Yenidoğan bakımında doğru bilinen 10 yanlış!

İlk süt, yenidoğanın emzirilmesi, uyku, beslenme ve bakım konularında doğru bilinen yanlışları, hamilelik öncesi ve sonrasına yönelik eğitimler veren, Ham

İlk süt, yenidoğanın emzirilmesi, uyku, beslenme ve bakım konularında doğru bilinen yanlışları, hamilelik öncesi ve sonrasına yönelik eğitimler veren, Hamile Okulu'nun kurucusu Ebe Asude Oflaz anlattı.  1. İlk gün sütüm gelmedi, bebeğim aç kalıyor: Doğumdan hemen sonra gelen ilk süt miktarı bebeğin ihtiyacı kadardır. İlk günlerde her meme verişte ortalama bir çay kaşığı kadar süt gelebilir. Her emzirmede anne sütü artar. Sütün fazla gelmesini isteyerek endişe yaşamak, anne ve bebek arasındaki strese neden olabilir.

  2. Sürekli emzirmeliyim: Yenidoğan, ilk bir –iki gün sonra ortalama 2 saatte bir emzirilmelidir. İlk hafta bu sıklık hem olası fizyolojik yenidoğan sarılığının çabuk geçmesi, hem de sütün bebeğin ihtiyacı kadar artması için önemlidir. Daha sonraki günlerde bebeğin sürekli memede kalması süt birikmesine engel olacağı için bebeğin doymamasına, göğüs uçlarının yara olmasına sebep olabilir ve bebek beslenme sorunu yaşayabilir.

  3. Evdeki kedi ve köpekleri uzaklaştırmalıyım: Bebekler yaşam alanlarına göre antikor geliştirerek bağışıklık kazanırlar ve uyum sağlarlar. Yaşam şartlarınızı değiştirmek bebeği steril büyütmek anlamına gelir. Buna göre aileler bebeğe göre değil bebekler aileye göre yaşamalıdır. Bu nedenle hayvanları uzaklaştırmaya gerek yoktur.

  4. Bebeği uyurken sallamayalım: Bebekler anne karnında sallanırlar. Sallama işlemi, orta kulaktaki vestibüler sistemin uyarılmasına sebep olduğu için denge yeteneğinin gelişmesine yardımcı olur. Hafif ve küçük ritimler halinde bebeği sallayabilirsiniz.

  5. Karanlıkta ve sessizlikte uyusun: Bebek eğer yeterli ve düzenli aralıklarla emmişse, karnı toksa ve gazı çıkmışsa herhangi bir uyku sorunu yaşamaz. Yenidoğanın günlük uyku süresi ortalama 20 saattir. Gece büyüme hormonu salgılandığı için gece lambası karanlığında uyuması gerekir. Gün doğumundan itibaren perdeler açılmalı hatta havalandırılmalıdır. Gündüz aydınlıkta ve gün içinde de gürültüde uyuyabilir.

  6. Bebeğim üşüyor, eldiven takalım: Ortalama 20-22 derece sıcaklık bebekler için uygundur. Bedenlerinin en uç noktaları olan el ve ayaklarındaki periferik kan sistemleri doğduktan sonra gelişir. Bu yüzden elleri ve ayakları normalden daha soğuk olabilir. 2500 gr. altındaki bebekler vücut sıcaklıklarını korumada zorluk çekecekleri için daha sıcak tutulmaları gerekir.

  7. Yenidoğanda gaz yoktur: Sütün inmesi ve çabuk çoğalması için sık emzirilen bebekler, süt emerken hava da yutabilirler. Bu yüzden ilk günlerde bile bebek emme işleminden sonra dik tutularak gazı çıkarılmalıdır.

  8. Çok kaka yapıyor, kakası yeşil renkte, bebeği üşüttük: Yenidoğan bir bebeğin her altı açıldığında kaka varsa bebek iyi besleniyor demektir. Yenidoğan, günde ortalama 4-9 kez kaka yapabilir. Kaka çıkışı yoksa, beslenme sorunu yaşıyor olabilir. Doğru ve düzenli meme emen bir bebeğin kakası sarı ve partiküllüdür. Bağırsaklarda işlnmiş kaka sarıdır. Yeşil kaka, bebeğin çok emdiğini ve bağırsaklarda işlenmeden atıldığını gösterir. Üşütmekle herhangi ilişkisi yoktur.

  9. Her altını açtığımda pişik kremi sürmeliyim: Pişik kremleri çok yoğun ve kalındır, sürülen bölgeyi tamamen steril ve hava almadan korurlar. Bu nedenle o bölgenin direnci de düşecektir. İlerleyen dönemde yeni bir ajanla karşılaştığında enfeksiyon veya şiddetli pişik riski doğacaktır. Kremler eğer pişik varsa sürülmeli ve az olarak kullanılmalıdır. Pişik olmaması için dikkat edilecek en önemli noktalardan biride bebeğin altı bağlandığında poposu iyice kuru olmalıdır. Bebeğin nemli kalan poposu hava geçirmeyen hazır bezler nedeniyle pişik yapabilir.

  10. Bebeği kundaklamak zararlıdır: Bebeğin anne karnındaki hareketleri kısıtlıdır. Örneğin kollarını uzattığında anne karnının izin verdiği kadar uzatabilir ve kendini güvende hisseder. Doğduğunda istemsiz yaptığı el kol hareketleriyle kendini korkutur. Bu yüzden ilk haftalarda yarım kundak yapmak bebeğin kendini korkutmamasını, daha kolay uyumasını sağlar.

Yorumlar (0)