Hamilelikte İlk Ay Dikkat Edilmesi Gerekenler

Gebeliğin boyunca her gün ayrı önemli ancak hamilelikte ilk ay dikkat edilmesi gerekenler gebeliğin gidişatı boyunca büyük önem taşıyor. Bu yazımızda senin için hamilelikte ilk 3 ay dikkat edilmesi gerekenleri anlattık. Hadi başlayalım!

Başlamadan oku: 1.Trimester: Hamilelikte İlk 3 Aylık Dönem

1- Öncelikle tabii ki beslenmene dikkat et!

Hamilelikte ilk ay dikkat edilmesi gerekenler arasında tabii ki öncelikle beslenme konusu geliyor. Gebeliğinin ilk ayı büyük ihtimalle mide bulantıları ve kusmalarla geçecek. Bu yüzden yemek yeme fikri sana çok uzak olabilir. Ancak zor olsa da dengeli beslenmen gerekiyor. Çünkü bu süreçte kusmalar nedeniyle kilo vermen ve vücudunun ihtiyaç duyduğu besin maddelerini kaybetmen çok olası.

Hamilelikte ilk aylarda yaşanan mide bulantısını önlemek için zencefil, tuzlu krakerler, nane şekerleri gibi seçenekleri değerlendirebilirsin.

Daha fazla bilgi al: Hamilelikte Mide Bulantısı ile Başa Çıkma Rehberi

2- Doktor kontrollerini ihmal etme!

gebeliğin ilk ayı dikkat edilmesi gerekenler

Doktor kontrolleri gebelikte ilk 3 ayda dikkat edilmesi gerekenler önemli hususlardan biri. Bu süreçte hem hayat tarzını düzenlemek hem de hamileliğinin gidişatını öğrenmek için sık sık doktorunu ziyaret etmen gerekecek. Özellikle kese oluşumu, kalp atışı gibi önemli konular için doktorunun söylediği zamanda kontrollerini gerçekleştirmen gerekiyor. "Kendimi iyi hissediyorum", "bu hafta gitmesem de olur" gibi türlü bahanelerle doktor kontrollerini ihmal etme.

Hadi bak: 1. Trimester Testleri Hangileridir?

3- Radyasyondan uzak dur!

Hamileliğin ilk haftalarında dikkat edilmesi gerekenler arasında röntgen cihazı, x-ray gibi radyasyon yayan aletlerin kullanımı var. Radyasyon, bebeğinle ilgili bazı sıkıntılı durumlar yaratabilir. Bu yüzden çok gerekli olmadığı sürece bu aletlerden uzak durmanda fayda var.

4- Enfeksiyonlar için önlem al!

Gebeliğin ilk aylarında geçirilen idrar yolu, kızamık gibi enfeksiyonlar, hamileler için risk sebebi olabilir. Bu yüzden hamileliğin ilk ayı dikkat edilmesi gerekenler arasında enfeksiyonlar da yerini buluyor. Kızamık aşısı yaptırmalı, idrar yolu enfeksiyonundan korunmak için umumi tuvaletlere girmemeli ve kişisel hijyenine dikkat etmelisin.

Ayrıca evde evcil hayvan besliyorsan toksoplazma enfeksiyonu riski olabilir. Bu yüzden hayvanın varsa testlerini yaptırmalısın.

9 Madde ile Gebelikte Toksoplazma Enfeksiyonu

5- Kimyasal maddelerden uzak dur!

gebelikte ilk 3 ay dikkat edilmesi gerekenler

Hamilelikte ilk 3 ay dikkat edilmesi gerekenler arasında saç boyama, epilasyon yaptırma, kimyasal madde içeren makyaj ve temizlik malzemelerinden uzak durma gibi durumlar var. Bunların içeriklerinin gelişme aşamasındaki bebek için zararlı olduğu düşünülüyor.

Ayrıntısına bak: Hamilelikte Saç Boyamak ve Kına Yakmak Zararlı mı?

6- Cinsellik konusunda dikkat!

İlk ay hamilelikte dikkat edilmesi gerekenler arasında cinsellik var ama yine de korkma! Bu aşamada dikkat etmen gereken en önemli şey kanama veya enfeksiyon gibi durumlarda cinselliğe ara vermen. 12. Haftadan sonra altta kalacağın pozisyonlardan uzak durmalısın. Anormal bir durum olmadıkça cinselliğe ara vermene gerek yok.

Hamilelikte Cinsel İlişki Hakkında Bilmek İstediğin Her Şey!

7-Yatış pozisyonun önemli!

Hamilelikte dikkat edilmesi gerekenler arasında yatış pozisyonu da önem taşıyor. Ancak bu daha çok gebeliğin son haftalarına doğru önem göstermen gereken bir konu. Bel kemiği ve sırt kasları üzerine binen ağırlık kan damarlarının sıkışmasına yol açabilir, bu neden sırt üstü yatmak pek tavsiye edilmez.

Anneler sordu, tecrübeliler yanıtladı: Hamileliğin ilk aylarında yüzükoyun yatılır mı?

8- Giyimine dikkat et!

gebeliğin ilk haftalarında dikkat edilmesi gerekenler

Her ne kadar ilk 3 ayda göbeğin çok çıkmayacak ve çok kilo almayacak olsan da giyimine dikkat etmende fayda var. Çünkü değişen hormonların ve vücudunda yaşayacağın diğer dalgalanmalar ödeme, şişliklere neden olacak. Bu yüzden karnını ve özellikle ayaklarını sıkacak çoraplar, ayakkabılar ve pantolon gibi kıyafetlerden kaçınmalısın.

Hadi bak: Hamile Giyime Dair Merak Edilen 9 Soru

9- Yüksek sıcaklıktan kesinlikle uzak durmalısın!

Sauna, hamam, jakuzi, kaplıca gibi yüksek ısı içeren ortamlarda bulunman hamilelik boyunca zararlı ama ilk 3 ayda daha da ciddi, bebekte sakatlıklara varan sorunlara, kanamalara ve düşüğe neden olabiliyor. Bu yüzden yüksek sıcaklıktaki sularla haşır neşir olmak hamilelikte ilk 3 ay yapılmaması gerekenler arasında.

Bunları da bilmen lazım: 10 Maddede Hamilelikte Dikkat Edilmesi Gerekenler

10- Hamileliğin ilk aylarında egzersizlere dikkat!

Kanama ve düşük riski olduğu için hamileliğin ilk haftalarında yapılmaması gerekenler arasında yoğun spor ya da egzersiz bulunuyor. Kısa yürüyüşler bu süreç için uygun olabilir. Hamileliğin 3. ayıyla birlikte daha çok yoga, pilates gibi hafif ve dengeli sporlar yapmayı tercih edebilirsin.

Yazımızın sonunda hamilelikte yapılmaması gereken ev işleri konusuna da açıklık getirelim. Düşük ve erken doğum gibi riskli bir gebeliğin yoksa doktorun onayladığı ev işlerinle ilgili herhangi bir sorun yok. Uzmanlar bu konuda hamileliğin doğal bir süreç olduğu, günlük ev işleri ve temizliğin herhangi bir tehlikesi olmadığı görüşünde.

İhtiyacın olabilir: Hamile Pilatesi Kursları ve Hamile Yogası Merkezleri

Kaynakça ve İleri Okuma

Murkoff E. Heidi ve Mazel Sharon. Bebeğinizi Beklerken Sizi Neler Bekler.* Nihal Gökçe (Çev.). İstanbul: Epsilon Yayınları, 2017.