İstanbul’daki 12 Doula ve Doğuma Hazırlık Merkezi

Hamileliğin ve doğumun boyunca senin yanında olacak, destek verecek ve korkularından arındıracak birilerini ister miydin? O zaman senin bir doula’ya ya da doğuma hazırlık eğitimine ihtiyacın var!

Her biri alanında uzman, İstanbul’daki 12 doula ve doğuma hazırlık merkezini bu yazıda bir araya getirdik.

Öncesinde bu konu ile ilgili daha ayrıntılı bilgi istersen yazımıza bak: Doula Nedir? Doğuma Hazırlıkta Sana Nasıl Yardımcı Olur?

1- Doula Anne Esra-Doğum ve Doğum Sonrası Danışmanlık

Doula Anne Esra Demiröz, Marmara Üniversitesi Otel İşletmeciliği bölümünden mezun olduktan sonra uzun yıllar bu sektörde çalışmış. Çocuğunun doğumu ile birlikte tüm zamanını ona ayıran Demiröz, zaman içerisinde doula kavramını duymuş ve bu konuda eğitim almaya karar vermiş.

Şu an freelance olarak çalışan doula Esra Demiröz, doğuma hazırlık, nefes ve emzirme eğitimleri de veriyor.

Doula Anne Esra Demiröz hakkında daha fazla bilgi almak için profiline bakabilirsin.

Rahat Bir Hamilelik ve Doğum Geçirmenin En Doğal Yolu: Nefes Egzersizleri!

2- Julia Steils Paçacıoğlu-İçsel Doğum

Julia Steils Paçacıoğlu; yaklaşık 10 yıl Türkiye ve Amerika’da doula, doğuma hazırlık, hamile ve lohusa masaj uzmanı, emzirme danışmanı olarak çalışmış. Daha sonra tüm bu bilgi ve deneyimlerini birleştirerek İçsel Doğum’u kurmuş. Alanında uzman ve sertifikalı doula’ları da bünyesinde toplayarak kurumu bugünkü haline getirmiş.

Kurum; hamilelik öncesi, hamilelik dönemi ve doğum sonrası dönemler konusunda hem sana hem de eşine destek olacak. Aynı zamanda ağrıyla başa çıkma, nefes ve meditasyon teknikleri, masaj gibi yöntemleri de kullanarak stresini yenmeni ve sağlıklı bir bedene kavuşmanı sağlayacak.

Bu hizmetler hoşuna gitti mi? Öyleyse Julia Steils Paçacıoğlu-İçsel Doğum’la iletişime geçmek ve doula fiyatları öğrenmek için profilini ziyaret et!

3- Ebe Asude Oflaz Hamile Okulu

Ebe Asude Oflaz’ın önderliğinde kurulan Hamile Okulu’nda tıp doktoru, ebe, hemşire, yoga eğitmeni gibi alanında uzman birçok profesyonel senin için hizmet veriyor. Kurum, sen ve eşine doğum fizyolojisi, süreçleri ve bebek bakımı gibi konularda eğitimler de sağlıyor.

Bu süreci huzurla göğüslemek için hamilelik ve doğumda tamamlayıcı tıp desteği konusunda uzman olan ebe Asude Oflaz ve kurumu ile iletişime geçebilirsin. Bilgileri profilinde, muhakkak göz at!

4- Ebe Arzu Çulha

1996 yılında okulundan mezun olarak ebelik yapmaya başlayan Ebe Arzu Çulha, uzun yıllar doğumhanelerde, kadın doğum bölümlerinde, bebek odası ve yeni doğan yoğun bakım ünitelerinde çalışmış. Buralarda edindiği deneyimlerin ardından kadınlara daha fazla yardımcı etmek için doula olarak görev yapmaya başlamış.

Arzu Çulha şu an doula’lık dışında emzirme danışmanlığı yapıyor. Aynı zamanda hamile yogası, masajı, doğuma hazırlık ve aktif doğum eğitimleri de Arzu Çulha’nın çalışma alanlarından. Eğer kendisiyle iletişime geçmek istersen profiline bakıp bilgilerine ulaşabilirsin.

Merak ettiysen bak: Tüm Yönleriyle 6 Maddede Hamile Yogası

5- Femical Kadın Sağlığı ve Doğum Kliniği

Hamile anne adaylarına doğuma hazırlık eğitimleri veren ve yardımcı teknikler konusunda bilgilendiren Femical Kadın Sağlığı ve Doğum Kliniği, bu süreci en kaliteli şekilde geçirmen için sana yardımcı olacak.

Gebelik egzersizleri, nefes ve masaj teknikleri konusunda çalışmalar yapan Femical Kadın Sağlığı ve Doğum Kliniği bünyesinde alanında uzman eğitmenleri barındırıyor. Eğer Kadıköy’de hizmet veren merkezle iletişime geçmek istersen profil sayfasından bilgilerine ulaşabilirsin.

Bu bilgiler önemli: Hamilelikte Egzersiz Yapmanın Sana ve Bebeğine Sağladığı 12 Fayda

6- Anne Bilirse

Hamileliğin en zor anlarını uzmanlarla birlikte aşmak, bu süreci keyifli ve sağlıklı bir şekilde geçirmek için Anne Bilirse’den yardım alabilirsin.

