Adet Neden Gecikir? 11 Maddede Adet Gecikmesinin Nedenleri!

 • Adetin gecikti! Aklına başta hamilelik olmak üzere türlü türlü ihtimal geliyor değil mi? Bir gebelik testi yapmadan önce bilmelisin ki adet gecikmesi, pek çok farklı duruma bağlı olarak gelişebiliyor.

Bu yazıda kafandaki soru işaretlerini gidereceğiz. İşte adeti geciktiren 11 sebep!

1. Hamilelik

Adet gecikmesi denildiğinde ilk aklımıza gelen tabii ki hamilelik! Bazılarının dört gözle beklediği bazılarının ise endişe ettiği bu ihtimal “Adet neden gecikir?” sorusunun ilk yanıtıdır. Genellikle adet kanamaları düzenli olan biriysen, bu ihtimalin arttığını söyleyebiliriz. Yani adet olamama nedenlerinin en başında bu ihtimal var!

Özellikle korunmasız seks yapmış ya da hamile olabileceğine dair başka işaretlere rastladıysan, evde kolayca uygulayabileceğin hamilelik testlerinden edinmeni öneririz.

Haydi bak: Hamilelik Belirtisi mi? Âdet mi?

2. Aşırı egzersiz

Spor yapmak adeti geciktirir mi?” sorusunun cevabı, evettir. Özellikle profesyonel sporcuların yaşadığı bu sorun, egzersizlerini arttırdığın ve buna rağmen günlük tükettiğin kalori miktarını azalttığın durumda senin için de geçerli olabilir.

İhtiyacın olabilir: Doğurganlığı Arttıran 5 Yoga Hareketi

3. Hastalık

Duygularını etkileyen stres gibi, fiziksel sorunlar da adet gecikmesinin sebepleri arasında! Regl döneminin başlaması gereken zamanlarda grip gibi bir hastalık geçirdiysen bu, yumurtlamanı geciktirebilir. Haliyle bu durum adet görememeye neden olur.

Bu video ilgini çekebilir!

4. Polikistik over sendromu

Grip gibi çabuk geçen hastalıkların dışında, polikistik over sendromu adı verilen hastalık da adetin gecikme nedenleri arasında! Uzun süre yumurtlayamama durumunda ortaya çıkabilen bu hastalıkta adet döngülerinin tamamlanması daha uzun sürer.

Polikistik over hastalığı; uzun dönemde şeker hastalığı, hipertansiyon, rahim kanseri, kalp ve damar hastalıklarına sebep olabildiği için fark edilmesi gereken bir sorundur. Polikistik over belirtileri için şunları sıralayabiliriz;

 • Adet döngülerinin 35 günden uzun bir sürede tamamlanması,

 • Tüylenme,

 • Saç dökülmesi,

 • Sivilce sorunu.

Daha fazla bilgi için: Polikistik Over Sendromu Nedir?

5. Kilo

Düşük ya da fazla kilo, metabolizmanın çalışma biçimini değiştirerek yumurtlamanı yavaşlatabilir. Bu yüzden fazla ya da düşük kilolu olduğun durumda sağlıklı beslenerek ideal kilona ulaşman, adet düzensizliğiyle başa çıkma yöntemlerinden biri olabilir.

Ayrıca aşırı derecede düşük kilolu olan ve buna rağmen ince kalma konusunda son derece ısrarlı kişilerde görülebilen anoreksiya hastalığı da regl gecikmesi nedenlerinden biridir.

Bu arada düşük kilo gibi fazla kilo da yumurtlamanı olumsuz etkileyecektir. Bu yüzden obezitenin de anoreksiya gibi hormonal değişikliklere sebep olarak adet düzensizliğine yol açabileceğini söyleyelim.

6. Emzirme

Doğumdan sonra adet döneminin düzene girmesi uzun sürer, emzirme döneminde adet gecikmesi yaşayabilirsin. Muhtemelen emzirme dönemin bittiğinde, adetlerin düzene girecektir. Sabret!

Şunu da belirtmeden geçemeyiz ki emzirirken adet gecikmesinin tek nedeni bu değildir. Yeni doğum yapmış olduğun durumda dahi hamile kalmış olma ihtimalinin de olduğunu aklında bulundurmalısın.

