Kadın Kondomu Nedir? Nasıl Kullanılır?

Kadın kondomu, istenmeyen gebelikler ve cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı koruma sağlayan bir ürün. Erkek prezervatiflerinin yerini alıp alamayacağı bir yana dursun, biz sana kadın kondomu nasıl takılır ve nerelerde satılır anlatalım!

Kadın prezervatifi nedir?

Kadın kondomu aslında bir doğum kontrol yöntemi. Yumuşak ve ince poliüretan malzemeden üretilen bu silindir kılıf, hazne içini ve rahim ağzını örterek hamileliği ve cinsel yolla bulaşan hastalıkları önlüyor. Femidom, “female condom” olarak da biliniyor.

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Ayşe Duman, kadın prezervatiflerinin düzgün kullanıldığı takdirde gebeliğe karşı %98 oranında koruma sağladığını söylüyor.

Bir karışıklığı da giderelim: Diyafram kadın kondomuyla karıştırılan ve doğum kontrolünde kullanılan bir başka ürün. Ancak diyaframın cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı bir koruyuculuğu yok.

Öğrenmek istersen: A'dan Z'ye Doğum Kontrol Yöntemleri

Kadın kondomu kullanmanın olumlu yanları neler?

 • Prezervatif sorumluluğunu partnerle paylaşabilme olanağı veriyor!
 • İstenmeyen gebeliklere karşı koruyor.
 • Cinsel yolla bulaşan hastalıkları engelliyor. Bu konuda erkek prezervatiflerinden daha başarılı olduğu kanıtlanmış!
 • Dış genital bölgeyi örttüğü için HPV’ye karşı koruma sağlıyor ve rahim ağzı kanseri riskini azaltıyor.
 • Poliüretandan yapıldığı için latekse alerjisi olan kadın ya da erkeklere alternatif sağlıyor.
 • Cinsel ilişkiden saatler önce (en fazla 8 saat) takılabildiğinden, birliktelik sırasında prezervatif takmak için bölünme engelini ortadan kaldırıyor.
 • Nitrilden yapılmış kadın prezervatifinin içinde yağ ve su bazlı kayganlaştırıcı var. Harici kayganlaştırıcıyla da kullanılabiliyor.
 • Nitril ısıyı çok iyi geçirdiği için prezervatifin varlığını hissettirmiyor.

Bir de bu var: Tüm Özellikleri ve Çeşitleriyle Doğum Kontrol Hapları

Kadın kondomu nasıl takılır?

Kadın kondomu nasıl kullanılır, öncelikle bundan bahsedelim. Kondomun her iki ucunda esnek halkalar bulunuyor. Bazılarının kapalı ucunda sünger de var. Bu esnek halka ya da süngeri, prezervatifin kaymadan durması için vajina içine yerleştirmen gerekiyor. Prezervatifin diğer ucu da vulvanın dışında, vajinanın girişinde kalıyor.

Kadın prezervatifi nasıl takılır, resimli anlatımla öğrenebilirsin. Tüm aşamaları adım adım anlattık!

 • Paketi dikkatlice açtıktan sonra prezervatifin kapalı ucundaki halkayı ince ve uzun olacak şekilde sıkıştırman gerek.
 • Prezervatifi vajinanın girişinden içeriye doğru işaret ve orta parmaklarının yardımıyla iterek yerleştirmelisin. Bu aşamada, prezervatifi gidebildiği kadar içeri itmeye dikkat et.
 • Halkayı yeterince içeri itersen girdiğinde tekrar açılacak. Eğer prezervatifi hissediyorsan ve halka açılmadıysa kondom doğru yerleşmemiş demektir.
 • Prezervatifin vajina içinde dönmediğinden veya katlanmadığından emin ol. Halkanın açık olan ucunun vajinanın dışında kalması gerekiyor.
 • İlişki sonrasında kondomu dikkatli bir şekilde çıkartmalı ve atmalı, aynı kondomu birden fazla kullanmamalısın.
 • Eğer ilişki esnasında dışarıda kalan uç vajina içine kaçarsa hemen ilişkiye son vermeli ve kondomu vajinandan çıkartmalısın.

Bilmediğin kalmasın: Ertesi Gün Hapı Hakkında Bilmen Gereken Her Şey!

Kadın kondomu nerede satılır?

Çoğu markette bulunmasa da kadın kondomu eczanelerde ve bazı kozmetik mağazalarında satılıyor. Reçeteyle satılan bir ürün değil; kadın kondomu sipariş edebileceğin sanal marketler de var. Ancak aldığın prezervatifin güvenilir olduğundan ve son kullanma tarihinin geçmediğinden emin olmalısın.

Kadın prezervatifi markaları neler?

Durex kadın prezervatifinde en çok tercih edilen markalardan biri. Bunun dışında Okey ve Preventino kadın kondomları da güvenilir markalardan.

Kadın prezervatifi fiyatı ne kadar?

Kadın kondomu fiyatı erkek prezervatiflerinden daha yüksek oluyor. Fiyatlar markaya ve paketteki ürün sayısına göre değişiklik gösteriyor. İçerisinde 40 adet kondom bulunan bir paketin ortalama fiyatının 90 TL olduğunu söyleyebiliriz.

Kadın prezervatifinin olumsuz yanları neler?

 • Bazı kadınlar, kadın kondomunu çıkarıp takmasının zor olduğu düşünebiliyor.
 • Kadın prezervatifinin açık ucu dışarıdan görünebiliyor. Bu durum kendine güven konusunda kötü hissetmeye neden olabilir.
 • Kondom, ilişki sırasında ses çıkmasına yol açabiliyor. Daha fazla kayganlaştırıcı kullanmak sesi azaltabilir.
 • Erkek prezervatifinden daha pahalı bir ürün ve kullanımı çok yaygın olmadığı için tedarik etmek daha zor olabilir.
 • Son olarak; kadın prezervatifi kullananların yorumlarına göre ürün koruma bakımından son derece güvenilir, ancak estetik olarak pek hoş görünmüyor.

Bu da ilgini çekebilir: 7 Soruda Doğumdan Sonra Adet Düzeni

Kaynakça ve İleri Okuma

Bu içeriği hazırlarken görüşlerden faydalandığımız uzmanlar; Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Ayşe Duman.