Her Annenin Okuması Gereken Çocuk Gelişim Kitapları

Çocuk yetiştirmek keyifli ama bir o kadar da zorlu bir süreç. Bu süreçte elbette yardıma ihtiyaç duyacağını tahmin ediyoruz. Bu yardımı almanın en kolay ve faydalı yöntemlerinden biri çocuk gelişim kitaplarından yararlanmak.

Bu yazımızda sana 8 çocuk gelişimi kitabı tavsiyesi veriyoruz. Her biri çocuğun ve senin için çok faydalı bilgiler içeriyor!

1- Çocukluğa Geçiş Sorunlarına Mucize Çözümler

Yazar: Tracy Hogg, Melinda Blau

Yayınevi: Gün Yayıncılık

Bebeğin büyürken aklına takılan “Memeyi nasıl bırakacak, tuvalet eğitimini nasıl vereceğim, 2 yaş sendromu nasıl geçecek, uyku sorunları nasıl çözülecek?” gibi sorularının cevapları bu kitapta! Bu kitabı özel kılan şey, Tracy Hogg ve Melinda Blau’nun deneyimlediği yöntemlere ve annelerin gerçek yaşanmış hikayelerine yer vermesi. Bu kitap bebeklikten çocukluğa geçiş sürecinde sana çok yardımcı olacak.

Bunlar da aklında olsun: Modern Annelerin Okuması Gereken Kitaplar

2- Bütün-Beyinli Çocuk

Yazar: Daniel J. Siegel, Tina Payne Bryson

Yayınevi: Diyojen Yayıncılık

Bazen çocuğunun davranışlarına anlam veremiyor, yaptıklarının yalnızca seni kızdırmak ya da hayatını zorlaştırmak için olduğunu düşünüyorsun değil mi? Ama durum elbette böyle değil, tek yapman gereken onun beynini anlayabilmek.

Bu çocuk gelişimi ile ilgili kitap nöro-psikiyatrist Daniel J. Siegel ve aile danışmanı Tina Payne Bryson’un ellerinden çıktı. Yani iki uzman bir araya geldi ve çocuk beyninin gizemini sana anlatacak bir kitap yazdı. Bu kitabı okuduktan sonra onun beyninin işleyişini anlayacak ve sana anlamsız gelen hareketlerini manalandıracaksın.

3- Beni Ödülle Cezalandırma

Yazar: Özgür Bolat

Yayınevi: Doğan Kitap

“Bunu yaparsan sana ödül veririm!”, “Şunu yaparsan bu ödülü kazanırsın!” Bu cümleler çok tanıdık geliyor, değil mi? Çocuklarımızı eğitirken ödül yöntemini çok kullanıyoruz ama ya bu yöntem aslında çocuğa zarar veriyorsa?

Çocuklara ödül vermekle ilgili doğru bildiğin tüm yanlışları öğreneceğin, eğitim bilimci Özgür Bolat’ın bu kitabıyla çocuk gelişimine dair bilmediğin pek çok şeyi öğreneceksin. Bu kitap en iyi çocuk gelişim kitaplarından birisi.

Çocuk Kitapları Hangi Özelliklere Sahip Olmalı?

4- Çocuğunuza Kulak Verin

Yazar: Aletha Solter

Yayınevi: Doğan Kitap

Çocuğunun 2-8 yaş arasında yaşayacağı öfke nöbetleri, büyüme sancıları, kardeş kıskançlıkları, gelişim problemleri gibi pek çok duruma karşı hazırlıklı olmak için bu kitabı okumanı önerebiliriz. Çocuğunuza Kulak Verin kitabı, minik yavrunu anlamak ve onunla ilişkilerini geliştirebilmen için sana gereken tüm bilgileri verecek.

5- Kişilik Gelişiminde Cezasız Eğitim

Yazar: Adem Güneş

Yayınevi: Timaş Yayınları

Çocuk büyütürken pek çok ebeveyn ceza ile eğitme yönteminin gerekli olduğunu, bu sayede doğru ve yanlışı öğrenebileceğini düşünüyorlar. Ancak cezalandırmanın bir çocuğu öfkeli, hırçın, empati yoksunu yapabileceğini bilmiyorlar.

Pedagog Adem Güneş, Cezasız Eğitim kitabında cezalandırmanın çocuklar üzerindeki olumsuz etkilerini anlatıyor. Çocuğunun kişiliğinde kapanmaz yaralar açmamak için bu kitabı okumanı tavsiye ederiz.

6- Doğumdan İtibaren Montessori

Yazar: Paula Polk Lillard , Lynn Lillard Jessen

Yayınevi: Kaknüs Yayınları

Montessori, çocuğun kendi kendine yetebilmesi ve bu sayede motor becerilerinin daha çabuk gelişebilmesine yardımcı olan bir gelişim felsefesi yöntemi. Bu yöntemi çocuğunun hayatının her alanında uygulayabilirsin.

Peki ne zaman uygulanacak bu Montessori yöntemi? Bebeklik çağından itibaren Montessori yöntemini uygulamak mümkün mü? Bu kitap sana Montessori hakkında bilmediğin her şeyi öğretecek!

7- Anne Beynim Aç

Yazar: Bahar Eriş

Yayınevi: Alfa Yayıncılık

Çocuğunla beyin bağı kurmak ister misin? Sağlam ve derin düşünce bağları kurarak çocuğunun gerçek isteklerini öğrenerek onun karakterli, kendine yeten başarılı, bağları olan ama bağımlı olmayan bir birey olmasına yardımcı olabilirsin.

Anne Beynim Aç kitabı, sana bu imkanı sağlayacak bir kitap. Bu kitapta anne-babalık stilinden, çocuk zihniyle bağ kurma yolları, mutlu ve başarılı olma yöntemlerinden düşünen çocuk yetiştirme yollarına pek çok bilgi bulacaksın.

Minik yavrun için: Bebek Kitapları Arasından Uyku Öncesi İçin 10 Öneri!

8- Anne Baba Lütfen Beni Anla

Yazar: Joanna Faber, Julie King

Yayınevi: Beyaz Balina Yayınları

Çocuğun büyürken yorulduğunu, ona yeterli olamadığını ya da çıkmaza girdiğini mi düşünüyorsun? Bu kitap, bu çıkmaz anlarında adeta bir acil durum çantası gibi imdadına koşacak bilgiler içeriyor. Anne Baba Lütfen Beni Anla kitabı, çocuğun büyürken ona yol gösterebilmen ve kendinden emin bir çocuk yetiştirebilmen için sana yardımcı olacak.