Ev Tipi Ana Kucağı Ne Zaman Kullanılır, Ne İşe Yarar?

Tahmin ediyoruz ki ev tipi ana kucağı, bebek alışveriş listenin en başlarında yer almıyor. “Acaba işe yarayacak mı? Çok da büyük görünüyor, nereye sığdırırım ki?” gibi sorular kafanı kurcalıyor olabilir. Bize güven ve işine çok yarayacak bu ürünü alışveriş listene muhakkak ekle.

Ev tipi ana kucağı ne zaman kullanılır? Ne işe yarar?

  • Doğumdan sonraki ilk 6 ay, bebeğin hep kucak isteyecek. Hatta kucağından bırakmak istediğinde çığlığı basacak. Her ne kadar ilk aylarda bebeğinle tek vücutmuşçasına yaşayacaksan da zaman zaman senin de dinlenmeye ihtiyacın olacak, bunu unutma!
  • Bebeğin günden güne etrafındaki renkli ve ses çıkaran nesnelere ilgi duymaya başlayacak. Çevresini keşfetmek için biraz zamana, biraz da yalnız kalmaya ihtiyacı olacak. Tabii bu arada güvende olması da şart!
  • Bebeğinin ilk aylarda gaz, reflü ya da kabızlık gibi sorunlar yaşaması çok mümkün. Bu yüzden kendini anne kucağındaymışçasına rahat hissederken aynı zamanda bu sorunları da azaltacak bir pozisyonda olması lazım.

Gel ayrıntısına bakalım: İçleri Yanıyor Kuzuların: Bebeklerde Reflü

Yani, ev tipi ana kucağı senin dinlenmeni sağlayıp ufak işlerini halletmen için sana zaman kazandırırken, bebeğinin de rahat ve eğlenceli vakit geçirmesini sağlayacak. Ne diyorsun, gerçekten böyle bir şeye ihtiyacın var değil mi?

Belki lazım olur: Yemek Yaparken Çocuğunu Oyalamanın 10 Eğlenceli Yolu

Ev tipi ana kucağı nasıl seçilir?

Evinde kullanacağın bir ana kucağı seçimini doğru yapmak için sorman gereken bazı sorular var. Bunları senin için madde madde sıraladık:

Ne kadar süre ile kullanabilirim?

Farklı işlevi olanlar hariç ev tipi bir ana kucağını doğumdan itibaren bebeğin kendi kendine oturmaya başlayana kadar kullanabilirsin. Bu aylardan başlayarak bebeğin emeklemeye, sonra sıralamaya ve yürümeye başlacak. Yani keşfetmek için başka becerileri gelişecek. Oturmaktan sıkılacak. Her ne kadar firmalar farklı kullanım süreleri belirtseler de bizce en verimli olarak 6 ila 9 ay kadar kullanabilirsin.

Buna da ihtiyacın olacak: Tescilli Güzeller: En İyi ve Ödüllü 8 Oto Koltuğu

Taşıma kapasitesi kaç kg?

Ev tipi ana kucakları ortalama 12-15 kg taşıyabiliyor. Bunun yanında 30 kg ya da 60 kg taşıyan farklı işlevleri bulunanlar da mevcut.

Kendi ağırlığı kaç kg?

Biliyoruz ki bebek araç gereçlerinin ağırlığı, kullanım rahatlığını çok etkiliyor. Bu yüzden de öneride bulunurken hem beklentileri karşılamasına hem de mümkün mertebe hafif olmasına dikkat ediyoruz. Neyse ki ortalama bir ev tipi ana kucağı 3 ila 5 kg ağırlığa sahip, yani pek ağır sayılmaz. Sadece birkaçı 7 ila 10 kg aralığında.

Bunu da araya alalım: Kulağın Bebek Odasında Kalmasın: Tercih Edebileceğin En İyi 9 Bebek Telsizi

Nasıl çalışıyor?

Pilli ya da elektrikli modellerin yanında manuel çalışanlar da mevcut.

Oyuncak barı var mı, hangi oyuncaklar mevcut, çıkabilir özellikli mi?

Hemen hepsinde oyuncak bar bulunuyor. Pek çoğunda bar çıkabiliyor ama barı çıkmayanlar da var. Bebeğinin motor becerilerini ve el göz koordinasyonunu geliştirmesine yardımcı olacak oyuncak barın üzerindeki oyuncaklar ise oldukça çeşitli.

Bebeklerin dikkatini çekebilecek sarı, kırmızı gibi renklerdeki maymun, zürafa, aslan gibi hayvan figürleri, çiçek ya da güneş gibi oyuncaklar, küçük küçük sesler çıkaran ziller ya da kendini keşfetmesi için ilk ayların olmazsa olmazı küçük aynalar bulunuyor.

Buna bakmanı da öneririz: Her Çocuklu Evin Olmazsa Olmazı: Oyun Halısı

Titreşimli, ışıklı ya da melodili mi?

