Bebeklerde İdrar Yolu Enfeksiyonu Neden Olur, Nasıl Geçer?

Bebeğinin çişini yaparken ağlaması ve acı çekmesi ciddi anlamda sıkıntı. Bebeklerde idrar yolu enfeksiyonu (üriner sistem enfeksiyonu), sık görülen rahatsızlıklardan. Neden olur, nasıl geçer, tedavisi için antibiyotik kullanımı nasıl olmalı, hepsini anlattık.

Önce hastalığı tanıyalım: İdrar yolu enfeksiyonu nedir?

İdrar yolu (üretra), idrarın idrar torbasından çıkmasını sağlayan tüptür. Bakterilerin bu tüpe idrar torbasına taşınması sonunda idrar yolu iltihabı meydana gelir.

Kız bebeklerde bu tüp, erkeklere oranla daha kısa. Bu yüzden kız bebeklerde idrar yolu enfeksiyonu daha sık görülür. Çünkü bakteriler kız çocuklarında idrar torbasına daha kolay taşınır.

Bebekler neden idrar yolu enfeksiyonu olur?

Bakterilerin idrar torbasına veya böbreklere girmesiyle enfeksiyon oluşur. Bakteriler çoğu zaman kakadan ve makat bölgesinden girer.

Bunun dışında ilk 5 yaşta çocuklarda idrar yolu enfeksiyonu, altta yatan böbrek ve idrar yollarının anomalisine bağlı olarak da gelişebilir.

Bebekte idrar yolu enfeksiyonu ne kadar ciddi bir durum?

İdrar yolu enfeksiyonu tedavi edilmezse kronik böbrek yetersizliği gibi hastalıklara yol açabilir. Bu yüzden erken tanı ve tedavi çok önemli. Çocuğun ne kadar küçükse idrar yolu iltihabı ile mücadelesi daha zor olur.

Bebeklerde idrar yolu enfeksiyonunun belirtileri neler?

 • Çişini yaparken ağlama,
 • Gereksiz yere ağlama krizleri,
 • Karın ağrısı,
 • Kötü kokulu idrar,
 • Kusma-bulantı,
 • Kırmızı renkli idrar yapma,
 • İştahsızlık,
 • İdrar kaçırma,
 • Sık idrara çıkıp az yapma,
 • Gelişme geriliği bebeklerde idrarda enfeksiyon olduğunu gösterir.

Bebeğin 2 yaşından küçükse idrar yolu iltihabı geçirip geçirmediğini anlaman zor olabilir. Bazen üst solunum yolu enfeksiyonu ya da ishalle açıklanamayacak bir ateşlenme olabilir. Yani küçük bebekler için başka hastalık yoksa sebepsiz gibi görünen çıkan ateş de idrar yolu enfeksiyonundan kaynaklanabilir.

Ne zaman çıkacağı belli olmayan ateş hakkında bilmen gereken her şey burada: 10 Maddede Çocuklarda ve Bebeklerde Ateş Hakkında Aklına Takılan Tüm Sorular

Enfeksiyonun daha az görülen diğer işaretleri arasında asabiyet, yetersiz beslenme ve kilo almamayı da sayabiliriz.

pine bebek bezi banner

Bebeklerde idrar yolu enfeksiyonu tedavisi nasıldır?

Belirtileri gördüğün anda bebeğini doktora götürmelisin. Doktor, idrar kültürü ile enfeksiyon olup olmadığını tespit eder. İdrar kültüründe mikrobun hangi antibiyotiğe hassas olduğunu antibiyogram ile saptar ve ona göre antibiyotik verir.

Antibiyotikle tedavi için belirlenen süre genellikle iki haftadır. Ateşi düşse ve belirtiler azalsa dahi antibiyotiğin tamamını bebeğine vermelisin ki enfeksiyon tekrarlamasın. Fakat merak etme, ilaca başladıktan 1-2 gün sonra bebeğin rahatlar.

Antibiyotik kullanımından sonra doktor yeniden idrar örneği alır ve bakterilerin tamamen temizlenip temizlenmediğini kontrol eder.

Hangi antibiyotiği kullanman gerektiğini doktoruna sor. Kafana göre hiçbir ilacı bebeğine verme.

Bu arada idrar yolu enfeksiyonu geçiren çocuklarda, idrarın mesaneden böbreklere doğru geri kaçışı, yani reflü olup olmadığı da kontrol edilir. Doktor gerekli görürse çeşitli grafiler çekmek isteyebilir. Yani bebeklerde reflünün idrar yolu enfeksiyonu ile böyle bir bağlantısı da var, aklında olsun.

Bebeklerde idrar yolu enfeksiyonu için bitkisel tedavi var mı?

Bakterilerle, enfeksiyonla mücadelede bağışıklık sisteminin güçlü olması önemli. Bunun için bebeğini bağışıklık güçlendirici bitkilerle/gıdalarla beslemen elbette iyi.

Fakat gıdaların etkisi herkeste aynı şekilde olmuyor. Hele de söz konusu olan bebekse; yan etkiler, alerjiler, hastalığın gereksiz yere uzun sürmesi gibi durumlar ciddi anlamda olumsuz sonuçlanabilir. Bu yüzden doktoruna danışmadan herhangi bir tedavi yöntemine başvurmamalısın.

Yine de bu bilgiler aklının bir kenarında dursun: Hilal Mocan'dan Çocuğunun Bağışıklık Sistemini Güçlendirecek Beslenme Önerileri

Bebeklerde idrar yolu enfeksiyonu nasıl önlenir?

 • Bebeğinin bezini sık sık değiştir.
 • Özellikle kız bebeklerde cinsel bölgenin temizliği önden arkaya doğru yapılmalı, aklında olsun.
 • Yaşı geldiğinde çocuğuna doğru tuvalet eğitimi vermen de çok önemli. Büyüdüğünde gerekli oldukça tuvalete gidip mesanesini boşaltması ve temizliği doğru yapması gerek.

Çok faydalı, mutlaka oku: Adım Adım Çocuklarda Tuvalet Eğitimi