın. Hamileliğinden önce hangi sütyen modeli ile rahat ediyordun? Balenli mi, destekli mi yoksa toparlayıcı sütyen mi? Bunlar hamile sütyeni seçimi yaparken sana fikir verecek.

 • Hamilelikten önce kullandığın bedeni iyi saptamalısın. Eğer bedenini doğru biliyorsan, hamilelik sütyeni bedenleri ile doğru kıyas yapabilirsin.

 • İhtiyacını doğru belirlemelisin. Göğüslerinin desteğe mi ihtiyacı var, yoksa rahat bırakılmaya mı? Her kadının bu dönemde hamile iç çamaşırı ihtiyacı farklı olabilir.

Hamile sütyeninin diğer sütyenlerden farkı nedir?

 • Bir hamile sütyeninin temel amacı, göğüslerini sıkmamak ve olabildiğince rahat ettirmektir.

 • Hamilelik döneminde göğüsler deformasyona oldukça açıktır ve bu dönemde göğüslerinin yaşayacağı bir deforme kalıcı olabilir. Hamile sütyenleri de göğüslerinin deforme olmasını engeller.

 • Diğer sütyenlerden farklı olarak bu sütyenlerin kopçalarında daha fazla kanca bulunur. Bu da ilerleyen dönemlerde göğüslerin büyüdükçe veya kilo aldıkça sütyenin seni sıkmadan genişlemesini sağlar.

 • Sandığının aksine, bütün hamile sütyenleri sade ve estetikten uzak bir görünüme sahip değildir. İhtiyaçlarının ve beklentilerinin farkında olan hamile iç giyim üreticileri artık herkese hitap edecek hamile sütyenleri üretiyor. Dantel düşkünü bir hamileysen, artık dantelli bir hamile sütyenini de rahatlıkla bulabilirsin.

Bunu da araya sıkıştıralım, yakında ihtiyacın olacak: Marka Marka, Model Model 10 Lohusa Pijaması

Doğru hamile sütyeni nasıl olmalı?

Hamilelik sürecinde yaşadığın bel ve sırt ağrılarının sebeplerinden birisi de büyüyen ve ağırlaşan göğüslerinin etkisidir. Hal böyleyken bu problemleri azaltacak bir sütyen seçmek önemlidir.

 • Göğüsleri sıkan bir sütyen, hamile sütyeni değildir. O kadar net!

 • Eğer göğüslerinde aşırı hassasiyet yok ama göğüs ağırlığı sebebiyle bel ve sırt ağrıları yaşıyorsan toparlayıcı hamile sütyeni modellerinden seçim yapabilirsin. Toparlayıcı sütyen, göğüslerini olması gerektiği gibi bir arada tutar ve ağırlık yapmasını engelleyerek sırt ağrılarını en aza indirir.

Bu arada Hamilelikte Sırt ve Bel Ağrıları ile Başa Çıkma Rehberi yazımızı da şuraya bırakalım, bu ağrı meselesi önemli.

 • Sütyen askısı özelliği de önemlidir. İnce askılı sütyenler göğüsleri taşımakta zorlanacağı için hem omuzlarına hem de göğüslerine zarar verir, beklediğin rahatlığı sana sağlamaz. Bu nedenle kalın askılı sütyenleri tercih etmen daha faydalıdır.

 • Eğer hamileliğinde de aktif bir kadınsan, destekli hamile sütyeni veya sporcu sütyeni modelleri içinden seçim yapabilirsin. Ama destekli sütyenler hassasiyet problemi yaşayan hamileler için çok önerilmiyor.

Hazır lafı geçmişken, bu konuya bir bakalım: Hamilelikte Spor Yapmak Hakkında Bilmek İstediğin Her Şey!

 • Eğer aşırı hassasiyet yaşıyorsan, iç kısmı daha astarlı, pamuklu sütyen modelleri arasından seçim yapman daha faydalı. Ancak bu sütyenlerin çok bol ve büyük olmaması gerek. Mümkün olduğunca göğüslerini tam kavrayacak ve hiç bir boşluk bırakmayacak sütyenleri seçmelisin.

 • Eski bedeninden bir iki beden büyük sütyenleri tercih etmek doğru değil! Çünkü bu sütyenler hamile kadınların ihtiyaçlarını karşılayacak özelliklere sahip değil, sadece daha büyük!

Hamile sütyeni bedenini nasıl hesaplarsın?

Hamile sütyeni bedeni hesaplamak için iki veriye ihtiyacın var. Bunlar, göğüs altı ve göğüs cup ölçün. Öncelikle bir mezura yardımıyla göğüs altının ölçüsünü almalısın. Bu ölçü sana sütyen bedeninin rakamlarla ifade edilen ölçüsünü verecek.

