Bebeklerde Diş Çıkarma Sırası Nasıldır?

Aklında bebeklerde diş çıkarma sırası nasıldır, hangi diş ne zaman çıkar gibi soruların olduğunu biliyoruz. Bu yazıda bebeklerde diş çıkarma sıralaması hakkında bilmen gereken her şeyi anlattık.

Bebeklerde diş çıkarma tablosu

Bebeklerde diş çıkarma sırasının nasıl ilerlediğini aşağıdaki görselde anlattık.

Merak ediyorsun, değil mi: Bebeklerde Diş Çıkarma Belirtileri

Bebeklerde diş çıkarma sırası nasıldır?

Bebeklerde diş çıkarma sırasını resimli bir şekilde yukarıda anlattık. Şimdi bu dişlerin görevleri ile birlikte tek tek açıklayalım.

Ön kesici dişler

Bebeğin önce ön kesici dişlerini çıkaracak. Bu dişler alt ya da üst çenesinde baş gösterecek. Muhtemelen önce üst kesici dişler çıkacak. Burada “Bebekler kaç aylıkken diş çıkarır?” sorusunu da yanıtlayabiliriz. Bu dişler ortalama 6-12 aylar arasında patlak verecek.

Ön kesici dişler, adından da anlaşılacağı gibi besinleri kesme görevi görüyor. Özellikle ek gıdaya başlayıp katı besinlerle tanışan bebeğine bu yolda en çok onlar yardımcı olacak! Bu dişler 6-7 yaşlar arasında dökülmeye başlayacak.

Bebeklerde ilk diş olarak görülen ön kesiciler, alt ve üst çenede 2’şer tane olmak üzere toplam 4 tane!

Uzmanımız yanıtladı: 11 Soruda Bebeklerde Diş Çıkarma Dönemi

Yan kesiciler

Bebeğinin ağzında ikinci olarak çıkacak dişler ise yan kesiciler! Yan kesiciler, ön kesici dişlerle tamamen aynı görevi görüyor ancak konum itibariyle ön dişlerden daha geç çıkıyor. Aynı ön kesiciler gibi 2 altta, 2 üstte olmak üzere 4 adetten oluşuyor.

Bu dişleri 9-16. aylar arasında görebilirsin. Yine ön kesicilerde olduğu gibi muhtemelen önce üst çenede ortaya çıkacak.

Bunları biliyor musun: Diş Çıkarma Döneminde Bebeğin Nasıl Beslenmeli?

Köpek dişleri

Bebeklerde diş çıkarma sıralamasında 3.lüğü köpek dişleri alıyor. Bu dişler ağzın köşe bölgelerinde çıkıyor ve besinlerin koparılmasını sağlıyor.

Köpek dişleri 16.-23. aylar içinde çıkmaya başlayacak. Bu süreç biraz ağrılı olabilir, çünkü daha büyük dişler olduğu için bebeğinin diş etlerinde daha fazla ağrı yaratabilir. Köpek dişleri de diğer dişler gibi altta 2 ve üstte 2 olmak üzere 4 tane! 9-12 yaşları arasında da dökülmeye başlayacaklar.

Bebeğine yardımcı ol: En İyi 10 Diş Kaşıyıcısı

İlk azı dişleri (Küçük azı)

Köpek dişlerinin hemen yanlarında çıkacak olan bu dişler, çiğneme fonksiyonunun yerine getirilmesini sağlıyor. Bu dişler 13.-19. aylar arasında kendini göstermeye başlayacak. Bu dişler yine bebeğine daha fazla ağrı yaşatacak olanlardan.

Küçük azı dişleri 9-11 yaşları arasında dökülmeye başlayacak.

Süt Dişleri Hakkında Bilmen Gereken 13 Şey

İkinci azı dişleri (Büyük azı)

Bebeğinin ağzında en son büyük azı dişleri çıkmaya başlayacak. 23.-33. aylar arasında baş veren bu dişler de küçük azılar gibi çiğnemeye yarıyor. 10-12 yaşlar arasında dökülecek olan büyük azı dişleri, ağzın en arkasında bulunuyor.

Bebeklerde diş çıkarma sırası değişir mi?

Yukarıda bebek dişlerinin hangi sırayla çıktığını bahsettik. Ama her zaman bu sıra işlemeyebilir. Eğer bebeğinin dişleri belirttiğimiz sırada gitmezse endişelenme. Uzmanlar bu durumun herhangi bir sorunun belirtisi olmadığını söylüyor.

Bu videoda ihtiyacın olan bilgiler var.