Normal Doğum Yapanlar Yaşadıklarını Anlatıyor!

Mucizevi ve unutulmaz anlarla dolu bir olay olan doğum, her anne için ayrı anlamlı ve özel! Her kadının farklı hisler tecrübe ettiği, farklı dersler aldığı, farklı acılar çektiği ancak aynı güzel sona ulaştığı bu eşsiz anılardan senin için bir derleme yaptık. Bu yazımızda normal doğum yapanların yorumları ve annelerin Anneysen.com'da bizlerle paylaştıkları duygu ve tecrübelerini okuyacaksın!

Sen de doğum hikayelerini bizlerle paylaşmak ister misin?

Emel ve Tan'ın hikayesi

Doğum Boyu: 52 cm

Doğum Kilosu: 3 kilo 430 gr

Doğum Tipi: Normal

Hastane: Acıbadem Kadıköy Hastanesi

"...Sancılarım artınca hastaneye geldik. Açılmam 6 cm olunca epidural istedim. Doktorum suni sancı uygulattı, biraz yürüdüm. İdrarımı yapmamı istedi ve ben yapamadım, yatağa dönünce suyumun gelmiş olduğunu ve bunu hissetmediğimi anladım, işte o an biraz pişman oldum keşke epidural almasaydım diye.

Açıklık saat 9 buçukta 10 cm olmuştu. Eşim hep yanımdaydı ve elimden tutuyordu. Doktorum "Hissediyorum 10'u 25 geçe doğuracaksın." dedi. Ikınmam gelince ıkınmam gerektiğini söyledi. Ikınma hissi hiç olmadı, doktorum bu durumda bebeği vakumla çekebileceğini söyledi, ben bunu duyunca tüm gücümle ıkınmaya başladım. Ikınmayı iyi beceremediğim için karnıma bir kemer ile bastırdılar. Sancı geldikçe ben ıkınıyordum, bir ebe de kemer ile bastırıyordu. 3. seferinde bebeğin başının çıktığını hissettim, doktorum "Dur ıkınma!" dedi ve bebeğin başını çevirip bebeği dışarı çıkardı, o an büyük bir rahatlama hissettim. Ve inanılmaz bir heyecan... "

Hikayenin devamı için: Emel ve Tan'ın hikayesi

Bu arada annelerimiz epidural doğum hakkında neler konuşmuşlar, bakmak istersen: Epidural normal doğum yapanlar tecrübeleriniz neler?

normal doğum yapanlar

Mehmet bebek annesinin kuzusu babasının ikizi :)

Doğum Boyu: 49 cm

Doğum Kilosu: 2 kilo 800 gr

Doğum Tipi: Normal

Hastane: Yüzyıl Hastanesi

"...Yaklaşık 1 haftadır oğlumuz ne zaman gelecek diye endişeye giren biz, doğal doğum olsun diye suni sancı bile istemedik. Hele ben ne cengaverlikler yapmış, nasıl da kabarmıştım normal doğum yapacağım için.

... Sancılarım bağlayınca "Sezaryene alın beni!" diyerek en başta gösterdiğim o delikanlılık çöp olmuştu. Eşimi hiç bu kadar ciddi sorumluluk sahibi görmemiştim gerçekten, bin kere daha aşık oldum yemin ederim. 30 saniyede doğumhaneye yetitştirdiler beni, eşimin de girmesi için yalvardım ama müsade etmediler. Ikınma dedikleri halde ben de onları dinlemeden aslında ne kadar gereksiz olduklarını gösterircesine 1 dk içinde bebeğimi doğurdum. Boğazına 3 kere dolanan kordonu görünce kanım dondu, doktorun acil müdahalesi ile bir anda nefes almaya başladı ve ağladığını duyduğumda inanamadım. Velhasıl bebeğim dünyaya geldi sonunda. Öyle güzel bir bebek ki kendi nazarım değecek. Aynı babası. Küçücük kırmızı dudaklar, yumuk yumuk gözler. Allahım çok mutluyum..."

Hikayenin devamı için: Mehmet bebek annesinin kuzusu babasının ikizi :)

Doğum ne güzel bir şeysin sen...

Doğum Boyu: 52 cm

Doğum Kilosu: 3 kilo 300 gr

Doğum Tipi: Normal

Hastane: Central Hospital Kozyatağı

Tarih 21 Nisan 2013. Saat 14:16. Sen kucağımdasın.

"...Sancıların başlaması ve suyun patlaması ile doğruca doğumhane yoluna düşüyorum. Etrafımdaki herkes öyle cesaret verici, öyle anlayışlı ki başka bir kelime çıkması pek mümkün değil ağzımdan. Bir kere deniyoruz olmuyor, doktorum bu arada hafif bir epizyo yapıyor (bu da hiç istemediklerimdendi) ve aynı anda hemşire baskı uyguluyor, ben ıkınıyorum... Vee içimden bir şeyler kayıyor. Saate bakıyor ve soruyorum ısrarla doğru mu diye :) Evet evet, 14:16 diyorlar. Hafızama kazıyorum.

