Bebek Odası Dekorasyonu İçin Bütçe Dostu Öneriler

Bebek odası düzenlemek oldukça keyifli ve heyecanlı bir iş! Bebeğinin odası için her ayrıntıyı düşündüğünü ve en eğlenceli şekilde dekore etmek istediğini biliyoruz. Ancak modanın ve beğenilerinin çok çabuk değiştiğinin farkındaysan, aynı zamanda bebek odası dekorasyonu için kısıtlı bir bütçen varsa, bu yazımızı okumadan geçmemelisin.

Odalarda harikalar yaratacak bazı ipuçları ve bütçe dostu dekorasyon önerileri ile karşındayız!

Başlamadan önce bilmen gereken şeyler var: Bebek Odası Dekorasyonunda Dikkat Etmen Gereken 7 Faktör

1- Sürekli beşik değiştirmektense, büyüyen beşikleri tercih et.

Bebeğin fiziksel olarak çok hızlı değişimler gösterecek, boyu uzayacak, kilo alacak. Haliyle ilk 6 aylık döneminde rahat rahat yatabildiği küçük bebek beşikleri içerisinde, bir süre sonra rahat olamamaya başlayacak.

Eğer sen de sürekli beşik değiştirmek istemiyorsan ya da bunu karşılayacak bir bütçen yoksa, bebeğinin yaklaşık 4 yaşına kadar rahat rahat yatabileceği büyüyen beşik modellerini tercih edebilirsin.

Bu modellerin ayarlanabilen parmaklıkları sayesinde, bebeğinin ilk yıllarında beşik modunda, ilerleyen yıllarda parmaklıksız olarak kullanarak bir yatağa çevirebilirsin. Ayrıca bazalı veya çekmeceli bebek karyolası modellerinden seçim yaparsan depolama alanına da sahip olursun.

Uzun yıllar kullanabileceğin ürünleri bu yazıda bulabilirsin: Kullanışlı ve Şık Bebek Karyolası Modelleri

2- Eski mobilyaları yenilemeye ne dersin?

Kullanmadığın ancak sağlam durumda olan bir dolabın, şifonyerin veya rafların mı var? Öyleyse bebek odası dekorasyonu için yeni mobilyalar almana gerek yok, bu mobilyaları değerlendirebilirsin, hem de çok keyifli bir şekilde!

Desenli folyolarla ve yapışkanlı kağıtlarla mobilyaları kaplayabilir, çeşitli hayvan, çiçek ve daha çok çeşitli figürlerle tasarlanmış dolap ve çekmece kulplarıyla eski kulpları değiştirebilirsin. Oldu sana yepyeni bir mobilya takımı!

Yenilerini de bir göreyim diyorsan, seçtiklerimiz burada: Nereye Konacak Onca Eşya: En Kullanışlı Bebek Odası Dolabı Örnekleri

3- Bebek odası duvarlarını düşük maliyetle canlandırmanını yolu, duvar sticker'ları!

Duvar rengi ve süslemeleri şüphesiz bir odanın havasını en çok değiştiren unsurlardan. Bebek odası dekorasyonunda da bu değişmiyor. Odaya keyifli bir hava katmak, eğlenceli figürlerle süslemek için mükemmel bir badanaya ya da pahalı bebek odası duvar kağıtlarına ihtiyacın yok!

En ucuz ve en güzel süsler arasında bulunan bebek odası sticker modellerini görmelisin. Bu sticker'lar içinden istediğin modelleri seçip, duvarlarına uygulayabilirsin. Sticker'ların kullanışlılığını ve odaya kattığı havayı görünce bize teşekkür edeceksin!

En güzel örnekleri de bu yazıda: Son Yılların Trendi: Birbirinden Şık Çocuk Odası Duvar Sticker’ları

Duvarlarda keyifli dokunuşlar için sana bir "kendin yap" önerisi de verebiliriz. İhtiyacın olan malzemeler bir karton, beyaz boya ve bir fırça! Kartın üzerine bir bulut figürü çiz ve çizdiğin kısmı keserek karton içerisinden çıkar. Bu kartonu duvar üzerine sabitle ve beyaz boyaya daldırdığın fırça ile üzerini boya. Kaldırdığında duvarda beyaz bir bulut figürü olacak. Bu figürü dilediğin bölgelere, istediğin kadar uygulayabilirsin.

4- Dağınıklığı ortadan kaldırmak için dolap veya raflar yerine dekoratif ürünler kullanabilirsin.

Odayı oyuncak, kıyafet veya diğer malzemelerin dağınıklığından kurtarmak için dolaplara veya şifonyerlere ihtiyacın yok! Bu işi görmesi için tasarlanan ve odada sanki bir dekoratif ürün görüntüsü sağlayan eğlenceli kutulardan yardım alabilirsin. Böylece düşük maliyete hem depolama alanı yaratırsın hem de bebeğinin odasına farklı bir hava katarsın.

İşte kurtarıcın: Dağınıklığa Son: Kullanışlı ve Şirin 10 Oyuncak Sepeti

5- Eğlenceli bir bebek odası aydınlatması için ihtiyacın olan, yalnızca 3 malzeme!

Aydınlatma ürünleri gün geçtikçe güzelleşmeye ve oda dekorasyonunun en tamamlayıcı ürünlerinden birisi haline gelmeye başladı. Bu tamamlayıcı dekorasyon ürünlerinden olan aydınlatmaları kendin de yapabilirsin. Öyleyse bebek odası dekorasyonu için çok küçük bir bütçe ile yapabileceğin bir öneriyi sana sunuyoruz!

Çok keyifli bir örgü lamba yapacağız. (Bu yöntemle istersen irili ufaklı balonlarla dönence de yapabilir ve küçük ışıklarla süsleyebilirsin.)

  • Bunun için ihtiyacın olan malzemeler, ne kadar lamba yapmak istiyorsan o kadar balon, farklı renklerde kalın ipler, tutkal ve lamba duyu.
  • Kullanacağın ipleri tutkala batırıp ardından dilediğin boyutta şişirdiğin balonların etrafına sarıp, bir gece kurumaya bırak.
  • Balonların ağız kısmında, lamba duyu geçecek kadarını iple sarma. Tutkal kuruduktan sonra bir boşluktan iğne batır ve balonu patlat.
  • Patlayan balonu ağız kısmından çıkardıktan sonra lamba duyunu içerisine yerleştir. El yapımı aydınlatman hazır!

Işıl ışıl odalar için en güzel fikirler "Bebek Odası Aydınlatmasında Fark Yaratacak 6 Işıltılı Fikir" yazımızda!

6- Bebek odası aksesuarlarını ve süslerini de kendin yap!

Bebek odası süsleri içerisinde, bebeğin ismini veya isminin baş harfini duvarlarda ve kapılarda kullanmak artık çok moda! Ama bunu yaptırmak için paralar harcamana gerek yok! İp, düğme ve yapay çiçek gibi malzemeler kullanarak bu süsleri kolayca hazırlayabilirsin.

Kalın bir kartona bebeğinin ismini veya isminin baş harifini yazarak harfi kesmekle işe başlayabilirsin. Yapıştırıcı veya silikon tabancası ile süsleme yapacağın malzemeyi karton harfin üzerine, aralık bırakmadan yapıştır. Dekoratif harf veya ismin hazır! Artık kapı süsü olarak ya da dilediğin yerde bu bebek odası süslemesini kullanabilirsin.

"İnsanı Büyüdüğüne Pişman Eden Aşırı Tatlı Bebek Odası Süsleri" yazımızda en tatlı süsleri bulacaksın!