Hamilelikte Gaz Sancısı ile Başa Çıkma Rehberi!

Hamileliğe bağlı olarak gelişen mide bulantısı ve mide yanmasından sonra sindirim sisteminle alakalı başka bir sorunun daha var. Hemen tanıştıralım: Gebelikte gaz!

Bu süreci, şişkinlik, hazımsızlık ve gaz sorunları çekmeden bitirmen pek mümkün görünmüyor. O yüzden aşağıdaki yazımızı okumaya başlamalısın. İşte hazımsızlık ve gaz sancılarına sebep olan gebelikte şişkinlik hakkında merak ettiğin her şey!

Hamile olur olmaz göbeğin çıkmış gibi mi geliyor? Aslında bu, içinde büyüyen fetüs değil; sadece gaz. Yani, Hamilelikte şişkinlik kaçıncı haftada başlar? diye soruyorsan, üzgünüz ama bunun cevabı hamileliğinin erken dönemleridir. Elbette genellikle hamileliğin başlarında görüldüğü için, senin bedeninde de erken dönemde olmak zorunda değil.

Unutma her kadın kendi hamilelik deneyimini yaşar ve her deneyim biriciktir. Genel geçer birçok belirti ve şikayet olsa da senin için işler farklı gidebilir.

Hamilelikte Şişkinlik ve Gaz Neden Olur?

1. Hormonlar ve yine hormonlar…

Hamilelikte sıkça görülen sindirim sistemi sorunlarından gaz ve hazımsızlığın neden oluştuğu sorusunun cevabını, yine hormonlarda bulabiliriz. Sindirim sistemin gebelik hormonlarının etkisiyle yavaşlar. Gıdalar sindirim sistemine doğru daha yavaş hareket eder. Bu yüzden, yiyecekler sindirim borundan daha yavaş geçerek, hamileyken gaz sancısı yaratır.

2. Kabızlık!

Hamileliğin yarattığı sorunlardan olan kabızlık, sindirim sistemini de etkileyerek hazımsızlığa etki edebilir.

3. Hamilelik öncesi sindirim sorunları!

Hamile kalmadan önce sindirim sorunları yaşıyorsan, hamilelikte hazımsızlık yaşaman yüksek bir ihtimaldir.

4. Beslenme şekli!

Beslenme şeklin ve yediğin yiyecekler, içecekler hamilelikte şişkinlik neden olur sorunun cevaplarından biridir. Gaz yapan yiyecekler, asitli ve gazlı içecekler tüketirsen, bir öğünde çok hızlı ve çok fazla yemek yersen hamilelik döneminde bu şikayeti tetikleyebilirsin.

Harika bir rehber hazırladık. Mutlaka oku: Hamilelikte Beslenme Hafta Hafta Nasıl Olmalı?

5. Hareketsiz yaşam!

Hiç spor ve egzersiz yapmadan, hareketsiz bir yaşam sürmek hamileyken gaz neden olur sorusunun altındaki gizli cevaplardan biridir. Hareket etmediğin sürece vücuttaki gaz dağılacak ve tahliye olacak fırsatı bulamaz. Bu yüzden de gelir vücudun bir yerine birikir. Akşam yemeğinden hemen sonra uykuya geçmemeli, yemeklerden sonra direk oturmak yerine hafif hafif yürüyüş ve gezintiler yapmalısın.

Spora günde ne kadar vakit ayırmalısın, hangi durumlarda spor yapmak sakıncalı? Hepsini anlattık: Hamilelikte Spor Yapmak Hakkında Bilmek İstediğin Her Şey!

Hareket zamanı! Hamile pilatesi ve yogası merkezlerinden evine en yakın olanı seç!

Peki, Ya Bebeğin?

Bebeğin, senin için can sıkıcı olan bu durumdan hiç etkilenmez. Hatta bebeğin, rahmindeki her yandan kuşatılmış korunaklı yuvasında, midenden gelen uğultuları ninni gibi algılıyor dahi olabilir.

Hatta bu durumun bebeğin için çok yararlı bir tarafı da var! Sindirim sisteminin yavaşlaması ile besinler daha uzun süre boyunca kana karışabilirler.
Bu şu demek: Sindirim sisteminle alakalı sorunlar yaşadığın sürece bebeğine daha fazla besin ulaşıyor.

Anne karnında bebek hakkında akla gelen tüm sorular burada: Boşlukları Doldurduk: Anne Karnında Bebek .................mi?

Hamilelikte Gaz Sancısına Ne İyi Gelir?