Göğüs altı ölçün Sütyen bedenin
26-27 65
28-30 70
31-33 75
34-36 80
37-38 85
39-40 90
41-42 95
43-44 100

Bu bilgiyi aldıktan sonra sıra geldi cup ölçünü belirlemeye! Cup ölçüsü alırken mezura sırtın ortasından göğüs ucuna getirilir. Bu işlemle alınan ölçü, göğüs altı ölçüsünden çıkarılır. Çıkan sonuca göre cup ölçüsünün denk geldiği harf ile belirtilen ölçü bulunur.

Cup ölçün Harf karşılığı
0-1 A
2 B
3 C
4 D
5 E
6 F
7 G
8 H
9 I
10 J

Örneğin, göğüs altı ölçün 36 ise ve cup ölçün de 2 çıktıysa kullanacağın sütyen ölçüsü 80B olmalı.

Sana fikir versin: Hangi hafta, hangi tarz hamile sütyeni giymelisin?

1.-17. haftalar

Hamileliğinin ilk haftalarında göğüslerinde büyük bir hassasiyet olacak, bu nedenle onlara ne kadar nazik davransan o kadar iyi! Bunu sağlamak için telsiz sütyenlerden kaçınman doğru olur. Telli sütyenler, süt kanallarını rahatsız edecek sorunlar doğurabiliyor.

18.-20. haftalar

Bu haftalarda hassasiyet ve göğüslerinin yaptığı ağırlık nedeniyle özellikle geceleri uyumak seni biraz zorlayabilir. Bunun için üretilen uyku sütyenlerinden bir tane tercih edebilirsin.

Burada altın bilgiler var: Hamilelikte Uyku Düzenin İçin Bilmen Gereken 10 Mışıl Bilgi

29.-40. haftalar

Bu haftalar arasında desteğe çok ihtiyacın olacak! Göğüslerin hiç olmadığı kadar büyük ve hassas olabilir ve sana ağırlık yapabilir. Bu nedenle destekli sütyenleri tercih edebilirsin. Eğer ciddi bir hassasiyet problemin varsa, bez sütyenleri de tercih edebilirsin ancak giydiğin sütyenin çok bol olması sana herhangi bir destek sağlamayacak. Bu süreçte rahatını sağlamak için toplayıcı ve destekli hamile sütyenleri en iyisi!

 1. haftadan sonra ise yapacağın şey belli! En yakın arkadaşın bir emzirme sütyeni olacak! Tabii emzirme sütyenlerinin egemenliği bazı durumlarda hamilelik döneminde bile başlayabiliyor. Aşağıda bundan bahsettik.

Bu arada hamilelik dönemini daha ayrıntılı görmek istersen bak: Hafta Hafta Gebelik

Hamilelikte emzirme sütyeni kullanılabilir mi?

Bazı kadınlar hem ihtiyaçlarını karşıladıkları hem de hamilelik sonrasında kullanabildikleri için hamilelik döneminde emzirme sütyeni kullanmayı faydalı buluyorlar. Aslında bu kötü bir fikir değil; çünkü göğüslerin doğumdan sonra hemen eski haline dönmeyecek ve hamilelik döneminde istediğin rahatlık, emzirme döneminde de söz konusu olacak. Emzirme sütyenleri de bu beklentileri karşılıyorken, hem bütçene hem de göğüslerine iyi davranmak için tercih edebilirsin.

Hamilelikte telli sütyen (balenli sütyen) takmak doğru mu?

Telli sütyenler en çok tercih edilen sütyen türlerinden birisi. Çoğunlukla estetik açıdan gözüne sevimli göründüğü için bunları seçtiğini tahmin ediyoruz.

Ancak hamilelikte balenli bir sütyen takmak, bebeğini emzirmek için dolmaya başlayan süt kanalların için hiç de sevimli gelmeyecek. Telli sütyenler göğüs altında basınç sağlayacağı için süt kanallarının tıkanmasına ve ardından mastit (süt kanalı tıkanıklığı ve iltihabı) oluşumuna neden olur. Bu nedenle telli sütyenlerden mümkün olduğunca uzak durmalısın.

Hamilelikte yatarken sütyen giymeli misin?

Bu aslında senin kişisel tercihinle alakalı. Bazı kadınlar eve girer girmez sütyeni fırlatıp atarken, hamilelik döneminde desteğe ihtiyaçları olduğu için yatarken bile sütyen giymeye ihtiyaç duyarlar. Bazıları ise sütyenin tenine değmesine bile tahammül edemez. Yatarken sütyen giymek pek tavsiye edilmese de, eğer hamileliğinde kendini bu şekilde rahat hissediyorsan neden olmasın?

Mışıl mışıl bir uyku için bunları da bilmelisin: Hadi Yatağa: Hamilelikte Rahat Uyku Pozisyonları

Yapısını ve şeklini bozmamak için sütyenlerini elinde yıkaman daha iyi bir fikir! Bir el sabunu yardımı ile yıkayabileceğin sütyeninin ömrünü bu sayede uzatabilir ve deforme olmasını engelleyebilirsin.

Hamile sütyeninden bahsettik, külodundan bahsetmemek olur mu? Seçimin için sana yardımcı olacak rehberimiz burada: Ona Teşekkür Borçlusun: Hamile Külodu