Bebeklerin Göz Rengi Ne Zaman Belli Olur?

Bebeklerin göz rengi hep merak konusu olmuştur. Mavi gözlü bebeklerin göz rengi, zamanla kahverengiye dönebildiği için de yanıltıcı durumlar olabiliyor. Bu yazımızda bebeklerin göz rengi ne zaman belli olur, detaylıca anlattık. Tüm şüpheleri ortadan kaldırmak için bebeklerin göz rengi ne zaman değişir ya da değişir mi, yanıtladık. Hazırsan başlayalım!

Bebeklerin göz rengi ne zaman belli olur?

Bebeklerde göz rengi hamileliğin 4. haftası ile oluşmaya başlasa da net olarak ancak doğumdan sonra anlaşılır. Fakat bebeklerin göz rengi ilk doğdukları zamanda da belirgin değildir.

Bebeklerin göz rengi değişir mi, diye merak edebilirsin. Yenidoğan bebeklerin göz rengi gri, mavi veya lacivert görünür. Aslında bebeklerin bu dönemde belirli bir göz rengi yoktur. Aileler tatlı bir telaş içinde oldukları için yeni doğan bebeklerin göz rengi ne zaman belli olur, diye aceleci davranabiliyorlar. Ancak göz, gelen ışığı direkt yansıtır ve bu durum da genellikle bebeklerin göz renginin mavi görünmesine yol açarak ailelerin yanılmasına yol açar. Bebeklerin göz rengi neden değişir, artık öğrendin. Gözün gerçek rengi de genellikle 6. aydan sonra belli olur.

Özellikle yenidoğanlarda çok yaygın: Bebeklerde Göz Kayması (Şaşılık) Neden Olur, Nasıl Geçer?

Bebeklerin göz rengi ne zaman değişir?

Doğumdan sonra göz rengi ilk etapta mavimsi ve lacivertimsi göründüğü için bebeklerin göz rengi ne zaman döner, çok merak edilir. Gözler kalıcı rengini bebeğin gelişim düzeyine göre alır. Buna göre bebeklerin göz rengi ne zaman kesinleşir, söyleyelim.

Bebeklerin göz renginin kesinleşmesi için en az 6 ay gereklidir. Genellikle 6 ila 9 ay arasında kalıcı göz rengine sahip olurlar, bazense 12 ayı bulabilir. Bu, oldukça normaldir.

Miniğinin göz sağlığına dikkat et: Bebeklerde Göz Çapaklanması ve Gözyaşı Kanalı Tıkanıklığı Neden Olur, Nasıl Geçer?

Bebeklerde gri göz rengi hangi renge döner?

bebeklerin göz rengi ne zaman döner

İristeki pigmentleşme ilk yıl boyunca artarak devam ettiği için rengin derinliği bebeğinin ilk yaş gününe kadar belirgin hale gelmeyebilir. Göz rengi aileden gelen genlerle belirlendiği için bu değişim her bebek için farklı olur.

Yeşil ya da mavi gözlü bebeklerin göz renkleri zamanla kahverengiye dönüşür. Kahverengi gözü olan bebeklerin göz renginde herhangi bir değişim olmaz.

Bilmende fayda var: Bebeklerde Göz Hastalıkları ve Belirtileri!

Bebekler göz rengini kimden alır?

Göz rengi genetikle ilgili bir durum olduğu için bebek göz rengini anneden mi babadan mı alır, hep merak konusu olmuştur. Bebeklerin göz rengi anne ve babadan gelen genlerle belirlendiği için birkaç kuşak öncesi de önemlidir. Dolayısıyla bebeğin göz rengi hesaplamasında dedelerin ve ninelerin göz renkleri de önem taşır.

Yani, bebeğin göz rengi toplamda 6 kişiden gelecek renk ağırlığına göre değişir. Eğer ailede renkli göz geni bulunuyorsa bebeğin de göz rengi renkli olabilir.

Bu da ilgini çekebilir: 5 Maddede Bebek ve Çocuklarda Güneş Gözlüğü Kullanımı

Ebeveynlere göre bebeklerde göz rengi tahmini

Anne ve babanın göz rengine göre bebek göz rengi hakkında bazı tahminler yürütmek mümkün. Aşağıda genlerin etkisiyle bebeğin göz tahminini yapmaya yardımcı olacak bilgiler verdik.

gene göre bebeklerde göz rengi tahmini

1. Kahverengi-Kahverengi

Ülkemizdeki en yaygın göz rengi, kahverengi. Her iki ebeveynin de gözlerinin kahverengi olması durumunda bebeklerde göz rengi %75 kahverengi, %18,75 yeşil ve %6,25 mavi olabilir.

2. Yeşil-Kahverengi

Eğer anne ve babanın gözleri yeşil-kahverengi ise bebek göz rengi %50 kahverengi, %37,5 yeşil ve %12,5 mavi olabilir.

3. Kahverengi-Mavi

Göz rengi mavi ve kahverengi olan anne ila babanın bebeklerinin göz rengi %50 kahverengi, %50 mavi olabilir. Yeşil gözlü bebek olma ihtimali yoktur.

4. Mavi-Mavi

Mavi gözlü bebeklere bu renk çekinik genle taşınır. Anne ve baba mavi gözlüyse ne anne ne de babada koyu renk geni yok demektir ve bebeğin mavi gözlü olma ihtimali %100'dür.

5. Mavi-Yeşil

Göz rengi mavi ve yeşil olan ebeveynlerde bebeğin kahverengi gözlü olma ihtimali yoktur. Bebeğin göz rengi %50 mavi, %50 yeşil olur.

6. Yeşil-Yeşil

Anne ve baba da yeşil gözlüyse bebekte kahverengi göz görülme ihtimali yalnızca %1'dir. Bebeğin göz rengi %75 yeşil, %25 mavi olur.

Bu da ilgini çekebilir: Bebeklerin Saçları Ne Zaman Kesilir?

Kaynakça ve İleri Okuma

Yaşamın İlk 2 Yılında Çocuk Sağlığı ve Bakımı-Prof. Dr. Gülbin Gökçay

Bebeğinizin İlk Yılında Sizi Neler Bekler-Heidi Murkoff