Hamilelikte Cilt Kuruluğuna Ne İyi Gelir?

Hamileliğinin başından itibaren cildin her geçen gün biraz daha kuruyabilir. Hamilelikte cilt kuruluğu beraberinde kaşıntı gibi sorunları da getirebilir. Yaşadığın hormonal dalgalanmalar, metabolik hızındaki değişimler ve mevsimsel etkilerle birlikte zaman zaman gebelikte cilt kuruluğunun etkilerini daha fazla hissedebilirsin.

Peki hamilelikte cilt kuruluğuna ne iyi gelir, cildini nasıl rahatlatabilirsin? Hadi detaylara geçelim.

Hamilelikte cilt kuruluğu neden olur?

Gebelikte cilt kuruluğunun ana sebebi yüksek düzeylerde seyreden progesteron hormonu ve değişen metabolizma hızıdır. Mevsimler değişimlerin de etkisiyle birlikte özellikle kış aylarında hamilelikte cilt kurumasından daha çok şikayet edebilirsin.

Hamilelikte cilt kuruluğu ne zaman başlar?

Hormonlarındaki dalgalanmalar nedeniyle hamileliğin daha ilk aylarında cildinde kuruluk oluşabilir. Bu kuruluk hamilelikte derinin pul pul dökülmesine ya da kaşıntıya yol açabilir. Özellikle hamileliğinin 5. ve 6. aylarından itibaren kaşıntı şikayetin artabilir.

Bitmeyen dert: Hamilikte Sivilce Sorunu Neden Olur?

Hamilelikte cilt kuruluğuna ne iyi gelir?

Hamilelikte cilt kuruluğuna ne iyi gelir

Kış ayları yaklaştıkça havadaki nem azaldığı için cildindeki kurumalar daha belirgin hale gelebilir. Artan kuruluk cildinde kaşıntı da yapabileceği için yaşadığın rahatsızlık artabilir. Gebelikte cilt kuruluğu için ne yapılmalı, hangi yöntemlerle kendini rahatlatabilirsin, tavsiyelerimize geçelim.

  • Hamilelikte vücut kuruluğunun ilk ve en etkili çözümlerinden biri bol bol su tüketmek. Bu sayede cildin nemlenecek ve derin esneklik kazanacaktır.
  • Aşırı sıcak banyolardan kaçınmalısın. Çok sıcak suyla duş almak ve bu sıcaklığın banyonun nemine olan olumsuz etkisi hamilelikte cildin kurumasına zemin hazırlar.
  • Kurutucu sabunlar ve duş jelleri hamilelikte ciltte kuruluk şikayetini artırabilir. Bu tarz ürünleri kullanma ve özellikle kuruluğun şiddetli olduğu zamanlarda kese yapma.
  • Gebelikte ciltte kuruluk problemi olanların mutlaka nemlendirici kullanmaları gerekir. Banyodan çıkar çıkmaz, vücudun nemliyken sürersen daha da etkili olur.
  • Özellikle karın bölgesi gebelik ilerledikçe gerilmeye, kurumaya ve çatlamaya daha müsait olur. Hamilelikte cilt kuruluğu için krem kullanarak bu bölgenin nemlenmesini sağlayabilir ve çatlamasını engelleyebilirsin.
  • Hamilelikte yüzde kızarıklık ve pullanma gibi şikayetlerin arttıysa bununla birlikte yoğun kaşıntın da varsa doktorunun önereceği kaşıntı giderici kremler kullanabilirsin.

Senin için araştırdık: En İyi Çatlak Kremi Hangisi?

Hamilelikte cilt kuruluğu cinsiyet belirtisi mi?

Halk arasında hamilelikte el kuruluğunun erkek bebeğe işaret ettiği ve erkek bebeği olacak annelerin ellerinin daha fazla çatladığı söylenir. Ancak tabii ki bu durumun bilimsel herhangi bir geçerliliği yok.

Dahası da var: Hamilelikte Cilt Problemleri ve Çözüm Önerileri