Sperm Testi (Spermiogram) Nedir, Nasıl Yapılır?

Sperm Testi (Spermiogram) Nedir, Nasıl Yapılır?

Kısırlık (infertilite) ihtimali söz konusu olduğunda yapılması gereken tetkiklerden biri, sperm testi! Bu yazıda spermiogram hakkında bilmen gereken tüm ayrıntılardan bahsettik.

Başlamadan bunlara da bakmalısın: Hamile Kalamıyorum, Hangi Testleri Yaptırmalıyım?

Sperm testi nedir?

Korunmadan 1 yıl cinsel ilişkiye girmene rağmen hamile kalamadıysan, kısırlık konusundan söz edilebilir. Böyle bir durumla doktoruna başvurduğunda sen ve eşine bazı tetkikler yapılabilir. Spermiogram testi de bu bağlamda eşine yapılan uygulamalardan biri. Yani spermiogram için basitçe “erkek kısırlık testi” diyebiliriz.

Bu arada, sperm testinin bir diğer adı da semen analizidir.

Sperm testinin yapılış amacı, spermlerin;

  • Hızını,
  • Sayısını,
  • Kalitesini incelemektir. Çıkan sonuçlarda eşinin spermlerinin hamilelik için yeterli bir şekilde çalışıp çalışmadığı kontrol edilir. Eğer bir problem varsa tedavi yöntemlerini şekillendirmek için değerlendirilir.

Öğrenmelisin: Kısırlık (İnfertilite) Nedir, Nasıl Anlaşılır?

Sperm testi nasıl yapılır?

Kısırlık bulguları tespit edildiğinde eşine spermiogramdan önce birkaç farklı muayene yapılır. Geçmişinde ciddi bir sağlık sorunu yaşayıp yaşamadığı, şeker, kalp, karaciğer gibi kronik rahatsızlıklarının olup olmadığına bakılır. Ayrıca üreme organlarına da bir muayene yapıldıktan sonra spermiogram testine geçilir.

Spermiogram testi hangi bölümde yapılır?” sorusuna cevap verelim. Sperm testinin tam donanımlı bir tüp bebek merkezinde veya hastanelerin androloji bölümünde yapılması faydalı olur.

Eşini ilgilendiren böyle bir sorun da var: Varikosel Nedir? Belirtileri ve Tedavisi Nasıldır?

Doktorun eşini sperm testi vermeden önce yapılması gerekenler konusunda uyaracaktır. Bunlardan en önemlisi cinsel perhize girmek yani ne şekilde olursa olsun boşalmamaktır. Sperm testi için perhiz süresi en az 2, en fazla 5 gündür. Bu süreçten sonra merkeze giderek sperm testi verilmesi gerekir.

Test için alınacak sperm örneği, hastane ortamında verilir. Bu sperm örneği hastanelerde bulunan spermiogram odası içinde, mastürbasyon yoluyla elde edilir. Bu esnada eşinin kesinlikle kayganlaştırıcı, sabun gibi ürünler kullanılmaması gerekiyor. Ayrıca parmaklarının ve penisinin de sperm örneğinin koyulacağı kap içine değmemesi gerek. Eşin bu ortamda mastürbasyon yapmaktan çekinebilir ya da kendini konforlu hissetmeyebilir. Bu gibi durumlarda muhakkak doktorla konuşup uygun bir yöntem seçmek gerekir.

Semen analizi, sperm örneği alındıktan sonra en kısa sürede inceleme başlar.

Bu konu önemli: Sperm Kalitesi Nasıl Arttırılır?

Sperm testi sonucu ne zaman çıkar?

Spermiogram sonuçları genellikle 1 saat içerisinde değerlendirmeye alınır. Ardından spermiogram morfoloji değerlendirmesi için boyama işlemine tabii tutulur. Bu işlemde spermler özel bir yöntemle boyandıktan sonra hücreler incelenir. Sonuç, 1 gün içerisinde sen ve eşine ulaşmış olur.

Bu yöntemden de haberdar ol: Aşılama ile Hamile Kalmak Hakkında Bilmen Gereken Her Şey

Sperm testi normal değerleri nasıl olmalıdır?

Sonuçlar eline ulaştığında “Spermiogram normal değerleri nasıl olmalı?” diye merak edeceğini biliyoruz. Aşağıdaki tablodan “Sperm testi ileri hızlı hareketlilik kaç olmalı?”, “Spermiogram lökosit değeri nasıl olmalı?” gibi sorularının yanıtlarını bulabilirsin.

Değerlendirilen özellik Değerler
Hacim 2 ml ve üzeri
pH 7,2-8,0
Sperm konsantrasyonu 20 milyon/ml
Toplam sperm sayısı 40 milyon ve üzeri
Sperm hareketliliği Spermlerin %50’sinin öne doğru hareketli olması beklenir.
Morfoloji Spermlerin %30’unun normal şekilde olması beklenir.
Lökosit içeriği 1 milyon ml’den az olmalı.
Sperm sıvılaşma süresi 30 dakika

Spermiogram sonuçları çıktıktan sonra doktorun tarafından değerlendirilir ve herhangi bir sorun olmadığı netleştirilir. Eğer sperm analizinde hamileliği gerçekleştiremeyecek özellikler tespit edilirse tedavi yöntemleri araştırılır.

Bu alternatif bir yöntem olabilir: Tüp Bebek Nedir, Nasıl Yapılır?

Bu makaleyi arkadaşlarınla paylaş: