Hamilelik Depresyonuna Girmiş Olabilir miyim?

Hamilelik depresyonu nedir, belirtileri nelerdir? Gebelikte depresyonu ne tetikler? Depresyonla nasıl başa çıkılır? Uzman Klinik Psikolog İpek Gözkan anlatıyor!

Hamilelik depresyonu nedir? Hangi durumlarda ortaya çıkar?

Anne adayının gebelik süresince depresyon belirtilerini gösterdiği duruma verilen isimdir. Depresyon belirtileri kendini;

  • Mutsuzluk,
  • Keyifsizlik,
  • Yapılan işlerden eskisi kadar keyif alamama,
  • Konsantrasyon güçlüğü,
  • Ağlama krizleri,
  • Kendine zarar verme ve ölüm isteği,
  • İştahta azalma,
  • Uyku bozukluğu gibi semptomlar halinde kendini gösterir.

Fakat hamilelik sürecinde hormonal değişikliklerin çok hızlı ve ciddi bir şekilde yaşanması bu dönemdeki depresyonu normal depresyondan farklı kılar. Bedenimizde olan hormonal ve kimyasal değişiklikler duygusal süreçleri olumsuz yönde tetikleyebilir.

Aynı zamanda gebelik süreci anne adaylarının bebeklerini hem keyifle bekledikleri ve çok mutlu oldukları hem de ciddi endişe ve korkularının olduğu bir dönemdir. Hayatınıza girecek olan bebeğiniz için eşinizle birlikte birtakım endişeler duymanız çok normal. “Acaba ona iyi bir bakım verebilecek miyim?”, “İyi bir anne olabilecek miyim?” gibi endişeleriniz olabilir.

Kendi annenizle aranızda bir problem varsa benzer sorunların bebeğinizle olan ilişkinize yansıyıp yansımayacağı gibi birtakım kaygılar depresif süreçleri etkilerler. Bunlara “hayalet duygular” deriz. Eğer bu hayalet duygular gebelik boyunca annenin peşini bırakmazsa hamilelik depresyonu ortaya çıkabilir veya bu olumsuz hisler tetiklenebilir.

Hamilelik depresyonuyla nasıl başa çıkılır?

Öncelikle mutlaka bir fiziksel muayene öneriyoruz. Hormonal değişikliklerin nereden kaynaklandığını, fiziksel veya biyolojik olarak müdahale edilebilir bir süreç olup olmadığını anlamak için hekim tarafından bir değerlendirme yapılması gerekli.

Ancak biyolojik hiçbir sıkıntı yoksa ve ortada yalnızca psikolojik bir durum varsa muhakkak psikoterapi öneriyoruz. Psikoterapi bu süreçte en sık kullanılan yöntem diyebiliriz. Çünkü hamilelikte istinasi durumlar haricinde medikal destek, antidepresan veya herhangi bir ilaç hekimler tarafından pek önerilmez.

Daha fazla bilgi için: 9 Soruda Hamilelik Depresyonu ve Doğum Sonrası Depresyon Hakkında Merak Ettiğin Her Şey!