Hamilelikte Yatış Pozisyonu Nasıl Olmalı?

Hamilelikte yatış pozisyonları arasında kendin için en uygun seçeneğin hangisi olduğunu öğrenirsen, gebeliğin ilerleyen dönemlerinde yaşanan uyku problemleriyle daha rahat mücadele edebilirsin. Hamilelikte sırt üstü yatmak bebeğe zarar verir mi, hamilelikte yatış pozisyonu nasıl olmalı, gibi sorularını cevaplandırarak sana mışıl mışıl uyumanı sağlayacak tavsiyeler hazırladık. Hadi oku ve iyi bir uykunun tadını çıkar!

Hamilelikte doğru yatış pozisyonunu bulmak önemli!

Hamilelikte ilk 3 ay yatış pozisyonu çok önemli değildir. Rahat ettiğin şekilde yatmanda bir sakınca yok. Ancak 2. Trimesterle işler değişebilir. Hamileliğin ilerleyen zamanlarında bebeğin ve dolayısıyla karnın büyüdükçe rahat ve deliksiz uyku çekmen zorlaşabilir. Karnının büyüklüğünden dolayı yüzüstü yatmak senin için artık hayal olabilir. Dolayısıyla gebelikte yatış pozisyonunu bulman, bu zor zamanlarda rahat bir uyku çekmeye devam etmen açısından önemli.

Hamileyken sırtüstü yatmak da senin için rahat olmaz. Çünkü rahmin, tüm ağırlığını bel kemiğinin ve sırt kaslarının üzerine verir. Ana kan damarlarının sıkışmasına sebep olur.

Tüm bu sorunları yaşamaman için hamilelikte yatma şekli hangisi, hamilelikte yatış pozisyonu bebeği etkiler mi, hadi öğrenelim.

Kendine bir de rahat pijama ayarladın mı tamamdır. Bak bunlar hamilelikte de çok rahat ettirir: Marka Marka, Model Model 10 Lohusa Pijaması

Hamilelikte yatış pozisyonu nasıl olmalı?

Hamilelikte sırt üstü yatmak

sırt üstü yatan hamile

Hamilelikte sırt üstü yatmak sakıncalı bir durum. Rahminin sırtına yapacağı baskı ve ağırlık ağrılara yol açabilir.

Ayrıca sırt üstü yattığında damarlarına uygulanan baskı kan akışında problemlere sebep olabilir ve bu bebeğine giden kan akışını azaltır. Yani “Hamileyken sırt üstü yatmak bebeğe zarar verir mi?” soruna evet cevabı verebiliriz. Bu nedenle gebelikte sırt üstü yatmaktan bebeğinin sağlığı için kaçınman gerek.

Ancak çok az insan gece boyunca aynı uyku pozisyonunda kalabilir. Dolayısıyla, kalktığında kendini sırtüstü yatar vaziyette bulursan paniğe kapılma. Eğer uyanır ve konumunu fark edersen pozisyonunu değiştirip uyumaya çalış.

Hamilelikte yüz üstü yatmak

Hamilelikte yüz üstü yatmak konusu zaman zaman anneleri endişelendirebiliyor. Yüzüstü yatmak, bebeğinin etrafını saran amniyon sıvısı sayesinde miniğine zarar vermez, korkma. Ancak gebelikte 6. haftadan sonra büyüyen karnın sebebiyle durum değişir ve yüzüstü pozisyonda sen de rahat edemezsin. Ayrıca yüz üstü yatmak nefesinin daralmasına da neden olur.

Hamilelikte sağ tarafa yatmak

Hamilelikte aynı sırt üstünde olduğu gibi sağ tarafa yatmak da bacaklardaki ana damarlardan kalbe olan kan akışını azaltıyor. Bu yüzden gebelikte uyku pozisyonu olarak daha az tercih etmen gereken pozisyonlardan biri de sağ tarafa yatmak. Ama yanlış anlama, sağa yatmak tamamen zararlı değil.

Hamilelikte sol tarafa yatmak

Hamilelikte uyku pozisyonu olarak tercih etmen gereken en iyi pozisyon, sol tarafa yatmak! Çünkü bu pozisyon, bebeğine daha fazla kan ulaştıracağı için vücudundaki ödemin azalmasını da sağlar. Sol yanına yattığında ve ayaklarını hafifçe içe çektiğinde daha rahat ettiğini göreceksin. Hamileler nasıl yatmalı, dendiğinde en ideal pozisyonun ne olduğunu artık biliyorsun.

Hamilelikte yatış şeklini tanımlayalım. Sol yanına doğru kıvrıl, büktüğün dizlerinin arasına yastık koy. Burada dizlerini bükme şeklin hem senin hem bebeğinin rahatı için önemli. Hamile yastığı daha rahat bir uyku için sana çok yardımcı olur. Bazı kadınlar karınlarının altına yastık koymayı tercih ederler. Sen bir minderin üstünde yatmayı da deneyebilirsin. Hamilelikte yatış pozisyonu resimli olarak nasıl, görmek istersin diye aşağıya bir örnek bıraktık.

hamilelikte yatma şekilleri

Anneysen annelerinin fikirlerini oku: Hamilelikte yatış pozisyonu?

Hamilelikte yatış pozisyonları hakkında merak edilen sorular

Hamilelikte yan yatınca bebek ezilir mi?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi hamilelikte yatış pozisyonları arasında en iyi olanı yan yatmak. Kan akışını daha rahat sağlamak için sol tarafa yatman daha iyi ama bu, hamilelikte sağ tarafa yatmak bebeğe zarar verir anlamına da gelmiyor. Her iki tarafa yatman da uygun. Yani, hamileyken yan yatmak bebeğine hiçbir zarar vermez.

Tam sağ veya sol yanına yatman şart değil; karnını hafif yana çevirerek yatman bu baskıyı azaltacağı için yeterli.

Mutlaka oku: Hamilelikte Uyku ve Uykusuzluk Hakkında Bilmen Gereken 10 Mışıl Bilgi

İkiz gebelikte yatış pozisyonu nasıl olmalı?

Çoğul gebelikte yatış pozisyonları da normal gebeliklerdekine benzer. Yine sol tarafa yatmak en iyi seçenektir. Ama karnın çok daha fazla büyüyeceği için yine daha rahat hissetmek adına karnını bir yastık ile destekleyebilirsin.

İhtiyacın olabilir: 13 Soruda İkiz Gebelik Hakkında Her Şey!

Annelerimiz konuştu: 26 haftalık hamilelikte uyku pozisyonu ne olmalı?

Bu makaleyi arkadaşlarınla paylaş:

Bu içerikte yer alan bilgiler hiçbir şekilde doktor tavsiyesi yerine geçmez.