Bebek Kitapları Arasından Uyku Öncesi İçin 10 Öneri!

Bebeğin artık eskisi kadar uyumamaya, etrafında olanı biteni daha bilinçli bir şekilde anlamaya başladı. Sen de bebeğinin çok çabuk öğrendiği, etrafında olanlara göre hareketlerini şekillendirdiği bu dönemi olabildiğince verimli geçirmek istiyorsun. O zaman hem bebeğinin keyifli bir şekilde uykuya dalmasını sağlamak hem de kitaplar aracılığıyla onu başka dünyalara götürmek için bebek kitapları önerilerimize göz gezdirebilirsin. İşte, bebeğin için seçtiğimiz bebek masal kitapları!

1. Uykusunu Arayan Çocuk

"Seninle resmen saklambaç oynuyor! Aramadığın yer kalmadı, ama onu bir türlü bulamadın. Uykun, bu oyunda epey usta anlaşılan!"

Madem bebeğine uykuya dalmadan önce okuyabileceğin kitaplardan bahsediyoruz, o zaman bebek kitapları örneklerine Uykusunu Arayan Çocuk ile başlayalım. Bir çocuğun uykuya dalma ile dalamama arasında olduğu anları şiirsel bir dille anlatan yazar, gerçek ve düşü bir araya getiriyor.

Çocuğunun ilgisini çekeceğini ve kendinden bir şeyler bulacağını düşündüğümüz bu kitap, İrem Uşar'ın akıcı dili ve Merve Atılgan'ın güzel çizimleriyle çocuğunun başucu kitaplarından biri olabilir. Ayrıca, çizimlerde hayvanların değişik uyku hallerinin de olduğunu belirtelim.

Meraklıları için, yazarın diğer çocuk kitaplarının isimlerini de paylaşıyoruz.

  • Lataşiba- İki Kentin Arasında

  • Kuuzu ve Lunapark Ailesi

  • Fenerden Taşınan Işık

Çocukların hayal güçleri uçsuz bucaksız, görmek ister misin: Miniklerin Hayal Dünyalarının Benzersiz Olduğunun Kanıtı 10 Çocuk Resmi

2. Üç Kedi Bir Dilek

Damda yatan üç kedi Piti, Pati ve Pus'un arkadaşlıklarının anlatıldığı Üç Kedi Bir Dilek, sade ve anlaşılır olmasının yanısıra çok güzel bir hikaye! Çocuğuna arkadaşlık hakkında güzel fikirler verecek olan kitap, sorumluluk alma ve kendi yaptıklarını sorgulamaya dair de örnekler veriyor. Özeleştiri yapma yeteneğini çocuğunun erken yaşta kazanmasına katkı sunmak için, Pus ve Pati'nin eylemlerini gözden geçirmelerinden yararlanmaya ne dersin?

Sara Şahinkanat'ın yazdığı bu sıcacık hikayeyiyi 3-4 yaş eğitici kitaplar arasında düşünebileceğini belirtelim. Yazar bu kitabının ardından Üç Kedi Bir Canavar adlı yeni bir kitap yazdı, aklında bulunsun.

Bu arada kitabın, Ayşe İnan Alican tarafından çizilen resimleri de pek güzel!

Gündüz de bunlarla vakit geçirsin: Anneysen Öneriyor: Masaldan Boyamaya Birbirinden Faydalı Bebek Kitapları

3. Virginia Wolf ya da "Kurda Dönüşen Kardeşim"

Kyo Maclear, kitabında yazar Virginia Woolf ile kendi ablası Vanessa Bell'den etkilenerek kız kardeşliğin hikayesini anlatmış. Dokunaklı ve etkileyici olan ve birçok ödül alan bu kitabın konusu ise şöyle:

Küçük Virginia bir gün kurda dönüşmüş olarak uyanır. Yanına kimseyi yaklaştırmaz, evden çıkmaz. Kardeşi Vanessa ise, ablasını sakinleştirmek için uğraşır ama başarılı olamaz. Daha sonra aklına ablası Virginia'nın ona bahsettiği Bloomsberry adlı hayali ülke gelir. Çiçeklerin ve iyiliğin olduğu bu ülkeye ablası gidemeyecektir, ancak Vanessa evi Bloomsberry'ye dönüştürebilir. Eğitici bebek kitaplarından Virginia Wolf ya da Kurda Dönüşen Kardeşim'i erkenden bebeğinle tanıştırmanı öneriyoruz, geç kalma!

4. Gergedanlar Krep Yemez

Begüm'ün mutfakta kahvaltı yaptığı sırada, mor bir gergedan gelip, Begüm'ün krebini alıyor ve hikaye başlıyor. Begüm, evde bir gergedan olduğunu annesi ve babasına anlatıyor, ama nafile! Onu dinlemiyor ve kendi işleriyle uğraşmaya devam ediyorlar. Bu yanıyla, kitap, gündelik koşturmaların ebeveynlerin çocuklarına gösterdikleri ilgiyi olumsuz anlamda etkilediğine dikkat çekerek hassas bir noktaya değiniyor.

Kitabın devamında, Begüm'ün gergedanla olan keyifli arkadaşlığını ve ailesinin onu dinlemeye başlamasını görüyoruz. Sonunu öğrenmek ise, bebeğinin uyku öncesindeki kitap okuma zamanlarına kaldı!

Anne Kemp'in yazdığı ve Sara Ogilvie'nin çizimlerinin yer aldığı bu güzel kitap, 3 yaş kitap tavsiyelerimizden!

Yeri gelmişken, bir de yazı önerisi! Çocuğunla geçirdiğin zamanın nasıl olması gerektiğine dair, 3 Soruda Çocuğunla Kaliteli Zaman Geçirmek ve Kaliteli Zaman Etkinlikleri! adlı yazımıza bakabilirsin.

