Ne Kullanıyor Bu Anneler: En Çok Tercih Edilen 8 Ana Kucağı

Bebek alıveriş listesinin en önemli parçası olan ana kucağının, sadece bir taşıma koltuğu değil aynı zamanda bebeğinin ilk oto güvenlik koltuğu olacağını unutma. Hatta çoğu zaman travel sistem bebek arabasının ilk oturma koltuğu, zaman zaman da bir portbebe olabileceğini. Kısacası ana kucağı denen şey çok mu çok kullanışlı!

Ana kucağına karar verirken nelere dikkat etmen gerektiğini En İyi Ana Kucağı Nasıl Seçilir? yazımızda detaylıca anlattık. Bu yazımızda da doğumdan itibaren en önemli yardımcılarından biri olacak ana kucağı seçimini kolaylaştırmak için en çok tercih edilen markaları ve ana kucağı modellerini senin için sıraladık…

1. Maxi Cosi Ana Kucağı / Pebble Plus I-Size

İlk i-size uyumlu bebek oto güvenlik koltuğu Maxi Cosi Pebble Plus I-size, ana kucağı seçim listenin en başlarında yer almalı. Maxi Cosi kalitesinin yanında bir de en son güvenlik standardı olan i-size uyumunu sunan bu ana kucağı bebeğini kucağındaymışçasına kavrayan bir model. (Bu arada yeri gelmişken i-size nedir diye merak edenler için kısaca açıklayalım: i-Size, 2013 yılında hayatımıza giren bir Avrupa oto koltuğu güvenliği düzenlemesi. 0-4 yaş bebek/çocuk oto güvenlik koltukları için geçerli bir standart.)

Kısacası, bağımsız test kuruluşları tarafından verilen altın, gümüş, bronz güvenlik dereceleri arasından altın ödülünü kazanan bu modelin güvenli olduğundan şüphen olmasın.

Bu arada otomobile isofix baza ile de emniyet kemeri ile de bağlanabiliyor. ( İsofix artık i-size'a göre daha çok bilinen bir özellik olsa da hemen onun da uluslararası kabul edilen standart bir oto koltuğu montaj sistemi olduğunu ekleyelim. Emniyet kemeri kullanmadan bir çocuk oto koltuğunu arabaya monte etmenin en güvenli, kolay ve hızlı yolu olduğunu söyleyebiliriz.)

Maxi Cosi, Quinny ve diğer pek çok bebek arabası ile uyumlu olması bu ürünü travel sistem bebek arabası olarak da kullanabilmeni sağlıyor. Onca masraf yapacağın bu dönemde böyle fonksiyonel ürünlerin hayat kurtaracağını hatırlatalım.

Renk seçenekleri konusunda da gönlün rahat olsun, kırmızıdan maviye, yeşilden siyaha, kahverengiden griye ve kum rengine pek çok renk seçeneği mevcut.

Bu arada belirtmeliyiz ki bu ana kucağını alırsan ömür boyu garantili bir ürün almış olacaksın ancak bunun için ürünü satın aldıktan sonraki 3 ay içerisinde ömür boyu garanti kapsamı için başvurman gerekiyor. Kim bilir, bakarsın 2. çocukta da işe yarar :)

Güvenlik standardı Arabaya bağlanma şekli Ek kullanım özellikleri Markanın ait olduğu ülke Ağırlığı Fiyat
Avrupa Birliği i-Size (ECE R129) Isofix baza ve emniyet kemeri ile bağlanma Ev tipi ana kucağı ve seyahat sistemi bebek koltuğu Hollanda 4.5 kg 1.200 -1.500 TL

2. Kraft Ana Kucağı / Luca

En çok tercih edilen modellerden biri olan Kraft Luca ana kucağını da listeye al. Bu geniş ana kucağı da Maxi Cosi Pebble Plus gibi isofix baza ile de emniyet kemeri ile de otomobile bağlanabiliyor.

Taşıma koltuğu ve oto koltuğu olarak kullanabileceğin gibi sallanma ve yatış özellikleri sayesinde ev tipi ana kucağı ve portbebe olarak da kullanılabilirsin.

Ayrıca Kraft Luca ana kucağı fiyatları ise oldukça makul. Bir ana kucağından beklenen tüm asgari şartları sağlıyor ve bütçeni de sarsmıyor.

