Gebelikte Memeden Şeffaf Sıvı Gelmesi Ne Anlama Geliyor?

Gebelikte memeden sıvı gelmesi, çoğu zaman normal karşılansa da bazı durumlarda tehlikeli olarak kabul edilebiliyor.

Bakalım hamilelikte memeden sıvı gelmesi tehlikeli mi, hangi durumlarda görülüyor?

Gebelikte memeden şeffaf sıvı gelmesi nedenleri nelerdir?

Hamile kaldığın andan itibaren vücudunda çok çeşitli değişimler meydana geliyor ve kendini bebeğinin gelişimine hazırlıyor. Özellikle hamilelikte yoğun şekilde yaşanan hormon değişimi, birçok değişikliğe sebep oluyor. Bunlardan birisi de göğüslerden sıvı gelmesi.

En Önemli 6 Hamilelik Hormonu: Seni Onlar Yönetiyor!

Peki gebelikte memeden sıvı gelmesi ne anlama gelir? Hamilelikte memelerden sıvı gelmesi durumunun en büyük sebebi, hamilelikte süt üretimine yardımcı olan prolaktin hormonunun devreye girmesidir. Özellikle hamileliğin son aylarına doğru ortaya çıkar ancak ilk aylarında da görülebilir.

Prolaktin, göğüslerini süt üretimine hazırlar ve bebeğin doğduğunda hemen beslenebilmesine yardımcı olur. Ancak bazı durumlarda prolaktin hormonunun erkenden süt salgısının görülmesine neden olduğu da biliniyor.

Gebelikte memeden sıvı gelmesi tehlikeli mi?

Durum prolaktin hormonundan kaynaklandığı sürece tehlikeli bir duruma neden olmaz. Bu sıvı genellikle kolostrum ismi verilen, bebeğin ilk sütünün sızmasıdır. Bazen iç çamaşırını ya da kıyafetleri ıslatarak rahatsızlık verebilir ancak sağlık açısından bir zararı yoktur. Bu sorunu iç çamaşırının içerisine göğüs pedi koyarak çözebilirsin.

Detayına bak: Kolostrum (Ağız Sütü): Bebeğinin İlk Yemeği!

Hamilelikte memeden süt gelmesi erken doğum belirtisi mi?

Hayır, bu durum tamamen hormonlarla alakalı. Çoğunlukla son aylarda görülse de hamileliğinin ilk aylarında bu durumla karşılaşan anne adayları da var. Bu yüzden eğer son aylarda yaşadığın sıvı gelmesine eşlik eden kasılma, sancı, ağrı gibi başka şikayetlerin yoksa erken ya da zamanında herhangi bir doğum belirtisi değildir.

7 Maddede Anlattık: Erken Doğum ve Belirtileri

Hangi durumlarda hamilelikte memelerden sıvı gelmesi tehlikelidir?

  • Sıvının rengi pembe ya da kahverengi bir renk alıyorsa,
  • İçerisinde iltihap varmış gibi görünüyorsa,
  • Kanlandığını fark ediyorsan, durum başka bir sorundan kaynaklanıyor olabilir. Bu gibi bir akıntı ile karşılaşırsan mutlaka doktoruna başvurmalısın.

Bakalım annelerimiz neler demiş: 25. haftada göğüslerden süt gelir mi?

Kaynakça ve İleri Okuma

Bebeğinizi Beklerken Sizi Neler Bekler? - Heidi Murkoff

Bu içerikte yer alan bilgiler hiçbir şekilde doktor tavsiyesi yerine geçmez.