Emzirmenin Anneye Faydaları Neler?

Anne sütü öyle mucizevi bir besin ki hem üretildiği hem de beslediği bedene şifa oluyor. Bu nedenle “Emzirmek anne ve bebek için hayati önem taşıyor.” desek yalan söylemiş sayılmayız. Lafı fazla uzatmadan emzirmenin anneye faydalarına geçelim, bu mucizeye birlikte tanıklık edelim!

Emzirmenin bebek hayatındaki öneminden de bahsettik. Buradan okuyabilirsin: Doğanın Bir Lütfu: Anne Sütünün Bebekler İçin Yeri Doldurulamaz Faydaları

Emzirmenin anneye faydaları nelerdir?

bebek emzirmenin anneye faydaları

Emzirme bebek için olduğu kadar annenin sağlığına da büyük faydalar sağlıyor. Hadi birlikte bebek emzirmenin anneye faydalarına bakalım!

 • Emzirmek seni bebeğinle yakınlaştırır ve gece-gündüz ikinize birbirinizi tanıyabileceğiniz huzurlu zamanlar sağlar. Bu ikiniz için de oldukça tatmin edici bir deneyim.
 • Vücut, anne sütü üretmek için hamilelik boyunca alınan fazla kiloları enerji olarak kullanır. Araştırmalara göre emzirme günde ekstra 500 kalori yakılmasını sağlıyor. Dolayısıyla emzirirken kilo vermek zannettiğin kadar zor değil.
 • Emzirmek, oksitosin hormonunun salgılanmasını tetiklediği için doğumdan sonra rahmin normal boyutlarına dönmesini sağlar. Doğum sonrası vücudunu toparlamana ve eski formunu daha hızlı geri kazanmana yardımcı olur.
 • Gebelik arasındaki süreyi uzatması emzirmenin faydalarından. Ancak bu durum emzirmenin yumurtlama dönemini geciktirmesinden kaynaklı. Yeniden regl görmeye başladığında hamile kalma ihtimalin var yani.
 • Emziren annelerin ileriki dönemlerde rahim, göğüs ve yumurtalık kanseri sorunlarıyla karşılaşma ihtimali daha düşük.
 • Kocakarı hikayelerinin tersine emzirme, osteoporoz (kemik erimesi) riskini azalttığı için kemik sağlığı için faydalı.
 • Bebek emzirmenin faydalarından bir diğeri TİP 2 diyabetine yakalanma riskini azaltması.
 • Emzirmenin anneye yararlarından biri de doğum sonrası depresyon oranını düşürmesi. Özellikle lohusa depresyonu olarak adlandırılan bu dönemde endişe ve kaygıya dayalı bunalıma girmeni engeller. Yapılan araştırmalar, emziren annelerin lohusa dönemi depresyonunu ya hiç geçirmediğini ya da çok hafif bir şekilde atlattığını gösteriyor.
 • İyi kolesterolü dengelemesi de emzirmenin yararlarından. Bebek Hemşiresi ve Fizyoterapist Ferda Saraçoğlu, bebeğini emzirmiş olan annelerde kalp sorunu görülme olasılığının daha az olduğunu söylüyor.
 • Yenidoğanlar emme konusunda fazlasıyla talepkar oluyorlar. Emzirme düzenin oturduktan sonra zaman zaman sütünü sağarak eşinden veya yakınlarından yardım isteyerek keyfine bakabilirsin.
 • Çocuk büyütmek kolay değil; işin maddi boyutunu da düşünmek lazım. Anne sütü hem steril bir yapıda hem de bedava. Ayrıca nerede olursan ol, gece yarısı bile olsa doğru ısıda hazır vaziyette seni bekler!

Bak, burada senin için ne var: Emziren Anne Diyeti

Anne sütünü artıran yiyecekler nelerdir?

Tahmin edeceğin üzere, ne kadar çok sütün olursa, bebeğini o kadar çok ve verimli bir şekilde emzirebilirsin. Bu emzirmenin de sana pek çok iyi dönüşü olur. Dolayısıyla emzirme döneminde beslenme şeklin hem senin hem de bebeğin için önemli.

Bu süreçte yeşilliğinden sebzesine, meyvesinden baklagiline, kuru yemişinden baharatına kadar süt yapan yiyecekleri dengeli miktarlarda tüketmeli ve minik kuzunu anne sütünün faydalarından mahrum etmemelisin.

Annelerin önerileri de var, mutlaka oku: Anne Sütü Yapan Yiyecekler

Doğru emzirme teknikleriyle daha çok verim al!

Bebeğini emzirirken; kucaklama, ters kucaklama ve koltukaltı gibi deneyebileceğin birtakım pozisyonlar var. Bu emzirme tekniklerinin hepsi anne sütünün fazlalaşmasına yardımcı olan pozisyonlardan oluşuyor.

Aralarından senin için en konforlu olanını seç, miniğini doyur: Doğru Emzirme Teknikleri Nelerdir?

Kaynakça ve İleri Okuma

Hamilelik, Doğum ve Bebek Bakım Kitabı-Ayşe Öner

Hamilelikten 3 Yaşa Kadar Bebeğimi Büyütüyorum-Kaknüs Yayınları