Hamile Giyime Dair Merak Edilen 9 Soru

Hamileliğinle birlikte göbeğin büyüdü, ayakların şişti, vücudun hormonlara yenik düştü ve fiziksel görünümün gitgide değişti. Haliyle durdurulamaz değişimler yaşadığın bu dönemde giyimini nasıl şekillendireceğini merak ediyorsun. Telaşa gerek yok, bu yazımızda anne adaylarının en çok merak ettikleri ile 9 soruda hamile giyiminden bahsettik. Oku, aydınlan!

Başlamadan önce bu yazıya da bakalım mı?: A’dan Z’ye Hamile Giyimi Rehberi

1- Hamile kıyafetleri ne zaman giyilmeye başlanmalı?

hamile kıyafetleri ne zaman giyilmeye başlanmalı

Hamilelik haberini alır almaz, hamile giyim mağazalarını talan etmek istediğini tahmin ediyoruz. Ancak biraz beklemende fayda var. Çünkü bu süreçte vücudun çok hızlı değişim gösterecek ve aldığın kıyafetlerin yalnız bir kez giyilme sonunda dolapta unutulmaya terkedilmesi mümkün.Yani hamile kıyafetleri kaçıncı ayda giyilir dersen 2. trimesterin ortaları denebilir.

4 aylık süreçten sonra hamile kıyafetleri almaya başlayabilirsin ve muhtemelen bu süreçte aldığın kıyafetleri hamileliğinin sonuna kadar kullanabilirsin.

2- Hamile beden ölçüleri nasıldır?

hamile beden tablosu

Kadınlar eskiden hamilelik dönemlerinde genelde kendilerine oldukça bol gelen, büyük beden kıyafetleri tercih ediyorlardı. Ancak artık hamile giyim dünyası gitgide gelişti ve sen "Hangi bedeni almalıyım?" sorularıyla kendini boğmadan, rahat rahat alışveriş yapabil diye hamile kıyafetleri artık hamile kalmadan önceki bedenin neyse, o bedene göre tasarlanıyor.

Yani eğer hamile kalmadan önce bedenin 36 ise hamile giyim mağazasından alacağın bir hamile elbisesi de 36 beden olacak. Yalnızca göbek ve bel kısmı daha çıkıntılı ve seni sıkmayacak şekilde tasarlanmış olacak. Çoğu markanın da kendine özel hamile beden tablosu tablosu mevcut.

Bu yazı da ilgini çekecek: Üf Demeden Dolaşmak İçin Bilmen Gereken 10 Hamile Giyim Püf Noktası

3- Hamile giyiminde hangi kumaşları tercih etmelisin?

hamile giyim

Hamilelik döneminde vücudunun ısısı, normal dönemine göre 1-2 derece daha yüksek olur. Bu durum da daha seri terlemene neden olacaktır. Bu nedenle kıyafet seçiminde mümkün olduğunca sentetik ve polyester kumaşlardan kaçınmalısın. Pamuk, keten ve viskon gibi kumaşları tercih etmende fayda var. Çünkü bu kumaşlar doğal bir malzemeden üretildiği için hem terlemeni aza indirir ve teri çeker, hem de cildine zarar vermez.

4- Hamilelikte kot pantolon giyebilir misin? Hamile pantolonu nasıl seçilir?

hamile pantolonu ne zaman giyilir

Elbette kot pantolon giyebilirsin. Ancak tabii ki dar pantolonlardan kaçınman gerekir. Hamile pantolonu seçiminde de hamilelikten önceki bedenine göre seçim yapabilirsin. Zaten hamile pantolonlarının bel ve göbek kısmında genellikle viskon kumaştan yapılan ve göbeğini kavrayacak bir çıkıntı yapılır. Bu sayede göbeğini ve belini sıkmadan, rahatça pantolon giyebilirsin. Pantolonla benzerlik gösteren ve çok tercih edilen hamile taytı, hamile salopet ve hamile tulumu da sana rahatlık ve şıklık sağlayacak ürünlerden.

Peki hamile pantolonu ne zaman giyilir? Yine karnın iyice çıkmaya başladığı dönemlerde hamile pantolonunu tercih edebilirsin.

