Anne Sütü Nasıl Artar: 8 Adımda Anne Sütünü Arttırma

Anne sütünün yeterli olup olmadığı emziren annelerin en önemli konusudur. Sütünün bebeğin için yeterli olmadığını düşünüyor ve süt üretimini arttırmak istiyorsan bu yazıyı okumanı öneriyoruz.

Süt üretimi sadece anne sütünü artıran yiyecekler ve içecekleri tüketmekle artmaz. Sakin olmak, huzurlu olmak, dinlenmiş olmak ve bize kızacaksınız ama uyumuş olmak da çok mühimdir. Bunun yanında fiziksel olarak da emzirmeye engel bir durum söz konusu olmamalıdır.

Peki öyleyse bir bakalım, acaba anne sütünü ne artırır?

1. Emzirme sıklığını iyi ayarla!

Annenin sütü nasıl artar sorusunun ilk cevabı emzirmeyi kesmemektir. Doğumdan sonra sütün hemen gelmeyebilir. Sütün 1-3 gün arasında yavaş yavaş gelecek ve bebeğin emdikçe artacaktır. Yenidoğan bebeğini, onun istediği sıklıkta emzirmen önemlidir. Emzirme sıklığının ilk zamanlarda günde 8-10 kez olması normaldir. Önerilen de bebeğin iki saatte bir emzirilmesidir.

Başlarda, emzirme sıklığın fazla ama emzirme süren az olacaktır. Çünkü bebeğin çabuk yorulacaktır. Günler geçtikçe emzirme sıklığın azalır ve emzirme süresi artar. Üçüncü aydan başlayarak emzirme sayısı günde 4-5'e, altıncı ay itibariyle de 3-4'e iner.

Daha fazlası burada: Yenidoğan Bebeği Emzirme: 7 Soru 7 Cevap!

2. Memen emzirmeye hazır mı?

Ağrısız ve sızısız emzirebilmen, bebeğinin daha rahat emmesini sağlar. Meme ucunda çatlaklar, memede ağrı, meme ucunun emzirmeye engel olması gibi problemler emzirmene engel olur.

Emzirememe ya da sütü boşaltamama da sütü azaltan faktörlerdendir. Bu durumda sorun ne ise ona yönelik tedbir alınmalısın. Örneğin; meme ucunun çıkması için masaj yapılabilir ya da süt pompası kullanabilirsin.

Doğru hazırlan: Onlara Çok İyi Bak: Doğum Sonrası Meme Bakımı

Çatlak kremleri ile çatlak tedavisi de yapmalısın. Problemin ne olduğuna bağlı olarak uzman yardımı almak gerekli olabilir.

Bunlar aklında olsun: Emzirmeyi Izdırap Olmaktan Çıkaran En İyi 8 Göğüs Ucu Kremi

3. Doğru emzirme pozisyonunu bul!

Süt arttırma yöntemleri içinden en önemlisi pozisyonlar. Emzirme pozsiyonunun doğru olması, bebeğinin memeni doğru bir şekilde kavraması ile sütü daha iyi çekebilmesini sağlar. Bu yüzden bebeğin memeni ne kadar kuvvetli çekerse süt salınımı o kadar çok artar.

Bu konu ile ilgili detaylı bilgi için, Doğru Emzirme Yöntemini Bulman İçin 4 Emzirme Pozisyonu Önerisi! adlı yazımıza bakmanı öneririz.

4. Memenin iyice boşalmasını sağla!

Süt salınımının artması için en kritik faktörlerden biri de memenin iyice boşalmasıdır. Bu sebeple anne sütü arttırma için;

  • Henüz bir memen tam olarak boşalmamışsa diğer memeni vermemen,

  • Bebeğin en son hangi memeni emdiyse bir sonraki emzirmeye o memeden başlaman,

  • Bebeğin memeyi tam olarak boşaltamıyorsa ya da sütün azsa her beslenme sonrasında süt pompası ile sütünü sağman önemli.

5. Süt pompası kullanımını öğren!

Özellikle yeni doğum yapan annenin sütü nasıl artar sorusunun cevabını süt pompasında bulabilirsin. Pompa ile süt arttırma birçok kişinin denediği bir yöntem.

Süt pompası, doğru kullanıldığında anne sütünü artırmaya yardımcıdır.

Bebeğin henüz çok kuvvetli bir şekilde memeyi ememiyor olabilir. Emiş gücü yüksek bir süt pompası, süt salınımının artmasını sağlayacaktır.

Süt vermemen gerektiği bazı durumlar söz konusu olabilir. Emzirirken bazı ilaçlar kullanman gerekebilir ve bu ilaçları kullanırken doktorun emzirmeni istemeyebilir. Bu gibi durumlarda süt salınımının devam edebilmesi için vücuda uyarı vermen gerekir. Sanki bebeğini emziriyormuşçasına sütünü sağman gerekir.

Süt pompası kullanımı ile ilgili daha ayrıntılı bilgi için, Anne Sütü Sağma ve Göğüs Pompası Kullanımı Hakkında Merak Ettiğin Her Şey! başlıklı yazımızı okuyabilirsin.

6. Süt yapan yiyeceklerle beslen!

anne sütü nasıl artar

Bu dönemde anne sütünü arttıran gıdalarla beslenmen gerek.

Süt yapan yiyecekler neler, hangi gaz yapan yiyeceklerden uzak durmalısın, öğrenmek için Binlerce Kez Teşekkürler: Anne Sütü Yapan Yiyecekler yazımızı okuyabilirsin.

Ayrıca "Sütü en hızlı ne artırır?" diye merak ediyorsan, bu yiyecekleri denemeni öneririz.

7. İyi ve yeterli uyu!

Biliyoruz, bu özellikle doğumdan sonraki ilk günlerde pek de mümkün değil; bu yüzden olabildiğince uyumak diyelim. Bebeğin uyurken uyumanı öneririz. Bu dönemde küçük küçük de olsa ev işleri yapmamaya çalış. Arkadaşlarından, ailede yardım isteyebileceğin kim varsa ondan çekinmeden yardım iste.

8. Huzurlu ol!

Yeni hayata uyum sağlamak şüphesiz ki hiç kolay değil. Bir de eve giren çıkan herkesin bir fikri olması, “Ayşe'nin gelininde çok süt varmış çünkü çok hoşaf içiyormuş.” gibi cümleler keyfini kaçırıyor olabilir. Çevreden gelen bu gibi yorumları kafana takma lütfen. Kültürümüzde her yeni annenin başına geliyor bu durum.

Seni mutlu edecek şeylere odaklanmaya çalış. Bu yorgunluk içinde sana kendini iyi hissettirebilecek güzel bir müzik dinlemek, biraz kitap okumak, arkadaşlarınla sıcak bir kahve içmek gibi şeyler mutlaka vardır. Zamanını ayarlayarak haftada birkaç saati bunlara ayırabilirsin.

Mutlaka okumalısın: Bir Bebeğin İç Sesi: Anneme Neler Oluyor Böyle?

Annelerimiz konuşmuş: Süt nasıl artar, ne yapmalıyım?

Bu içerikte yer alan bilgiler hiçbir şekilde doktor tavsiyesi yerine geçmez.