İçimden kayıp giden şey, yani bebeğim hemşirenin elinde, hemen kaldırıp gösteriyor, mosmor bir şey. İncecik sesi ile ağlıyor. Herkeste bir sevinç, bir tebrik. O sıra göbek bağı kesiliyor, kısaca ilk muayenesini oluyor. "Sen böyle kaç tane daha doğurursun, efsane oldun, geldin ve yarım saatte doğurdun, şoklardayım." diyor doktorum. Bende bir şaşkınlık, bir salaklık..."

Hikayenin devamı için: Doğum ne güzel bir şeysin sen...

Meleğimle büyük buluşmam

Doğum Boyu: 50 cm

Doğum Kilosu: 3 kilo

Doğum Tipi: Normal

Hastane: Modern Dünyam Hastanesi

"...Okuduğum doğum hikayeler ve forumlardaki olumsuz yazılardan dolayı normal doğum benim için fobi haline gelmişti. O gün sancılarım bir saat içinde hem şiddetlenmeye hem de sıklaşmaya başladı. Eşim geldiğinde doktora gittik. 2.5 cm açılmam vardı. Korkudan sürekli ağlıyordum. Hastaneyi terk etme noktasına geldim. Doktorum henüz hastanede değildi ve beni telefonla telkin ediyordu. Bir yandan sancı çekiyorum, bir yandan telefon elimde doktoruma sezaryen olsun diye yalvarıyorum.

Başaramadım tabii ki...Kuzu kuzu doğum odasına geçtiğimde saat 8'di. Doktorum geldi ve 8 çeyrekte kuzumla beraber çıktım odadadan. Yani toplamda sancıyla beraber bütün olay 4 saat içinde gerçekleşti.

Tüm ağrılarımı, sancılarımı, yükümü o odada bıraktım. Yeniden doğmuş gibi gittim odama. Normal doğum çok büyülü bir şeymiş...Yavrumu doğar doğmaz görmek, dokunmak bu dünyada yaşanabilecek hislerin en güzeli..."

Hikayenin devamı için: Meleğimle Büyük Buluşmam

Normal doğum yapanların yorumları

Muratemir annenin doğum hikayesi

Doğum Boyu: 55 cm

Doğum Kilosu: 3 kilo 600 gr

Doğum Tipi: Normal

Hastane: Nisa Hastanesi

"7 kocaman yılın ardından geç kaldığımızı farkettik. Yaşanan hastalıklar acı kayıplar, ödenmeyi bekleyen borçlar... Hayatı ertelemişiz hep. Artık zamanı dedik. Olumsuz şeyler yaşadık, olmayacak mı acaba derken o sevindirici haberi aldık. Hamileydim..."

Hikayenin devamı için: Muratemir Annenin Doğum Hikayesi

zderman0410 annenin doğum hikayesi

Doğum Boyu: 51 cm

Doğum Kilosu: 3 kilo 710 gr

Doğum Tipi: Normal

Hastane: Çorlu Vatan Hastanesi

"...Normal doğumdan sonra bir anda her şey normale döndü. Tabii lohusalık tarafı ayrı ama fizksel hiç bir sorun kalmıyor. Günlük yaşama hemen dönüş oluyor. Benim doğumun anlattığım gibi çok güzel ve kolay oldu. Bütün normal doğumlar bu şekilde olmayabilir ama başta da belirttiğim gibi kendinizi nasıl rahat hissedecekseniz seçiminizi ona göre yapmalısınız. Oğlum şu an 13 aylık. Her geçen gün daha bir bağlanıyoruz birbirimize. Dünyadaki en güzel duygu şüphesiz anne olmak, sonraki en güzel duygu ise aile olmak..."

Hikayenin devamı için: zderman0410 Annenin Doğum Hikayesi

yavruagzi annenin doğum hikayesi

Doğum Boyu: 49 cm

Doğum Kilosu: 2 kilo 810 gr

Doğum Tipi: Normal

Hastane: Konak Hastanesi

"...Ayağa kalktım ve yürümekte çok zorlanarak doğumhaneye gittim. Doğum masasına oturdum. Sancılar geldikçe seni dışarıya ittirmeye çalışacaktım. İşte bu süreç benim için zordu. Başın bir tane kemiğe takılmıştı ve boynuna kordon dolanmıştı. Bu yüzden doğumun hemen olması için ebeler karnıma çok fazla bastıdı. Çünkü oksijensiz kalabilirdin. Bu esnada canım çok fazla acıdı.

