Hamilelikte Kas Gevşetici Krem Kullanılır mı?

Özellikle gebeliğin ilerleyen süreçlerinde vücudun ağırlık merkezi değiştiği için bel ağrıların daha da artabilir. Gebeliğin boyunca kas ve iskelet ağrıların, bazı zamanlar kulunç ağrıların olabilir. Bu ağrılarla baş edemeyerek hamilelikte kas gevşetici krem kullanılır mı, diye merak edebilirsin. Gebelikte kas gevşetici krem kullanımı hakkında merak ettiğin tüm soruların cevabı bu yazıda!

Hamileler kas gevşetici krem kullanabilir mi?

Gebelik sırasında yaşanan kas ve iskelet sistemindeki ağrılar bazen can sıkıcı boyutlara ulaşabiliyor. Bunlardan en sık olanıları; bel ağrısı, karpal tünel, sırt ağrıları ve bacak kramplarıdır. Kas ve iskelet sisteminde meydana gelen fizyolojik değişimler nedeniyle de en sık karşılaşılan durum genellikle bel ağrısı oluyor. Hal böyle olunca da bebeğinin sağlığını düşünen anne adaylarının aklına hamileyken kas gevşetici krem kullanılır mı, sorusu geliyor.

İstenmeyen komplikasyonlara yol açabilme ihtimali olduğu için hamilelikte kas gevşetici hap kullanılır mı, sorusunun yanıtı hayır. Yaşadığın kas kramplarının tedavisi için doktor önerisi olmadan kesinlikle ilaç kullanmamalısın. Yapman gereken, kramplara yol açabilen magnezyum ve kalsiyum eksikliğinin önüne geçmek. Bu yöndeki takviye edici ilaçları da yine doktorunun önerisiyle almalısın.

Hamilelikte ağrı kesici jel ve kremler ilaçlara göre daha zararsızmış gibi düşünülse de bu ürünler vücut içerisine emildiği için bebeğe zarar verme ihtimalleri var. Bebeğin iç organlarında hasarlar yaratabildiği için kesinlikle doktorundan habersiz kullanmamalısın. Bazı doktorlar lokal kullanımda sakınca görmüyorlar. Dayanılamayacak ağrıların için parasetamol içeren ağrı kesicileri güvenle kullanabilirsin.

Oku bakalım: Hamilelikte Ağrı Kesici Kullanılır mı?

Kas gevşetici iğne hamilelikte zararlı mı, bunu da söyleyelim. Normal şartlarda kas gevşetici ve türevi ilaçların gebelikte kullanımı oldukça riskli. Eğer iğneyle tedavi olmanı gerektiren bir durum söz konusuysa buna ancak doktorun karar vermeli.

Çok detaylı: Hamilelikte Sırt ve Bel Ağrıları ile Başa Çıkma Rehberi

Hamilelikte kas gevşetici kullanımı bebeği etkiler mi?

Hamileler kas gevşetici krem kullanabilir mi

Fetüsün geliştiği süreçte kas gevşetici ve türevi ilaçların kullanımı bebeği olumsuz yönde etkiliyor. Özellikle bebeğin kalp gelişimine etki ettiği için bu tarz ilaçları zorunda kalmadıkça kullanmamalısın. Bu tarz durumlar yaşamamak, daha aktif ve sorunsuz bir gebelik geçirmek için bir bebek sahibi olmaya karar verdiğin günden itibaren kas ve iskelet sistemini güçlendirecek çalışmalar yapmalısın.

Kas gevşetici düşüğe neden olur mu, diye merak edebilirsin. İlaçların bilinen böyle bir etkisi yok ancak yine de bebeğinin sağlığı için tehlikeli olduğunu unutmamanda fayda var.

Anlattık: Hamilelikte Düşük Neden Olur, Tedavisi Var mı?

Hamileyken Voltaren sürülür mü?

Bazı doktorlar Voltaren kremin lokal uygulama halinde kullanabileceğini söylüyorlar. Hamileyken bele krem sürülür mü, sorusuna da böylelikle yanıt vermiş olalım. Belirli ve ufak bir alan olduğu için beline krem sürebilirsin. Ancak içinin rahat etmesi için sen yine de kendi doktoruna danış.

Bu da ayrı bir dert: Hamilelikte Bacak Krampları ile Başa Çıkma Rehberi!

Hamilelikte kas ağrısı nasıl geçer?

Gebelikte kas gevşetici krem kullanmak yerine doğal yollarla ağrılarını nasıl hafifletebilirsin, bunlardan bahsedelim.

  • Yürüyüş yaparak kas ve bağlarının güçlenmesine yardımcı olabilirsin.
  • Sırt ve bel ağrıların için fiziksel aktiviteleri azaltıp zaman buldukça istirahat edebilirsin.
  • Ağrılı bölgelere sıcak uygulaması yapabilirsin.
  • Magnezyum ve kalsiyum içeren gıdalar tüketmeye özen göstermeli, gerekirse doktorunun önerisiyle takviye ilaç alabilirsin.
  • Doktor kontrolünde fiziksel egzersizler yaparak bel bölgendeki kas ve bağ dokusunu güçlendirebilirsin.
  • Ağrılarını azaltmak için kama şeklindeki hamile yastıklarını kullanabilirsin. Özellikle gece ağrıları için çok faydalı oluyorlar.
  • Karpal tünelin yol açtığı kas ağrıları için el bileğini sabitleyen bandajlar ve ateller kullanabilirsin.
  • Son olarak aşırı kilo alımından kaçınman gerektiğini söyleyelim. Çünkü vücudunun ön kısmına kayan ağırlık merkezinde görülen ağrılar fazla kilo yüzünden daha da şiddetlenebilir.

Zinde ve formda kalmak için hamile pilatesi ve yoga merkezleri ile iletişime geç!