Güvenlik standardı Arabaya bağlanma şekli Ek kullanım özellikleri Markanın ait olduğu ülke Ağırlığı Fiyat
Avrupa Birliği ECE R44-04 Isofix baza ve emniyet kemeri ile bağlanma Ev tipi ana kucağı Çin 3.8 kg 220-500 TL

3. Casual Ana Kucağı / Trona

Casual Trona ana kucağı, yeni nesil oto koltuğu özelliklerini sağlayan, ultra geniş hacimli bir ana kucağı olmakla annelerin kalbini kazanıyor.

Üstelik taşıma koltuğu, ana kucağı ve oto koltuğu olarak kullanılabildiği gibi adaptörü sayesinde Casual bebek arabalarına da kolaylıkla takılabiliyor.

En kullanışlı özelliklerinden biri oldukça hafif olması. Sadece 3.2 kg’lık bu ana kucağı bebeğini taşırken sana büyük bir kolaylık sağlayacak. Bu özelliğine bayılacağına bahse varız. Emzirme döneminden kaynaklı sırt ağrıları yaşayabileceğin bir dönemde hafif bir ana kucağı ilaç gibi gelecek.

Avrupa standartlarında test edilmiş ve Türkiye’de üretilmiş bu ana kucağının yeni tasarlanmış kemer ayarlaması da oldukça pratik. Bu özellik kağıt üzerinde çok önemli değilmiş gibi gelse de kullanımda inanılmaz işine yarayacak, bize güven!

Güvenlik standardı Arabaya bağlanma şekli Ek kullanım özellikleri Markanın ait olduğu ülke Ağırlığı Fiyat
Avrupa Birliği ECE R44-04 Emniyet kemeri ile bağlanma Seyahat sistemi bebek koltuğu Türkiye 3.2 kg 300-350 TL

4. Cybex Ana Kucağı /Cloud Q

İşte lüx seyahati yeniden tanımlayan, yenilikçi ve harika tasarımlı bir ana kucağı: Cybex Cloud Q bebek oto koltuğu! Bu son derece özel ana kucağının hem ödüllü olması hem de test sonuçlarının “iyi” derecelendirilmiş olması son derece önemli. Ancak o kadar özel bir ana kucağı ki tüm özelliklerini anlatmak istiyoruz:

  1. Örneğin dev güneş tentesi son derece kullanışlı. Zararlı güneş ışınlarının bebeğinin tenine doğrudan değmesine izin vermiyor ve ekstra bir güneşlik kullanımına gerek kalmıyor.
  2. Uzayan ayak bölümü ve tam yatış özelliği bu ana kucağını portbebe olarak kullanmana da olanak veriyor. Ki bir taşla iki kuş biz annelerin en sevdiği özelliklerden biri.
  3. Prematüre ve çok küçük bebekler için dahi yükseklik ayarı bulunuyor ve bebeğinle beraber büyüyebiliyor.
  4. Çok özel bir yan darbe koruma sistemi var. Bu sistem Teleskopik Doğrusal Yan Darbe Koruması olarak adlandırılıyor ve gönüllere su serpiyor.
  5. Isofix baza ile de emniyet kemeri ile de otomobile bağlanabiliyor.
  6. Cybex ve diğer pusetlerle travel sistem bebek arabası olarak kullanılabildiğini söylemiş miydik?

Kısacası bu çok özel üründe yok yok!

Fiyatına gelince, bu ürün kesinlikle ucuz değil! Ancak tüm özelliklerinin maliyeti artırdığını düşününce belki ana kucağı bütçeni tekrar gözden geçirebilirsin…

Güvenlik standardı Güvenlik testi Arabaya bağlanma şekli Markanın ait olduğu ülke Ağırlığı Fiyat
Avrupa Birliği ECE R44-04 ÖAMTC Isofix baza ve emniyet kemeri ile bağlanma Almanya 5.4 kg 1.600 -1.900 TL

5. Pierre Cardin Ana Kucağı / 607 Nice

Listemizde şimdi de en çok tercih edilen ana kucaklarından olan Pierre Cardin 607 Nice taşıma koltuğu var. Bu ana kucağı güneşten koruyucu tentesi, ekstra yumuşak pedi ve yan darbelere karşı kafa koruma minderleri ile bir ana kucağından beklediğin özellikleri sağlıyor.