Saat 16:18’de ise nihayet doğmuştun. Seni ilk gördüğümde o kadar küçük gelmiştin ki gözüme ve de bir o kadar çirkin…"

Hikayenin devamı için: yavruagzi Annenin Doğum Hikayesi

4 saatlik normal doğum hikayem

Doğum Boyu: 52 cm

Doğum Kilosu: 3 kilo 450 gr

Doğum Tipi: Normal

Hastane: Özel Atakent Hastanesi

"... Annem "Başını gördüm!" diye haykırınca inanamadim, sancı hissetmiyordum. Bir sonraki sancıda tekrar ıkınırken doktor iğne vurdu ve kesik attı, sonrasında eliyle rahmimi açıp bebeğin başını tutup çevirerek bebeği çıkarttı. Ve mutlu an... Bebeğimi gördüm, simsiyah saçları, bembeyaz teni hayalimdeki gibiydi. Ağlama sesi dünyanın en güzel sesiydi. Göbeğini keserken doktorum göbek adını kendi adı koydu. Bebeği temizleyip giydirip babasına götürdüler. Doktorum plasentayı çıkartıp beni diktikten sonra temizlenip bebeğimle odaya yol aldık. Normal doğum zor, kolay değil tabii ki ama dünyanın en güzel şeyi ve rabbime şükür 4 saatte doğum gerçekleşti. 12.37'de dünyaya geldi bebeğim. Sancıyı veren Rab'bim dinlenmeyi de nasip ediyor. Korkmayın, çok güzel bir duygu."

Hikayenin devamı için: 4 Saatlik Normal Doğum Hikayem

Fotofiker annenin doğum hikayesi

Doğum Boyu: 49 cm

Doğum Kilosu: 2 kilo 790 gr

Doğum Tipi: Normal

Hastane: Koru Hastanesi/Balgat

"...Sizinle bir bütün, sizden bir parça ama bambaşka bir birey var içinizde!...

Bir anda içimde bir kıpırtı oluyor. Nabız atışı gibi cansız ve minik bir kıpırtı. Bir mucizeye tanıklık etmenin şaşkınlığı ile aydınlanıyor insanın yüreği. İçinizde sizinkinin dışında atan bir kalbin olduğunu biliyorsunuz hatta duyuyorsunuz ama buna bir de hissetmek eklenince yaşanılan duygunun tarifini yapmak imkansız oluyor ki bu harika bir duygu.

Görmediğiniz, tanışmadığınız ama hissetiğiniz, sizinle bir bütün, sizden bir parça ama bambaşka bir birey var içinizde. O kıpır kıpır, içiniz daha da bir kıpır kıpır..."

Hikayenin devamı için: Fotofiker Annenin Doğum Hikayesi

umay2009 annenin doğum hikayesi

Doğum Boyu: 49 cm

Doğum Kilosu: 3 kilo 200 gr

Doğum Tipi: Normal

Hastane: Antakya Özel Mozaik Hastanesi

"...Onu ilk gördüğüm anı sizler gibi tarif edemiyorum. 27.10.2009, hayatımızın en en en en muhteşem günü.

O kadar zor ve sıkıntılı bir hamilelikten sonra onu sağlıkla kucağıma almam mucize gibi. Kızım şimdi 3 yaşında ve her geçen gün anneliğin daha da tadına varıyorum onunla. Bu arada kardeş denedik ama ikinci bebeğimi 3 aylıkken kaybettim. Vücudum hamileliği reddetmekte ısrarlı ama artık sorun değil. Benim azimli kızım sapasağlam tutundu ve geldi. Umarım hayatı boyunca hep böyle güçlü olur. Allahım onu bana, tüm çocukları da annelerine bağışlasın."

Hikayenin devamı için: umay2009 Annenin Doğum Hikayesi

denizz81 annenin doğum hikayesi

Doğum Boyu: 50 cm

Doğum Kilosu: 3 kilo 460 gr

Doğum Tipi: Normal

Hastane: Özel Balat Hastanesi

"...Allahım bize bağışlasın prenses gibi bir kızımız oldu. Çirkin bile olsa ne olacak ki, kirpi bile yavrusunu pamuğum diye severmiş :) Şimdi kızımız 2 aylık, zor gecelerimiz, zor günlerimiz oldu tabii ki. Ama zaten annelik de bu değil mi, onunla geceleri sabah etmek, her ağladığında göğsüne almak, açsan bile onu doyurmak, ateşi olduğunda onunla hasta olmak değil midir... Bu arada normal doğum yaptığım için hemen ayağa kalktım evet, ama sütüm zar zor anca 1 ayda geldi. Şu an 31 yaşımdayım ve bu güzelliği daha önceden yaşasaydım diyorum. Allah herkesin evladına sağlıklı hayırlı ömür versin..."

