21 Günlük Hamilelik

Yumurtanın döllenmesinin üzerinden bir hafta geçti. Şimdi rahmine yerleşiyor ve yakında bir embriyoya dönüşecek. Yani fark etmesen de şu an aslında hamilesin.

21 günlük gebelik hamilelik sürecin hakkında konuştuk, hadi oku!

  • Doğuma 259 gün kaldı.

İçeride neler oluyor?

Blastosist, uterusun iç yüzeyine sıkıca yerleşmiştir. Bu gerçekleştiğinde yavaş yavaş plasenta gelişmeye başlayacak.

Döllenmeden yaklaşık yedi gün sonra blastosist, uterusun iç yüzeyine yerleşir. Dış hücre tabakası artık korunmuyor, rahim astarına yapışabiliyor. Astar artık daha alıcıdır ve bağlanmaya yardımcı olmak için onu daha yapışkan hale getiren değişikliklere uğramıştır. Blastosist, hücreleri uterus zarının yüzeyinin altına girecek şekilde aşındırır.

Başlangıçta bulunan tek bir dış hücre katmanı, artık iki katmana dönüşüyor. En dıştaki hücre tabakası astarı aşındırarak boşluk yaratır ve hormon salgılar. Bu hormonlar vücuduna hamile olduğunu bildirir ve normalde adetin olan dönemde astarını dökmek yerine hamileliği desteklemek için uterusu uyarır.

En içteki hücre tabakası, plasenta ve embriyoyu çevreleyen amniyotik kese haline gelecektir. Blastosist içinde embriyoları oluşturacak bir iç hücre kütlesi vardır.

Plasenta Hakkında Bilmen Gereken 10 Şey!

Biraz egzersiz iyi gelir!

Hamilelik testi yapmadan önce gergin bekleyişini rahatlamak adına biraz egzersiz yapmak yardımcı olabilir. Bu egzersizleri yapma alışkanlığını edinmek, hamile olduğunu öğrendikten sonra vücudunun artan taleplerle başa çıkmasına yardımcı olacaktır. Kas gerginliğini önlemek için egzersizden önce ve sonra gerinme hareketleri ile vücudunu hazırlayabilirsin.

Sırtını germek için dört ayak üzerine çık ve kollarını yere ve öne doğru uzatırken kalçanı ayaklarına doğru indir. Alnını olabildiğince aşağı indir, yere değdirmeye çalış. Boynunu ve sırtını aynı hizada tut ve kollarını olabildiğince ger. 10 kez nefes al ve ver. Bu pozisyona yogada çocuk pozisyonu ismi de veriliyor.

Bacak germe yapmak için yere otur ve sol bacağını önüne doğru uzat. Sol elini kullanarak sol ayağını birkaç saniye tut. Ayak parmaklarına ulaşamıyorsan endişelenme. Burnundan nefes al ve ağzından ver. Aynı işlemi sağ bacağınla tekrar et.

Bunlar aklında olsun: Hamile Kalmak İsteyenler İçin Uzak Durulması Gereken 10 Şey!

Kaynakça ve İleri Okuma

The Day By Day Pregnancy Book-Dr. Maggie Blott

Bu içerikte yer alan bilgiler hiçbir şekilde doktor tavsiyesi yerine geçmez.