Sınıfındaki diğer ana kucaklarına göre oldukça geniş ve uzun bir ana kucağı. Taşıma amaçlı, ana kucağı ve oto koltuğu olarak kullanılabiliyor.

Üstelik sallanabilme özelliği sayesinde ev tipi ana kucağı olarak kullanılabilmesi de cabası! Renk seçenekleri ise oldukça yeterli.

En hoşuna gidecek özellikleri ise hem hafif bir ürün olması hem de ekonomik olması.

Güvenlik standardı Arabaya bağlanma şekli Ek kullanım özellikleri Markanın ait olduğu ülke Ağırlığı Fiyat
Avrupa Birliği ECE R44-04 Emniyet kemeri ile bağlanma Ev tipi ana kucağı Fransa 3.1 kg 250-350 TL

6. Kanz Ana Kucağı / Doll Cosmo Lüx

Kanz Doll Cosmo Lüx Ana Kucağı, bebek arabası ile travel sistem olarak kullanılabilen, taşıma ve oto koltuğu görevlerini gören oldukça hafif bir ana kucağı.

Kafa destek minderi ayarlanabiliyor ve 3 tabakalı gölgeliği ile ilaveli gölge sağlıyor.

İhtiyacın hem bebek arabasında kullanılabilen bir ana kucağı (oto koltuğu) ise hem hafifliği ile kolayca taşınabilsin istiyorsan hem de fiyat avantajı sunsun diyorsan, Kanz Doll Cosmo Lüx tam senin için!

Güvenlik standardı Arabaya bağlanma şekli Ek kullanım özellikleri Markanın ait olduğu ülke Ağırlığı Fiyat
Avrupa Birliği ECE R44-04 Emniyet kemeri ile bağlanma Seyahat sistemi bebek koltuğu Almanya 3.2 kg 250-430 TL

7. Baby2 Go Ana Kucağı / 6151

Baby2Go 6151 Ana Kucağı, anne kucağı kadar güvenli bir oto koltuğu. Sallanabilir olması sayesinde ev tipi ana kucağı olarak da kullanılabiliyor. Tentesi çıkarılabiliyor ve kumaşı terletmiyor.

Siyahtan kırmızıya, maviden mora ve turkuaza 6 farklı renk seçeneği bulunuyor. Haydi müjde, fiyatı da çok uygun!

Güvenlik standardı Arabaya bağlanma şekli Ek kullanım özellikleri Markanın ait olduğu ülke Fiyat
Avrupa Birliği ECE R44-04 Emniyet kemeri ile bağlanma Ev tipi ana kucağı Türkiye 280-450 TL

8. Britax Römer / Baby Safe I-Size

Britax Römer’in ilk i-size uyumlu bebek oto koltuğu Britax Römer Baby Safe I-size’ı da bu listemize muhakkak almalıydık. Öncelikle bu ana kucağının ADAC, Stiftung Warentest, ÖAMTC test sonuçları “iyi”. Birçok ödülü var.

Bebeklerin yolda küçük büyük her türlü darbeden korunması amacıyla testler yapan, ürün geliştiren ve yenilikçi çalışmalarını yürüten Britax Römer, sana bebeğinle birlikte konforlu bir seyahat sunuyor.

Çarpışma enerjisini içine hapsederek çarpa etkisini en aza indiren ekstra desteği bulunuyor. Patentli lie-flat teknolojisi sayesinde en güvenli ve en iyi yatış pozisyonunu sağlıyor.

Bu arada oldukça geniş bir renk skalası var. Gri, siyah, kırmızı gibi çok kullanılan renklerin dışında zeytin yeşili, turkuaz, pembe şarap ve mercan rengi gibi birbirinden şeker renkleri de var.

Güvenlik standardı Güvenlik testi Arabaya bağlanma şekli Markanın ait olduğu ülke Ağırlığı Fiyat
Avrupa Birliği i-Size (ECE R129) ADAC, Stiftungwarentest, ÖAMTC Isofix baza ve emniyet kemeri ile bağlanma Almanya 4.8 kg 800-1400 TL

Annelerin ve anne adaylarının 2017 yılında internette en çok aradıkları 8 ana kucağını tanıtmaya çalıştık. Elbette piyasada yüzlerce model var ama ana kucağını seçerken bütçeni, ihtiyaçlarını ama en önemlisi de bebeğinin güvenliğini göz önünde bulundurmayı unutma.