22 Günlük Hamilelik

Bugün hamilelik hormonları üretiliyor, ancak bunları doğru bir şekilde tespit etmek zor olabilir. Bu nedenle en net sonuca ulaşmak için bir test yapmadan önce beklemek en iyisidir.

22 günlük gebelik ile hamileliğinin 4. haftasına girmiş bulundun. Bakalım neler olacak?

  • Doğuma 258 gün kaldı.

İçeride neler oluyor?

Yukarıdaki görsel, gebeliğin bu erken evresinde rahim içine gömülü hücre topunun bir kesitidir. Ortada sıvı içerir ve aralarında daha koyu bir hücre çizgisi bulunan iki beyaz hücre alanı, artık 0,5 mm'den daha kısa olan embriyoyu oluşturacaktır.

Adet döngünün dördüncü haftasına girerken bir hamilelik testi yapmak isteyebilirsin. Çoğu kadın evde gebelik testlerini kullanır. Bunların kullanımı basittir ve idrardaki hCG seviyelerini tespit ederek çalışır. Bu hormon, embriyo uterusun iç yüzeyine yerleşir yerleşmez üretilen hormondur.

Öğrenmen gereken her şey burada: Gebelik Testi: Evde Yapılan Hamilelik Testleri Hakkında Her Şey!

Adetten altı gün önce hamileliği tespit ettiğini iddia eden evde yapılan gebelik testleri vardır. Ancak hCG seviyelerin henüz bu testlerde pozitif sonuç alabilecek kadar yüksek olmayacaktır. Bu yüzden yanlış bir sonuçla karşılaşmamak için adet döngünün üzerinden en az 5 gün geçmesini beklemen iyi olabilir.

Hamilelik sonucunu beklerkenbu hormonu öğren: Bhcg (Beta-HCG) Nedir, Neden Önemlidir?

Doktoruna sor!

Hamile olmazsam eşim hayal kırıklığına uğrayacağı için hamilelik testi yapma konusunda endişeliyim. Bu gerginlik hamile kalma şansımı etkiler mi?

Gebe kalmak için baskı altında hissetmek hipotalamusu yani beynindeki adet döngünü yöneten yapıları etkileyebilir. Bu nedenle eşinin hevesli ilgisi aslında ters tepebilir ve senin psikolojini etkileyebilir. Nasıl hissettiğin konusunda eşine karşı dürüst ol. Bebek sahibi olma hevesini paylaştığını, ancak bunun hamile kalma yeteneğini etkileyeceğinden endişelendiğini ona açıkla. Tersine, bir bebeğe hazır olduğundan tam olarak emin değilsen, şimdi bunu da tartışmanın zamanıdır.

Hamilelik hayat değiştiren bir olaydır ve hem senin hem de eşinin tamamen kendini adaması ve bunun kendi içinde stresli olabileceğinin farkında olması gerekir. Birlikte eğlenin ve gebe kalma baskısının sevişmenizdeki eğlenceyi ve kendiliğindenliği ortadan kaldırmadığından emin olun.

Bir hamilelik günlüğü tutmaya ne dersin?

Bir bebek sahibi olmak heyecan verici bir deneyimdir, öyleyse neden yazılı bir kayıt tutmayasın? Bu hamilelik testi yaptırmayı beklerken zaman geçirmek için iyi bir yol olabilir. Adetinin tarihlerini ve yumurtlama belirtilerini not etmek ilerleyişin açısından iyi olabilir.

Hamileliğini öğrendikten sonra günlüğüne; gebelik testi kitinde pozitif sembolü gördüğünü, eşine haberi nasıl verdiğini ve bebeğinin ilk tekmesini, duygularını kaydetmek için kullanmaya devam edebilirsin.

Kaynakça ve İleri Okuma

The Day By Day Pregnancy Book-Dr. Maggie Blott

Bu içerikte yer alan bilgiler hiçbir şekilde doktor tavsiyesi yerine geçmez.