Hamilelik sırasında vücudunda oluşan değişimlerin yarattığı semptomları tamamen yok etmenin yollarından bahsedemeyebiliriz. Ancak, olumsuz etkileri azaltacak yöntemleri uygulayabilirsin. İşte, hamilelikte mide şişkinliğine ne iyi gelir, hazımsızlıkla nasıl başa çıkılır sorularına cevaplar:

1. Kabızlıkla mücadele!

Kabızlık sorununun olmasının, hamilelikte karın şişliği ve hazımsızlık çekmenin nedenleri arasında olduğunu belirtmiştik. Bu sebeple kabızlığın önüne geçmeye çalışman, bu sorunu da engellemeni kolaylaştırabilir.

Bunun için Hamilelikte Kabızlık İle Başa Çıkma Rehberi başlıklı yazımıza bakabilirsin.

2. Küçük porsiyonlarla ve yavaş yeme alışkanlığı!

Hızlı yemek yediğinde hava da yutarsın ve midende hava kabarcıkları oluşturarak gaz oluşumuna sebep olursun. Bu yüzden yavaş yemeye gayret etmelisin.

Büyük öğünler yediğinde ise, sindirimi zorlaştırırsın. Bu sebeple, 3 öğünde yiyeceğin yemeği, küçük porsiyonlardan oluşan 6 öğüne dağıtmalısın. Böylece, midenin yükünü hafifleterek, gebelikte gaz sıkışması sıkıntısını azaltabilirsin.

Tamamen sana özel bir diyet programı için hamilelikte sağlıklı beslenme uzmanları ve diyetisyenleri ile iletişime geç!

3. Papatya çayı!

Hamilelik döneminde sıvı ihtiyacını gidermek için içerisinde müshil ve sinameki bulunan bitki çaylarının içilmemesi gerektiğini söylemiştik. Papatya çayı, onlardan biri değil! Hazımsızlık sorunlarını gidermek için tüketebilirsin. Bunun yanında, limonlu sıcak su da Hamilelikte gaza ne iyi gelir? sorusunun cevaplarından biridir.

4. Yemek yerken içme!

Yediğin yemeğin sıvıyla karışması mideni şişirir ve haliyle hamilelikte hazımsızlık şikayetine sebep olur. Bu sebeple, hamilelikte ihtiyacın olan bolca sıvıyı öğün aralarına denk getirmeye çalışmalısın. Yemekten yarım saat önce ve 1 saat sonraları sıvı tüketmemeye özen.

Sen de onlardan biriysen: “Sağlıklı Beslenmek Önemli Ama Yapamıyorum” Diyen Hamileler İçin Altın Bilgiler

5. Nerede hareket, orada bereket!

Spor yapmanın faydaları say say bitmez. Ancak konumuz açısından diyebiliriz ki, sindirim ve bağırsak sorunları birbiriyle içi içe geçerek; birbirlerini olumlu ya da olumsuz yönde etkilerler. Biri için yararlı olan bir diğeri için de yararlıdır. Bu sebeple bağırsaklarının çalışması için akla gelen ilk yöntemlerden olan spor ve egzersiz sindirim sistemi sorunlarının çözümü için de faydalıdır.

Spor yapman için daha ikna edici olmamız gerekiyorsa, Hamilelikte Spor Yapmanın Sana Ve Bebeğine Sağladığı 12 Fayda adlı yazımızı okuyabilirsin.

6. Gaz yapan yiyeceklerden uzak dur!

Her metabolizma birbirinden farklıdır. Bu yüzden, her besinin de etkisi farklı olacaktır. Birinde kabızlığa sebep olan besin, bir diğerinde bağırsakları bozan bir etki yaratıyor olabilir.

Bu sebeple kendini gözlemlemeli ve senin metabolizmanda hazımsızlığa sebep olan besinleri belirlemelisin. Tabii sonrasında o besinleri tüketmekten de vazgeçmelisin.

Konu gaz yapan besinlerden açılmışken, her bünyede gaz yapan yiyecekleri yeniden hatırlayalım.

Bağırsaklar bayram etsin: 6 Soruda Hamilelikte Probiyotik Kullanımına Dair Bilmen Gereken Her Şey

Hamilelikte Gaz Yapan Yiyecekler

  • Kızarmış ve yağlı yiyecekler

  • İşlenmiş hayvan ürünleri

  • Şekerli tahıllar

  • Gazlı içecekler

  • Ağır soslar

  • Soğan, lahana ve fasulye

Beslenme rutininden çıkartman gereken besinler konusunda daha ayrıntılı bilgi için, Bu 15 Şeyden Uzak Dur: Hamilelikte Yenmemesi Gerekenler! başlıklı yazımıza göz gezdirebilirsin.

Uyarmadı Deme!

Hamileliğinin öncesinde, gaz ilaçlarının herhangi bir yan etkisiyle karşılaşmamış olabilirsin. Ancak artık hamilesin ve vücudunda neyin nasıl bir etki yaratacağını bilemezsin. Özellikle de konu ilaç olduğunda! Gaz, şişkinlik, hazımsızlık gibi sorunların olduğu zaman, ilaç almadan önce mutlaka doktoruna danışmanı öneririz.