Hamilelikte Grip Nasıl Geçer, Tedavisi Nasıl Olur?

Bebeğini beklerken en çok korktuğun şeylerden biri hamileyken grip olmak, biliyoruz! Haksız da değilsin; her ilacı içemiyorsun, her gıdayı tüketemiyorsun! Bir şekilde grip oldun, peki şimdi ne yapacaksın?

Merak etme, bu yazıda hamilelikte grip nasıl geçer, gebelikte grip tedavisi nasıl olur, hepsini anlattık!

Önce kesinleştir: Grip belirtileri nelerdir?

 • Ateş yükselmesi,
 • Halsizlik,
 • Vücut ağrıları (özellikle eklemler),
 • Boğazda ağrı, kızarıklık,
 • Terleme,
 • Baş ağrısı,
 • Öksürük gibi durumlar gribin belirtilerindendir.

Muhtemelen burun tıkanıklığı, akıntı, hapşırma gibi belirtiler yaşadığında grip olduğunu düşünüyorsun. Ancak bunlar soğuk algınlığı belirtisi! Grip olduğunda bu belirtileri görmezsin ya da çok hafif olarak yaşarsın.

Gebelikte grip nasıl geçer?

Beslenmene özen göster!

Hamilelikte grip tedavisi için ilaç kullanamayacaksın ya da oldukça hafif etkileri olan, belli başlı ilaçları tüketebileceksin. Bu yüzden “Hamilelikte gribe ne iyi gelir?” diye soracaksın. Öyleyse beslenme listene faydalı gıdalar ekleyerek işe başlayabilirsin.

 • C vitamini içeren portakal, mandalina, kivi gibi meyveleri bol bol tüketebilirsin.
 • A vitamini içeren gıdalar antioksidan içerir. Ispanak, havuç, yumurta, süt, yumurta gibi besinler tüketebilir.
 • İştahsızlık sorunu yaşıyorsan zengin karbonhidratları yani çavdar, tam buğday ve yulaf gibi besinleri içeren gıdaları tüketebilirsin.
 • Bol bol sıvı tüketebilirsin. Sık sık su içmek, mukozanın şişliğini hafifletebilir. Bu sayede boğaz ağrısı ve kuruluğu şikayetlerin hafifleyebilir.

Hamilelikte grip için şifalı bitkiler arayacağına eminiz. Bu yolda bitki çaylarına başvurmak istiyor da olabilirsin. Ancak biliyorsun, hamilelikte bitki çayı tüketmek biraz sakıncalı! Örneğin, normalde boğaz ağrılarına iyi gelen ada çayını bu süreçte kesinlikle tüketmemelisin. Sana hamilelikte grip için önerebileceğimiz bitki çayı ıhlamur olacak. Günde 1-2 fincan ıhlamur tüketebilirsin. Bu hamilelikte öksürük problemin için de iyi gelebilir.

Gebelikte nane limon tüketmek de korkulan bir durum. Ama 1-2 bardağı geçmemek kaydıyla içmende bir sorun yok!

Hamilelikte Beslenme Hakkında Bilmen Gereken Her Şey!

İstirahat etmeyi ihmal etme!

Gribin en büyük tedavisi istirahat etmek! Bu durum, hamilelik söz konusu olunca daha büyük önem taşıyor. Yeterli uyku çekip, ağır işlerden kaçınarak birkaç gün içerisinde toparlanmaya başlayabilirsin.

Ayrıca yatarken yastık yüksekliğini bir miktar arttırırsan daha rahat nefes alabilirsin.

Hadi bak: Hamilelikte Uyku Hakkında Bilmen Gerekenler

İlaç kullanmak için doktorundan onay al!

Biliyorsun, hamilelikte ilaç kullanımı sıkıntılı bir konu. Hamilelikte grip ilacı kullanmak için muhakkak doktorundan onay almalısın. Eğer birkaç gün içinde belirtilerin hafiflemediyse doktorun sana Parol gibi hafif ağrı kesici-ateş düşürücü ilaçlar önerebilir. Bu süreçte antibiyotik kullanman pek önerilmez ama durum enfeksiyonlara ya da bakterilere bağlı gelişiyorsa sana uygun hafif bir antibiyotik önerilebilir.

Hamilelikte pastil kullanımının da genelde bir zararı yoktur. Boğaz ağrın için doktorunun onayladığı takdirde, belirttiği dozlarda pastil kullanabilirsin.

Burun tıkanıklığı sorunun için spreyler kullanmak yerine tuzlu su çekebilirsin.

Bulunduğun ortamı sana uygun hale getir!

 • Evini sık sık havalandır. Hava sirkülasyonunu sağla ki nefes ve öksürükle yayılan virüsler evinden çıksın.
 • Evinin hafif nemli olmasını sağla. Kuru hava, boğazını ve genzini iyice kurutur, öksürüğünü arttırır.
 • Ev sıcaklığı ne çok soğuk ne de çok sıcak olsun.
 • Kullandığın eşyalar sana özel olsun, başkasının kullanmamasına dikkat et.

Hamilelikte gripten nasıl korunulur?

Hamileyken grip olmak gerçekten sıkıntılı bir durum. Bu yüzden hastalanmamak için önlem alman daha faydalı olacaktır.

 • Hamilelikte grip aşısı yaptırabilirsin. Grip aşısı canlı virüsler taşımaz, bu yüzden herhangi bir zararı yok. Ekim-Kasım aylarında doktorunun onayıyla aşı yaptırabilirsin.

İncele: Hamilelikte Yapılan Aşılar

 • Virüslerle temas etmemeye çalışabilirsin. Özellikle kış aylarında toplu taşımadan uzak durmak, bu araçlardan indikten sonra elleri bol suyla yıkamak gerekir.
 • Direncinin düşmemesi için doğru beslenebilirsin. Hem C vitamini yönünden zengin besinler tüketmek hem de karbonhidrat ağırlıklı gıdaları da almaya çalışmak önemli.
 • Grip olan bir kişinin yanında çok fazla bulunmamaya, tokalaşmamaya önem göstermelisin.

Hamilelikte grip olmak bebeği etkiler mi?

Grip virüsünün anne karnındaki bebeği çok fazla etkilediği söylenemez. Ancak hamilelikte ateş çok fazla yükselirse, 39 dereceyi geçerse bazı riskler söz konusu olabilir. Hatta hamileliğin son haftalarında grip olmak ve buna bağlı ateş yükselmesi doğum sancılarının erkenden başlamasına neden olabilir. Bu yüzden eğer hamileyken grip olduğunda ateşin çok yükselirse doktoruna başvurmalısın.

Ayrıca yine hamileliğin son haftalarında yaşanan grip doğum esnasında bebeğe geçme ihtimali taşıyabilir.

Hamilelikte grip ve öksürük bebeğe zarar verir mi?” diye de merak ediyor olabilirsin. Şiddetli öksürüğün bebeğe zarar verdiği düşünülüyor ancak merak etme, amniyotik sıvı bebeğini öksürüğün yarattığı kasılmalara karşı korur.