Anne Bilirse; yenidoğana hazırlık eğitimi, doula desteği, emzirme danışmanlığı gibi hizmetleriyle tüm hamilelik ve doğum sonrası sürecinde yanında olacak. Ayrıca evde bebek hemşiresi hizmetiyle de minik yavruna iyi bakabilmen için ihtiyacın olan tüm bilgileri sana sunacak.

Eğer Anne Bilirse’nin hizmetlerinden faydalanmak istersen, profilindeki iletişim bilgilerine bakabilirsin.

Şimdiden hazırlan: En İyi Doğum Pozisyonları

7- Si&Ma Doğuma Hazırlık Merkezi

Beşiktaş’ta hizmet veren Sİ&MA Doğuma Hazırlık Merkezi, doğumdan bebek bakımına kadar ihtiyacın olan tüm bilgileri ve desteği vermeyi amaçlayan bir kurum.

Korkularından uzaklaşmış bir şekilde doğuma girmeni ve bilinçli bir anne olmanı sağlayacak olan Sİ&MA Doğuma Hazırlık Merkezi’nde hamilelik danışmanlığı, terapisi, hypnobirthing ve gebeliğinle alakalı tüm desteği alabilirsin.

Korkusuz, sağlıklı, bilinçli bir hamilelik ve doğum süreci geçirmek istersen Si&Ma Doğuma Hazırlık Merkezi ile iletişime geçebilirsin.

Bu bilgilere ihtiyacın olacak: Doğum Öncesi Hazırlıklarını Tamamlaman için 11 Öneri!

8- Annezen

Annezen; alanında uzman eğitimcilerin oluşturduğu kadrosuyla,

 • Yoga dersleri,
 • Doğuma hazırlık eğitimleri,
 • Doula desteği,
 • Emzirme danışmanlığı,
 • Masaj,
 • Aromaterapi,
 • Osteopati,
 • Bowen terapi,
 • Kranyosakral terapi,
 • Homeopati gibi alanlarda hizmet veriyor.

Annezen’in eşinle birlikte de katılabileceğin bu hizmetleri hakkında daha fazla bilgi almak ve iletişime geçmek için profil sayfasını incelemende fayda var.

Annezen uzmanlarıyla yaptığımız videomuzu da izle!

9- İstanbul Doğum Akademisi

Hamile kalmaya karar verdiğin andan doğum sonrasına kadar yanında olacak ve her türlü danışmanlığı sağlayacak bir kurum arıyorsan İstanbul Doğum Akademisi, iyi bir tercih olacak.

Tüm bu süreçle ilgili kafana takılan bilgiler konusunda bilgi alman, eşinle birlikte eğitimlere katılman, doğum korkunu yenmen için İstanbul Doğum Akademisi’ne başvurabilirsin. Hamile koçluğu desteği de sağlayan kurumun iletişim bilgileri profilinde, bakmalısın!

10- DOUM

2011 yılından beri hamileler için hizmet veren DOUM, Dünya Sağlık Örgütü’nün “Bebek ve Anne Dostu Girişimleri” projesini destekleyen kurumlardan biri. Sana hem fiziksel hem de duygusal olarak destek verebilecek bu kurumun hizmetleri arasında;

 • Profesyonel ve stajyer Doula(Doğum Destekçisi) hizmeti,
 • Özel doğum danışmanlık seansı,
 • Doğuma ve bebeğe hazırlık atölyesi,
 • Anneliğe geçiş töreni (Blessingway),
 • Hamile masajı,
 • Emzirme atölyesi,
 • Bebek giyme çemberleri,
 • Hamile yogası dersleri,
 • Emzirme danışmanlığı,
 • Şifalandırma,
 • Doğum sonrası doula desteği var.

Birçok alanda hizmet veren DOUM ile iletişim kurmak ve bilgi almak için profil sayfasını incelemeden geçme!

11- Düşlem Psikolojik Danışmanlık Merkezi

Düşlem Psikolojik Danışmanlık Merkezi, Hamile ve Doğum Psikoterapisti Aylin Kuna Güney, Çocuk-Ergen, Aile Danışmanı Damla Gürkan ve Uzman Psikolog Baran Gürsel tarafından kurulmuş. Bünyesinde korkularını yenmen ve daha sağlıklı bir gebelik süreci geçirmen için doğuma hazırlık ve hamile danışmanlığı da veren merkez, bu desteği uzman psikoterapistler ile veriyor.

Kadıköy'de bulunan Düşlem Psikolojik Danışmanlık Merkezi hakkında daha fazla bilgi istersen, seni profil sayfasına alalım.

12- Özne Terapi Aile Danışmanlık Merkezi

2013 yılında Uzman Psikolog Ebru Sakız Kuyucu ve Uzman Psikolog Vesile Çetin Kazak'ın bir araya gelerek kurduğu Özne Terapi Aile Danışmanlık Merkezi, psikolojik destek hizmeti dışında, doğuma hazırlık ve nefes eğitimi de veriyor.

Kaygılarınla baş edebilmen, sağlıklı bir hamilelik ve doğum geçirmen için gereken tüm desteği Özne Terapi Aile Danışmanlık Merkezi'nden alabilirsin. Eğer dilersen profil sayfasından iletişim bilgilerine ulaşabilirsin.

Bir doula olan uzmanımızın tavsiyelerine de bak: Doğum ve Doğum Sonrası İçin Ayşe Öner’in Önerdiği 10 Şey