Bu konuyu merak ediyorsan: Emzirirken Hamile Kalmak ya da Başka Bir Deyişle Hamileyken Emzirmek

7. İlaçlar

Yeni bir ilaca başlaman ya da kullandığın ilacın dozunda değişiklik yapman adet düzensizliği sebeplerindendir. Özellikle doğum kontrol ilaçları kullanıyorsan bu ihtimali atlamamalısın.

Hatta adet döneminin seyahat gibi istenilmeyen zamanlara denk düştüğü durumda kadınların adetini geciktirmek için doğum kontrol hapına başvurduğu dahi görülür. Çünkü bu ilaçlar vücuda dışarıdan hormon vererek yumurtalıklardaki yumurta oluşumunu engeller ve adetin gecikme sebeplerinden bir haline gelir.

Ayrıca antidepresanlar ve kemoterapi ilaçları da geç adet olmanın sebepleri arasındadır.

Bakmalısın: Adet Döngüsü Nedir? Yumurtlama Dönemiyle Nasıl Bir Bağlantısı Vardır?

8. Stresten adet gecikmesi

Ağızlardan düşmeyen sorunlarından biri; stres! Aşırı yoğun çalıştığın, derin bir üzüntünün içinde olduğun, hayatında değişimler yaşadığın birçok durumda ortaya çıkan stres, duygularını etkileyerek metabolizmanda da değişimlere sebep olabiliyor. Bu yüzden stresin birçok sağlık sorununa neden olduğu ve hastalıkları tetiklediği artık hepimiz tarafından kabul görüyor. Bunlardan biri de strese bağlı adet düzensizliği!

Stres adeti geciktirir mi?” diye sorabilirsin. Cevabımız, evet! Stres yaşadığın dönemlerde bedenin gebelik için uygun bir zaman olmadığını hissederek adet olmanı sağlayan hormonları azaltabilir. Hormon düzeninin bozulması ise adet düzeninin bozulmasına, genellikle de adet gecikmesine neden olabiliyor.

9. Tiroid dengesizliği

Östrojen ve progesteron hormonlarındaki değişiklikler yumurtlama zamanını etkileyebilir. Bu hormonların düzenli bir şekilde salgılanması ise hipofiz bezi ile ilgilidir. Aynı zamanda hipofiz bezi, tiroit bezinin işlevlerini de kontrol eder.

Tiroit bezinin salgıladığı tiroksin hormonu, organların çalışmasını sağlayan bir işlev görür ve hipofiz bezinin çalışmasını da etkiler. Bu anlamda tiroit bezindeki dengesizlik metabolizmanın tamamını bozabilir. Buna adet gecikmesi de dahil! Yani hormonların adet olamama sorunu üzerinde çok etkili!

Bu yazıya da bakmalısın: Yumurtlama Dönemiyle İlgili En Çok Sorulan 10 Soru!

10. Erken menopoz

Menopoz belirtileri arasında regl gecikmesi tabii ki var. Şunu da bilmelisin, menopoz daha çok 45 yaş sonrasında görülür. Fakat bazı durumlarda adet döngülerinin tamamlanma süresinin düzenli bir şekilde arttığı görülür. Bu durum akla erken menopozu getirir. Erken menopoz belirtileri için birçok sebep sıralayabiliriz:

 • Kanser tedavileri,

 • Genetik faktörler,

 • Aşırı sigara tüketimi,

 • Stres,

 • Beslenme şekli bu nedenlerden bazılarıdır.

Ancak yumurtaların sayısının hızlı bir şekilde azaldığı erken menopoz dönemlerinde adet düzensizliğinin arttığını ve bu durumun adet tamamen kesilene kadar devam ettiğini söylemeliyiz.

11. Adet takviminin bozulması

Günlük yaşamında değişiklikler mi oldu? Cevabın evet ise vücudunun bu değişikliklere uyum sağlamasının zaman alabileceğini ve regl gecikmesi nedenleri arasında değerlendirilebileceğini söyleyelim. Örneğin;

 • Şehir değiştirdiysen,

 • Gece-gündüz saat farkının fazla olduğu bir ülkeye seyahat ettiysen,

 • Gece mesaisine kalmaya başladıysan düzensiz adet sorunu ile karşılaşmanda şaşılacak hiçbir şey yok! Ama bu geçici ve kısa sürecek bir durum, biraz zaman tanı!

Hamilelik Belirtileri: Hamile Olduğunun 10 Erken İşareti! yazımız da ilgini çekebilir.