23 Günlük Hamilelik

Hamile kaldıktan sonra sağlıklı bir yaşam tarzı benimsemek ve sağlığını daha iyi hale getirmek sen ve gelişecek bebeğin için iyi bir seçenektir.

Gel bakalım 23 günlük hamilelik hakkında bilmen gerekenler neler?

> - Doğuma 257 gün kaldı.

İçeride neler oluyor?

23 günlük hamilelik foto

Bu bilgisayarda oluşturulan görüntüde, blastosistin tümünün uterusun iç yüzeyine gömülü olduğu görülebilir. Embriyoya dönüşecek hücreler, görseldeki çekirdek gibi görünen alanın üstünde incelenebilir.

Hamileliğin bir sonraki hafta bir gebelik testinde net olarak görünecek ve kesin olarak sonuç alacaksın. Bu aşamadan sonra her zamankinden daha fazla sağlık bilgisi bombardımanına tutulduğunu göreceksin. Diyetin dengeli mi? Tansiyon, şeker ve kolesterol değerlerine baktırman gerekiyor mu? Folik asit takviyeleri ve D vitamini almaya başladın mı?

Yeterince ve güvenli egzersiz yapıyor musun? Henüz hamile olduğunu bilmesen bile, önerilen tavsiyelerin farkında olmaya ve bazı temel diyet ve yaşam tarzı değişiklikleri yapmaya değer. Önceden var olan bir sağlık sorunun varsa veya ilaç alıyorsan, doktoruna danışmanda fayda var.

23 Günde Hamileliğe Nasıl Hazırlanırsın?

Sağlığına odaklan!

Hayat tarzında değişiklik yap!

Eğer sigara içiyorsan bebeğinin ve senin sağlığınız için mutlaka bırakman lazım. Sigarayı bırakarak düşük, prematüre, düşük doğum ağırlığı ve daha birçok riski azaltabilirsin. Alkol alışkanlığı da hamilelik ve bebeğin için bir risktir. Alkol kan dolaşımı ile plasentaya ve dolayısıyla bebeğine geçer. Eğer çok fazla alkol alırsan bebeğin için daha fazla risk oluşturmuş olursun.

Hamilelik için güvenli bir alkol oranı yoktur. Tüm riskleri ekarte edebilmek için hamileliğin boyunca alkol kullanmayı bırakman gerekir.

Hamile Kalmak İsteyenler İçin Uzak Durulması Gereken 10 Şey!

İşin doğrusu!

Sigara dumanında doğurganlığı olumsuz etkileyebilecek en az 30 kimyasal vardır.

Çünkü sigara, hücrelerin çoğalma oranını düşürdüğünden, özellikle hamileliğin ilk günleri ve haftalarında ciddi hasara neden olabilir. Sigara içmek kadınlarda doğurganlık sorunlarına neden olmasının yanı sıra sperm üzerinde olumsuz etkileri olabilir ve erkeklerde testosteronu azaltabilir.

Hamilelikle ilgili bazı kültürel inançlar

Hindu babalar, büyüyen bebeğin gelişimini hızlandırmak için eşlerinin başındaki saçları önden arkaya üç kez yukarı doğru ayırırlar.

Bazı ülkelerde doğmamış bebeğin korunmasına büyük önem verilir. Tayland'da hamile kadınların karnı, kötü ruhları uzaklaştırmak için boyanabiliyor. Ayrıca doğumdan önce hediye vermenin kötü ruhları çekeceğine inanılıyor.

Kaynakça ve İleri Okuma

The Day By Day Pregnancy Book-Dr. Maggie Blott

Bu içerikte yer alan bilgiler hiçbir şekilde doktor tavsiyesi yerine geçmez.