Anne adayları salopete bayılıyor! Gel ayrıntısıyla bakalım: Şirin mi Şirin Anne Adayları için Hamile Salopeti Kombinleri

5- Hamilelikte elbise seçimin nasıl olmalı?

hamile elbisesi

Hamilelik döneminde sana en büyük rahatlığı verecek kıyafetler hiç şüphesiz elbiselerdir. Hele ki hamileliğin yaz aylarına denk geldiyse, hamile elbiseleri kurtarıcın olacak. Bu noktada anne adaylarının en tercih ettiği elbiseler, uzun hamile elbiseleri. Bu elbiseleri tiril tiril, rahat ve bol elbiseler içerisinden seçebileceğin gibi, vücudunu saran triko elbiseleri de tercih edebilirsin. Hep bol giyinmek zorunda değilsin, bırak göbeğin kendini belli etsin.

"Her Duruma ve Tarza Uygun Hamile Elbiseleri" yazımızda daha birçok model bulabilirsin.

6- Hamile iç giyiminde nelere dikkat etmeli?

hamile külodu ne zaman giyilir

Göbeğinle birlikte en büyük değişimi gösteren uzvun, muhakkak göğüslerin olacak. Göğüslerin bu süreçte büyüyecek ve hassaslaşacak. Bu nedenle göğüslerini sıkıştırmayacak, desteksiz sütyenler seçmen yararına. Bunun için üretilmiş hamile sütyenleri var. Bunlardan kullanabilir ya da emzirme sütyenleri bile tercih edebilirsin.

Külot seçimin ise pamuklu ve hava alan ürünler içerisinde olmalı. Hamileler için özel tasarlanmış, göbek kısmı da olan hamile külotlarını kullanmak senin için rahat olabilir.

Hamile külodu ne zaman giyilir, nasıl seçim yapmalı gibi ayrıntılı bilgilere ihtiyaç duyarsan: Ona Teşekkür Borçlusun: Hamile Külodu

7- Hamile korsesi zararlı mı?

hamile korsesi

Hamilelikte korse kullanımı tartışmalı bir konu. Daha ince görünmek ve sıkılaştırmak amacı ile kullanılan her türlü korsenin kullanımından uzak durmalısın. Böylesi bir hamile korsesi, bebeği sıkıştırarak olumsuz durumlara neden olur. Ancak hamileliğinde fazla kilo almış veya çoğul gebelik yaşayan anne adayları için üretilmiş, yalnızca toparlayıcı ve bel, kasık ağrılarını aza indirmek üzere tasarlanmış hamile korsesi de var. Eğer böyle bir durum yaşıyorsan, doktoruna danışarak bu korseleri kullanıp kullanamayacağını öğrenebilirsin.

8- Şişen ayakların için nasıl ayakkabılar seçmelisin?

hamile ayakkabısı

Göbek ve göğüslerden sonraki en büyük problemin, durmadan şişen ayakların olsa gerek. Bu nedenle ayakkabı seçimini nasıl yapman gerektiğini merak ettiğini biliyoruz. Hamile ayakkabısı seçerken, mevcut ayak numarandan 1 numara büyük bir ayakkabı tercih edebilirsin. Bu sayede ayakların şiştiğinde, ayakkabıdan kendini yırtarcasına çıkmaya çalışmayacaktır. Ayrıca mümkün olduğunca hava alan ve kalın tabanlı ayakkabılar seçmelisin. Topuklu ayakkabılardan ise özellikle hamileliğinin 4. ayından sonra uzak durman gerekir.

9- Hamile olman mayo ve bikini giymene engel mi?

hamile mayosu

Kesinlikle değil! Yüzmen için herhangi bir sağlık sorunun yoksa, kendini sulara atabilirsin. Hamileler için özel üretilmiş hamile mayosu ve tankini modelleri kendini rahat hissetmen için sana gerekli kolaylığı sağlayacaktır. Hamile mayosu da aynı diğer giyim ürünleri gibi göbeğini sıkmayacak ve göğüslerini taşıyabilecek şekilde üretilmiştir.

Yaz hamileleri bu yazıya bayılacak: Örnek Modellerle Hamile Mayosu Seçiminde Sana Yardımcı Oluyoruz

Tankini denen mayo çeşidi ise üzeri bir atlet gibi olan, alt kısmı ise şortlu veya etekli şekilde üretilmiş bir mayo şeklidir. Eğer göbeğin ve fazla kilolarından rahatsızsan bu ürünleri seçebilirsin. Ama özellikle hamileliğin ilk dönemlerinde bikini giymemek için de hiçbir sebebin yok, kimseden çekinme! Yalnızca göğüslerini destekleyebilecek rahat bikinilerden seçtiğinden emin ol.

Hamileliğinde hangi eşyalara muhakkak sahip olman gerektiğini biliyor musun? Hamilelikte Mutlaka Sahip Olman Gereken 12 Kıyafet ve Eşya Önerisi! yazımıza bakıp fikir edinebilirsin!