5. Kısa Kulaklı Tavşancık

Julia Liu tarafından yazılan Kısa Kulaklı Tavşancık çok önemli bir konu etrafında dönüyor. Başkalarından farklı olan, anormal olarak değerlendirilen özelliklerimiz ile ne yapacağız? Ya da bir şey yapmak zorunda mıyız?

Farklılıkların dışlandığına tanık olduğumuz dünyada çocuğunun farklılıklarını sahiplenmesi ve başka insanların farklılıklarına saygı duymayı öğrenmesi açısından bu kitabı, üç yaş eğitici kitaplar arasına koyuyoruz.

Kulakları diğer tavşanlardan kısa olan ve geçen zamanla birlikte de kulakları uzamayan Bonbon, bir süre bütün enerjisini kulaklarını uzatmaya harcıyor. Sonrasında ise, bu halini kabulleniyor ve sahipleniyor. Çocuğunun daha küçücük olduğu bu dönemlerinden başlayarak, onun kendi bedeniyle barışık olmasının adımlarını atarken, bu kitaptan yardım almanı tavsiye ederiz.

6. Kim Bu Gelen?

"Üç tavuğa, bilmedikleri, görmeye de boylarının yetmediği bir “şey” yaklaşmaktadır. Ama ama… o da ne! Gelenin kocaman ayakları, üstelik gümbür gümbür adımları var. Bacak mı onlar, yoksa direk mi? Zıplarlar, olmaz! Atlarlar, olmaz! Kimdir acaba bu gelen?.."

Daha yeni basılan 1 yaş üstü bebek kitaplarından Kim Bu Gelen, içinde yer alan çizimler ve eğlenceli konusuyla birlikte bebeğine okurken senin de keyif alacağını düşündüğümüz bir kitap! Büyük ve küçük kavramına kendine özgü üslubuyla yaklaşan Gökçe İrten'in, cesaret, korku ve mücadele etmeye dair de söyleyecekleri var!

Bu kitapları bir yere koymak lazım: Okusun da Büyüsün: Dekoratif Çocuk Kitaplıkları

7. Yerde Ağır Gökte Hafif

Kilosundan dolayı utanan, sıkılan tombul Paula'nın başından geçenleri anlatan Yerde Ağır Gökte Hafif, bebekler için kitap tavsiyelerimizden bir diğeri!

Bu kitap, dış görünüş, şişmanlık, farklılık gibi konularda başka bir bakış açısını yansıtıyor ve bu kavramlara toplumun yüklediği anlamların dışından bakmayı öneriyor. Bu yönüyle kendisiyle barışık bir çocuk yetiştirmenin ilk adımlarını, bebeğinin çok küçük yaşlarında atmana yardımcı oluyor. Kitabın yazarı Zoran Drvenkar, Paula'nın sorununun çözümünü diyette değil, gökyüzünde uçabilmenin yönteminde buluyor.

Bu duyarlı ve mizah yüklü yazarın bir diğer yayımlanan kitabı ise, Soğuktan Korkmayan Tek Kuş! Aklında bulunmasını öneririz.

8. Gece Maymunu Gündüz Maymunu

Bir diğer 3 yaş bebek kitabı önerimiz ise,Gece Maymunu ve Gündüz Maymunu! Gece ve gündüz kadar birbirinden farklı olan bu iki maymunun zamanla gelişen arkadaşlığının anlatıldığı bu kitap, arkadaşlıkla birlikte birbirlerinin dünyalarını öğrenmelerine de dikkat çekiyor.

Birbirinden güzel çocuk kitapları ile tanıdığımız Julia Donaldson'ın kaleminden çıkan Gece Maymunu ve Gündüz Maymunu dışında, Türkçeye çevrilen birçok çocuk kitabı olduğunu da hatırlatalım.

9. Yemeğini Arayan Tırtıl

Yemeğini Arayan Tırtıl bir yolculuk macerası! Karnını doyurmak için yola çıkan tırtılın Ayşe adlı bir kız çocuğuyla tanışması ve şehirde gezdiği yerler anlatılıyor. Önce bir okula, ardından parka, kütüphaneye, en sonunda ise, tiyatroya giden tırtılın karşısına çıkan kocaman kapılar ve bu kapılardan geçişi Burcu Musselwhite'ın rengarenk çizimleriyle daha da çekici hale geliyor.

Tülin Kozikoğlu'nun yazdığı bu kitap dışında, başka kitapları da bulunuyor. Çocuk kitap tavsiyeleri için kitaplardan bazılarını paylaşalım.

  • Lili ve Yedi Çocuğu

  • Bir Tanecik Oğlum

  • Özgürlüğünü Arayan Kelebek

  • Öfkeli Örümcek Rıza

  • Sabırsız Sinek Feza

10. Ayılar Kitap Okumaz

Yazar Emma Chichester Clark'ın güzel kurgusu ile Ayılar Kitap Okumaz, okul öncesi hikaye kitapları örneklerinden biri!

George, oyun oynamakla yetinmek istemeyen bir ayı! Ormanda dolaşırken, bir kitap buluyor ve kitabın sahibini bulmak için şehre iniyor. Şehre indiğinde insanlar ondan korkuyor, ancak bir kişi onunla arkadaşlık kuruyor. Kitabın sahibi: Clementine! Ona okumayı öğreten Clementine ve zorlansa dahi yılmadan okumayı öğrenebilmek için uğraşan George'un hikayesi çocuğuna hem tanıdık gelebilir hem de zorlandığı konuların üzerine cesaretler gitmesi gerektiği fikrini canlandırabilir.

Aşıladığı okuma sevgisi de kitabın bir diğer olumlu özelliği!