Hikayenin devamı için: denizz81 Annenin Doğum Hikayesi

normal doğum yorumları

fiboalem annenin doğum hikayesi

Doğum Boyu: 50 cm

Doğum Kilosu: 2 kilo 700 gr

Doğum Tipi: Normal

Hastane: Devlet hastanesi

"...Ne kadar doğum hikayeleri okursak okuyalım, bu olay anlatılmaz yasanırmış...

Oğlumun anne karnında 6. aydan sonra kilo alış hızı azaldı. Doktorum her ne kadar tüm değerlerimizin normal olduğu ve sorun olmadığını söylese de tedbiri elden bırakmamamızı söyledi. Hatta ve hatta 38. haftasında suni sancı ile almayı teklif etti. Aslında pek de teklif sayılmaz emri vaki yaptı diyelim. Hatta pelvis kemiği bakımında canımı acıtarak doğumu başlatmak istedi (kendisi itiraf etti). Ne olduysa o zamandan sonra oldu, hamileliğin son haftaları kabusa dönüştü."

Hikayenin devamı için: fiboalem Annenin Doğum Hikayesi

emelela annenin doğum hikayesi

Doğum Boyu: 51 cm

Doğum Kilosu: 3 kilo 530 gr

Doğum Tipi: Normal

Hastane: Lokman Hekim Ankara

"...Kesinlikle bir insanın yaşayabileceği doğaüstü muhteşem güzel bir olay, bir mucize.. Size yemin ediyorum doğumdan sonra 2 hafta hayalini kurdum doğum anımın, Allahım ne kadar güzeldi, keşke daha cesur ve farkına vararak bir daha yaşasam diye... Allah sağlık verdikten sonra sancısıymış, acısıymış, ay nasıl olacakmış, öbürünün çok canı yanmış diye düşüne düşüne kendinizi bu güzellikten mahrum etmeyin. Ancak birkaç kere yaşayabileceğiniz bu mucizenin tadını çıkarın. Bir kadın dergisinde 5. çocuğunu dünyaya getiren ünlü bir bayan ''O kadar muhteşem bir şey ki doğurmaya doyamıyorum.'' demiş. Onu çok iyi anlıyorum. Ben daha üniversitedeyken sokakta bebeğiyle gördüğüm genç bir bayana doğumdan çok korktuğumu söylediğimde ''Yooo asla korkma aksine o kadar güzel ki, inan bana yaşayacagın en güzel şey olacak eğer korkmazsan.'' tarzında uzun uzun anlattı kendi doğumunu. Demek ki varmış..."

Hikayenin devamı için: emelela Annenin Doğum Hikayesi

shiva annenin doğum hikayesi

Doğum Boyu: 50 cm

Doğum Kilosu: 3 kilo 450 gr

Doğum Tipi: Normal

Hastane: Bodrum Universal Hospital

"...Benim için bir insanın dünyaya geldiği o ilk an çok önemli. Bu yüzdendir ki doğum şeklime karar verirken suda olmasını istemişimdir kendimi bildim bileli. Sonradan yaptığım bazı araştırmalar sonucunda, anne karnındaki sudan, bebeğin aynı ısıda olan suya çıkışının, onun için de oldukça yumuşak bir geçiş olduğunu anladım. Bebek, böylelikle sert ya da zorlu bir geçişten ziyade, sakin ve sessiz bir geçiş yaşar dünyaya. Bu geçiş esnasında ses ve ışık konusu da çok önemli diye düşünüyorum. Suya doğan bebek, doğru koşullar sağlandığı takdirde zaten karanlık ve su gibi sessiz bir ortama doğarak, ilk teması sudan çıkar çıkmaz kordon kesilmeden annesinin göğsünde yaşıyor..."

Hikayenin devamı için: shiva Annenin Doğum Hikayesi

ozel8ozlem annenin doğum hikayesi

Doğum Boyu: 51 cm

Doğum Kilosu: 3 kilo 354 gr

Doğum Tipi: Normal

Hastane: ACIBADEM-BAKIRKÖY

"...Öylesine zor geçen bir hamilelikten sonra hiç ummadığım kadar kolay ve epizyotomi gerektirmeyen bir doğumdu benimkisi. İlk etapta epidural almış olmak beni rahatsız etse de doğum anının ve doğumhanenin tadını çıkarabildiğim için mutluyum şimdi.

Tuna oğlan şimdi 1 yaşında. Evin içinde oradan oraya koşturan (yürümeyi sevmiyor da) her istediğini anlatabilen küçük bir adam oldu. Evimizin neşesi, annesinin küçük prensi, canım oğlum iyi ki doğdun…"

Hikayenin devamı için: ozel8ozlem Annenin Doğum Hikayesi