Pek çok modelde bu özelliklerden en az biri bulunuyor. Işıklar bebeğinin dikkatini çekerken melodili olanlar minik bebeğini eğlendirir. Titreşimli ana kucağı ise bebeğini rahatlatır. Bazı ana kucaklarında da ses kaydetme özelliği var. Bu özellik sayesinde sesini kaydedip bebeğine dinletebilirsin. Bazıları da farklı şarkıları ve ninnileri de bebeğine sunabilmen için MP3 özellikli.

Önerilere bak: En Çok Tercih Edilen 9 Titreşimli Ev Tipi Ana Kucağı

Sallanma özelliği var mı?

Bir ev tipi ana kucağında olmazsa olmaz özelliklerden biri, sallanma özelliği. Anne karnında devamlı harekete maruz kalan bebek ilk aylarda bu hareketi çok arıyor. Ayrıca uyumak, gaz çıkarmak ve sakinleşmek için de sallanmaya ihtiyaç duyan bebekler de var. Sözün özü, piyasada karşılacağın her ürünün sallanma özelliği olduğunu görebilirsin. Öne arkaya, sağa sola ya da hepsini birden sunan ürünler de var. Bu arada tercih edersen otomatik sallanan ana kucağını da rahatlıkla bulabilirsin.

Bir yandan da bunlar çalsın: Hırçın Bebekler İçin Bebek Sakinleştirici Ninni ve Müzik Önerileri!

Farklı işlevleri var mı?

Düz yatış fonksiyonuna sahip olan pek çok ana kucağı, beşik olarak ve ana dizi gibi kullanılabiliyor. Bunun yanında salıncak, bebek koltuğu ya da mama sandalyesi olarak kullanılabilenler de var.

Ayrıca kullanmak istersen: Annelerin En Çok Tercih Ettiği 10 Ayaklı Mama Sandalyesi

Güvenli mi?

Ev tipi ana kucakları, belirtilen kullanım süresi içinde kullanıldığında oldukça güvenli, tabii ki güvenlik kemerini bağlaman şartıyla! 3 noktalı emniyet kemeri olanlar çoğunlukta olsa da 5 noktalı olanlar da var.

Bunlara da bak: Her Bebekli Evde Olması Gereken 8 Güvenlik Ürünü

Düz yatış özelliği var mı?

İlk aylarda bebeğin gününün büyük bir bölümünü uyuyarak geçirecek. Düz yatış özelliğine sahip bir ev tipi ana kucağı, bebeğinin rahatça uyuyabilmesini, zaman zaman kestirmesini da sağlayacak. Bu özelliğin çok işine yarayacağından emin olabilirsin!

Bu bilgilere de bakmalısın: Uyuyup da Büyümeden Önce: Beşik Nasıl Seçilir?

Ekstra aksesuar gerektiriyor mu?

Bebeğinin rahat etmesi için ekstra olarak ana kucağı bel desteğine ihtiyaç duyabilirsin. Fiyatları ortalama olarak 30-55 TL arasında değişiyor.

Katlanabilir mi?

Katlanabilme özelliği, bir ev tipi ana kucağı için oldukça önemli. Biraz fazla yer kaplayan bir araç olduğu için kullanılmadığında kolayca katlanabilmesi çok işe yarıyor. Hele bebeğinle misafirliğe ya da tatile giderken yanına almayı düşünüyorsan, düzgünce katlanabilmesine dikkat etmelisin.

Kolay taşınabiliyor mu?

Kolayca taşınabilmesi için öncelikle tabii ki çok ağır olmaması gerekiyor. Bunun yanında taşımayı kolaylaştıracak şekilde katlanabilmesi de muhakkak ki işine yarar. Bazı ana kucaklarında taşımayı daha da kolay hale getiren tutacaklar, taşıma çantası ya da ana kucağı kılıfı da var.

Taşıma demişken: Nasıl Kullanılır, Hangisini Almalısın? 10 Model İncelemesiyle Bebek Kanguru Rehberi

Peki ya tentesi ve kumaşı?

Tentesinin olması, özellikle gündüz uykularında işine kesinlikle yarar. Keza cibinlik, yine uyku zamanları için işine yarayabilecek başka bir aksesuar olabilir.

Kumaş kısmının çıkarılabilir ve yıkanabilir olması da hepimizin bildiği gibi temizliği ve hijyen açısından önemli ve zaten çoğu ürün de bunu sağlıyor.

Minik kuşun üşümesin: Örgüden Müsline,Trend Bebek Odaları İçin Seçtiğimiz 18 Bebek Battaniyesi

Ne kadar bütçe ayırmalıyım?

İşlevselliğe, kullanım süresine ya da yukarıda anlattığımız farklı pek çok özelliğe göre ana kucağı fiyatları 90 ila 1600 TL arasında değişiyor. Biz, 300-500 TL fiyat aralığındaki bir evi tipi ana kucağında aradığın pek çok özelliği bulabileceğini düşünüyoruz.

İşte böyle! Ev tipi ana kucağı seçerken ürünleri detaylıca incelemeni öneririz. İnan bize, iyi bir ana kucağı ilk aylardaki en büyük yardımcın olacak.

Seçtiklerimiz ise burada: Fiyat ve Model Bilgileriyle En Çok Tercih Edilen 9 Ev Tipi Ana Kucağı