Yalancı Gebelik: Hayal mi Gerçek mi?

Bir hamileden farksız görünürken aslında gebe olmadığını öğrensen ne hissederdin? Kulağa garip geldiğinin farkındayız ama bu durum, yalancı gebelik olarak adlandırılıyor. Peki, yalancı gebelik nasıl anlaşılır? Hangi belirtileri gösterir? Hadi başlayalım!

Yalancı gebelik nedir?

Biyolojik olarak gebelik söz konusu olmamasına rağmen kişinin kendisini hamile zannetmesiyle ortaya çıkan duruma yalancı gebelik (psödosiyezi) denir.

Yalancı gebelikte gerçekten karnın içinde bir bebek varmış ve hareket ediyormuş zannedilir. Ancak bebeğin hareketi zannedilen şey, karında meydana gelen istemsiz kasılmalar ve bağırsak hareketleridir.

Yalancı gebelik neden olur?

 • Hamile kalmakla ilgili çok güçlü bir istek duyuluyorsa,
 • Kısırlık tedavisi görülmüş fakat çocuk sahibi olunamamışsa,

Kısırlık (İnfertilite) Nedir, Nasıl Anlaşılır?

 • Çoklu düşük, gebe kalma yetersizliği ya da çocuk kaybı gibi tıbbi bir geçmiş varsa,
 • Cinsel taciz ya da tecavüz gibi travmatik bir durum söz konusuysa,
 • Cinsel ilişki sırasında yeterince korunamadığına dair bir endişe duyuluyorsa,
 • Psikolojik nedenler sebebiyle evliliğe karşı büyük istek taşınıyorsa,
 • Bilinç dışında cinsiyet ya da cinselliğe dair çözülememiş problemler varsa, yalancı gebelik durumu ortaya çıkabilir.

İşini kolaylaştıralım: 10 Öneri ile Hamile Kalmanın Yolları!

Yalancı gebelik belirtileri nelerdir?

Semptomların pek çoğu hamilelik belirtileriyle aynı. Yalancı gebelik geçiren bir kadında;

 • Adet kesilmesi,
 • Mide bulantısı,
 • Kusma,
 • Karında şişlik,
 • Fetal hareketlerin hissi,
 • Göğüslerde büyüme ve hassasiyet,
 • Meme uçlarında değişiklikler,
 • Memede süt üretimi,
 • Kilo alma gibi belirtiler görülebiliyor.

Ancak bunlar gebeliğin hormonlara olan etkisiyle ortaya çıkmaktan ziyade kilo alımına, gaz artışına ve bağırsaklarda sıvı toplanmasına bağlı olarak görülebilen etkiler.

Yalancı gebelik geçiren kişilerde beynin vücuda olan hakimiyeti, adet kesintisine ve memelerden süt salgılanmasına bile yol açabiliyor. Hatta öyle ki dokuz aylık gebelik süresi sonunda kadınlar, doğum sancısı çektiklerini bile iddia ediyorlar.

Aklımda deli sorular: Hamilelik Belirtisi mi Âdet mi?

Yalancı gebelik nasıl anlaşılır?

Yalancı hamilelikte fiziksel olarak da gebe gibi görünmek mümkün. Hatta karında büyüme, mide bulantıları ve yüzde sivilcelenme gibi semptomlar nedeniyle doktorlar dahi yanılabiliyorlar.

Yaşanan hamilelik belirtilerine rağmen durumun gerçek bir gebelik olmadığı yapılan ultrason ve hormon testleri sonucunda anlaşılıyor.

Ancak durum öyle dramatik ki ortada gerçek bir bebeğin ve hamileliğin olmadığı söylendiğinde bile pek çok kadın buna inanmayıp doğum tarihini beklemeye devam edebiliyor.

Yalancı gebelik testte çıkar mı?

“Yalancı gebelikte hcg yükselir mi?” diye merak ediyor olabilirsin. İdrarda ya da kanda gebelik hormonunun yüksek çıkması önemli bir gebelik belirtisi. Hcg hormonunun yükselmesi nadiren de olsa tümörlerle ilişkili olabilir ama bunun olma ihtimali çok düşük. Dolayısıyla ekstrem bir durum yoksa yalancı gebelikte hcg değerleri normal seviyede çıkar.

Buna ek olarak “Yalancı gebelikte kese oluşur mu?” diye de sorabilirsin. Gebelik kesesi hamileliğin en önemli bulgularından biri. Eğer ultrasonda bebek görünmüyorsa, kalp atışı ve gebelik kesesi yoksa hamilelikten söz edilmesi mümkün değil. Yalancı gebelikte bu bulguların hiçbiri görülmez.

Oku: Evde Yapılan Hamilelik Testleri Hakkında Her Şey!

Yalancı gebelik nasıl sonlandırılır?

Gebelik testleri ve ultrasonografi yöntemleriyle hamileliğin tespitini yapmak mümkün olduğu için yalancı gebelik oranları artık oldukça düşük. Ancak yapılan testlere rağmen yalancı gebelik hala devam ediyorsa olayın psikolojik boyutuyla ilgili araştırma yapılıyor.

Psikoterapi yöntemiyle yalancı gebeliğin meydana gelmesine neden olan sebepler ortadan kaldırılıyor. Doktor uygun gördüğü takdirde antipsikotik ilaçlar denenerek tedavi gerçekleştiriliyor.

Yalancı gebelikle boş gebelik aynı mıdır?

Boş gebelikle yalancı hamilelik aynı şey değiller. Boş gebelikte anne rahminde gerçekleşen gerçek bir hamilelik söz konusudur. Yalancı gebelikte ise kişi tamamen psikolojik nedenlerle ve bunun vücudunda yarattığı etkilerle hamile olduğuna inanır.

Bir de bu var: 12 Soruda Dış Gebelik Hakkında Merak Ettiğin Her Şey!

Yalancı gebelik erkeklerde görülür mü?

Evet, yalancı gebelik erkeklerde de görülebiliyor. Ancak tam olarak kadınlarda görülen şekliyle aynı değil. Bu durum biraz daha kişinin kendini eşiyle özdeştirmesiyle ve empati duygusunun yüksek olmasıyla ilgili.

Yalancı gebelik geçiren erkeklerde de kilo alımı, sırt ağrıları, aşerme ve mide bulantısı gibi belirtiler görülebiliyor.

Bu da ilgini çekebilir: Kocanızın Baba Olmaya Hazır Olduğunu Gösteren 9 İşaret!

Bu makaleyi arkadaşlarınla paylaş: