İstanbul'da Çocuğunla Gidebileceğin 11 Bilim-Sanat Müzesi!

Çocuğunun hafızasında yer edecek capcanlı anılara, bilim ve sanata dair bilgileri eklemeye ne dersin? Cevabın evet ise, müze gezmek iyi bir başlangıç olabilir. İstanbul bilim müzeleri ve sanat müzeleri bakımından okul öncesi gezileri için çok zengin bir şehir.

Bu yazımızda İstanbul’da görülmesi gereken müzeler arasında başı çeken 11 çocuk müzesini bir araya getirdik. Oku ve ilk önce gidilecek müzeye karar ver!

1. Hayalden Gerçeğe Fatin Gökmen Planetaryumu ve Gözlemevi

Bilim müzesi İstanbul'un en zengin olduğu alanlardan biri. Gökyüzündeki gizemli dünyanın perdesini aralamak, çocuğunun hayal gücünü ateşlemek ve hatıralarında unutulmaz bir anı bırakmak istiyorsan, Hayalden Gerçeğe Fatin Gökmen Planetaryumu ve Gözlemevi'ni mutlaka ziyaret etmelisin! Darüşşafaka metro durağının hemen karşısında bulunan Darüşşafaka Eğitim Kurumları'nın, Maslak yerleşkesinde bulunan ve çocuk müzesi denildiğinde ilk akla gelen müzeye ulaşım oldukça kolay. Müze, başta çocuklar olmak üzere her yaştan ziyaretçiye açık. Öğrenciler için ücretsiz olan müzeyi ziyaret için gitmek istediğin gün ve saatleri belirleyerek randevu alman yeterli.

2. Canlı Müze

Avrupa'nın ilklerinden ve Türkiye' de bir ilk Canlı Müze! Fotoğraf çekmenin serbest olduğu en ilginç müzelerden biri ve her yaştan ziyaretçiye açık. Müzede çocuğunla beraber sanatın bir parçası olman ve bunu bir anı olarak saklaman mümkün. Birbirinden ilginç üç boyutlu resim, video ve enstalasyon çalışmalarıyla interaktif olarak ziyaretçilerini de eserlere dahil eden bu müze, İstanbul'da gezilecek müzeler arasında yerini alıyor. Vialand bünyesinde bulunan müze, 11:00 - 20:00 saatleri arasında açık olmakla beraber, süreler değişiklik gösterebiliyor. Biletini temin ettikten sonra İstanbul' un bir çok yerinden de Vialand' e servis mevcut. Servis ve çalışma saatleri için siteyi ziyaret etmende fayda var.

3. Santral İstanbul

İstanbul bilim müzelerinin ilk akla gelenlerinden biri, Santral İstanbul. Bilim temalı atölye çalışmaları imkanı bulunan Santral İstanbul, Bilgi Üniversitesi kampüsü içerisinde bulunuyor. Okul öncesi çağdan başlayarak farklı yaş gruplarına ve sınıf seviyelerine yönelik rehber eşliğinde düzenlenen bilim atölyeleri, çocuğunun merakını cezbederek uygulamalı olarak öğrenmeye teşvik edecek. İstanbul'da okul gezisi yapılacak yerler arasında yer alan müzeyi, resmi tatillerin haricinde her gün 09:00 - 18:00 arası ziyaret edebilirsin. Özel rehberli turlar için ise [email protected] adresinden rezervasyon yaptırman gerekiyor.

4. Türvak Sinema-Tiyatro Müzesi

Çocuğunla birlikte hem nostalji yaşamak, hem de miniğin sanata olan ilgisini arttırmak istiyorsan ilk durağın Türvak Sinema-Tiyatro Müzesi olmalı! Sinema-tiyatro müzesi Türkiye'deki müzeler arasında bir ilk. Müzede ünlü oyuncuların bal mumu heykelleri ve eski film afişleriyle seni nostaljik bir yolculuk bekliyor. Sinema ve tiyatro alanında sergilenen teknik ekipmanlar ise çocuğunun ilgisini çekecek ve onda merak uyandıracak. İstiklal caddesi üzerindeki merkezi konumuyla İstanbul' da görülmesi gereken müzeler arasında bulunan müzeyi; Pazartesi günleri dışında 10:00 - 18:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsin.

5. Pera Müzesi

Suna ve İnan Kıraç Vakfı’nın kurmuş olduğu Pera Müzesi, İstanbul'daki sanat müzelerinin gözdelerinden. Tepebaşı'ndaki tarihi Bristol Oteli binasında hizmet veriyor. Sergileri, eşsiz koleksiyonları, bilimsel çalışmaları ve çocuklara özel öğrenme programlarıyla kültür-sanat alanında nitelikli hizmetin adresi olan Pera, miniğinin kesinlikle görmesi gereken İstanbul müzelerinden biri.

Müze, salı ve cumartesi günleri 10:00-19:00, pazar günleri ise 12:00-18:00 saatleri arasında ziyarete açık. Pazartesileri ziyarete kapalı olan Pera'da cumalar ise bir başka, 18:00-22:00 arasında yapılan ziyaretler ücretsiz.

Miniğini alıp Pera'ya gitmek istersen tam bilet için ödemen gereken tutar, 20 TL. 12 yaş altı çocuklardan ise ücret alınmıyor.

6. İstanbul Demiryolu Müzesi

Çocukluk çağlarımızın en büyük heveslerinden trenler üzerine bir çok şey barındıran İstanbul Demiryolu Müzesi, Pazar, Pazartesi ve bayram günleri dışında her gün açık. Sirkeci tren garındaki konumuyla ulaşımı gayet basit ve 09:00 - 12:30 ve 13:00 - 17:00 saatleri arasında ziyaretlere açık. Ayrıca, müze İstanbul' da ücretsiz gezilecek müzeler arasında.

7. Havacılık Müzesi

İstikbali göklerde görenlerdensen ve çocuğunun da bu alanda ufkunu genişletmek istiyorsan; Havacılık müzesi kesinlikle ziyaret etmen gereken yer. İstanbul Anadolu Yakası'nda olanları biraz zorlayabilecek bir uzaklıkta havacılık müzesi. Yeşilköy' de Hava Harp Okulu Destek Bölüğü' nün askeri hava alanının hemen yanında yer alıyor. Müzeye giriş öğrenciler için ücretsiz olmakla beraber, yetişkinler için müze giriş ücretleri oldukça uygun. Fotoğraf makinesi ile giriş için ekstra ücret talep edildiğini de belirtmekte fayda var. Hafta içi 09:00-16:00, hafta sonu ise 10:00-18:00 saatleri arasında müzeyi ziyaret etmek mümkün.

8. İstanbul Modern Sanat Müzesi

Türkiye'nin sanatsal alandaki yaratıcılığını kitlelere ulaştırmak amacıyla oluşturuldu İstanbul Modern Sanat Müzesi. Türkiye'deki sanat müzeleri içerisinde en zengin programa sahip yerlerden biri. Ücretsiz eğitim programlarının yanı sıra, ücretli olarak hafta sonu aile ve çocuk atölyeleri ile çocuklara özel hafta sonu eğitim programları sunuyor. Ailece sanat etkinlikleri ile çocuğunla birlikte eğitim programlarına katılman, oldukça keyifli ve sanatlı vakit geçirmen mümkün. Müze Pazartesi günleri kapalı. Perşembe günleri 10:00 - 20:00 saatleri arasında, kalan günlerde ise 10:00 - 18:00 saatleri arasında müze gezmek isteyenlere kapıları açılmakta. Karaköy'de bulunan müze, şehir hatları ve tramvay ile ulaşım açısından oldukça merkezi bir konumda.

9. Uçurtma Müzesi

Rüzgar esmeye başladığında, rengarenk desenleri ve büyüleyici modelleriyle göklerde süzülmeye başlayan bir çocukluk rüyası uçurtma. Okul öncesi gezi yerlerinin eğlenceli olduğu mekanlardan biri Uçurtma Müzesi. Çocuğun müzede göreceği eğitimle birlikte kendi uçurtmasını yapma imkanı buluyor. Onun hatıralarında kesinlikle yer edecek bir deneyim yaşamasını istiyorsan Uçurtma Müzesi tam ikinize göre. Marmaray Üsküdar İstasyonu'na 5-10 dakikalık yürüme mesafesinde, Üsküdar' da merkezi bir konumda olan müze, gezici müzeler ve etkinlikler düzenlemekte.

10. PTT Müzesi

Yine nostalji yaşatabilecek ve miniklerin keyifli vakit geçirebileceği bir müze! İstanbul'da gezilecek müze sıralamasında başı çeken bu müzede, pul koleksiyonlarını görebilir, pul tanıtımı, yap-boz oyunları ve mektup yazımı gibi aktivitelerde bulunabilirsin. Müze Marmaray Sirkeci İstasyonu' na ve vapur hatlarına oldukça yakın bir mesafede. PTT Müzesi Cumartesi, Pazar ve resmi tatil günleri dışında her gün 08:30 - 12:30 ve 13:30 - 17:30 saatleri arasında ziyaretçilerini ağırlıyor. Ayrıca müzeye ziyaret de ücretsiz. Müze gezerken müzeler kaç yaşa kadar ücretsiz sorusu aklına takılacaktır elbette. Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın ilgili yönergesine göre 18 yaş altı çocukların ücretsiz giriş hakkı olduğunu belirtelim. Ancak özel müzelerde durum değişebileceği için, gitmeden önce müzeden bilgi almakta fayda var.

11. Pelit Çikolata Müzesi

Çocuklarla gezilebilecek müze listesi hazırlamışken Pelit Çikolata Müzesi'nden bahsetmezsek miniklere haksızlık etmiş oluruz. Okul öncesi müze gezisi yapılacak yerler listende mutlaka olmalı. Türk büyüklerinden sanatçılara, Nuh' un Gemisi'nden gerçek boyutlu evlere kadar çikolatadan yapılmış eserleri duyunca çikolata müzesi nerede diye merak edebilirsin. Akbatı AVM' nin arkasında Esenyurt' ta bulunan müze, 5 yaş altı ziyaretçileri için ücretsiz ve her gün saat 10:00 - 17:00 arası ziyarete açık.

Bu da ilgini cekebilir: Çocukla Kaliteli Zaman Geçirmek İçin 10 Öneri!