Hamilelikte Egzersiz Yaparken Dikkat Etmen Gereken 10 Şey

Artık spor yaparken iki kişi olduğun için neyi doğru neyi yanlış yaptığına iki kere emin olmalısın.

Karnında bir bebekle egzersiz yaparken nelere dikkat etmen gerektiğini senin için listeledik. İşte 10 ipucu!

1. Başlamadan Önce Sıvı Al

Vücudunun susuz kalmasını önlemek için egzersize başlamadan önce sıvı al. Susamış olmasan bile bunu ihmal etme. Susayana kadar beklersen fazla beklemiş olabilirsin. Egzersizin sonunda da terleyerek kaybettiğin sıvıları telafi etmek için yine su iç.

Bunlara dikkat: Hamilelikte Doğru Bir Egzersiz Programı için Dikkat Etmen Gereken 11 Nokta!

2. Mutlaka Bir Şeyler Atıştır

Egzersiz öncesi hafif ama tok tutacak, enerjini yükseltecek bir şeyler atıştır. Özellikle çok kalori yaktıysan sonradan da kalori düzenini telafi edecek besin değeri yüksek, kaliteli kaloriler içeren bir şeyler atıştır.

3. Kendini Serin Tut

Kendini serin tut. Hamile bir kadının vücut sıcaklığını 1.5 dereceden daha fazla yükselten her türlü egzersiz ortamından uzak durması gerekir. Fazla ısınma, kanın soğutma işlevinde kullanılmak üzere rahimden çekilip deriye hücum etmesine neden olur.

Bu nedenle saunalardan, buhar banyolarından, hamamlardan ya da sıcak banyolardan uzak dur. Çok sıcak veya rutubetli havalarda dışarıda veya havasız, fazla sıcak mekanlarda egzersiz yapma.

Özellikle dışarıda yürüyüş yapıyorsan havalar çok sıcak olduğunda bir alışveriş merkezi veya spor salonunda yürümeyi tercih et.

Düzenli egzersizin ne gibi faydaları var: Hamilelikte Egzersiz Yapmanın Sana ve Bebeğine Sağladığı 12 Fayda

4. Uygun Kıyafetler Giyin

Egzersiz için uygun kıyafetler giyin. Sıkmayan, hava alan ve esneyebilen giysiler tercih et ve kendini serin tut. Spor yaparken iç çamaşırı seçimlerini de işlevsel, sağlıklı ve rahat olanlardan yana yap. Örneğin pamuklu bir spor sütyeni gibi.

Aklına gelen tüm soruları cevapladık: Hamilelikte Spor Yapmak Hakkında Bilmek İstediğin Her Şey!

5. Ayaklarına Öncelik Ver

Ayaklarının rahatına ve sağlığına her zaman öncelik ver. Spor ayakkabıların eskimeye başlamışsa, düşme ya da incinme tehlikesini azaltmak için yenir bir çift al. Ayrıca ayakkabıların yaptığın egzersiz türüne uygun olmasına dikkat et. Yürüyüş, koşu ya da salon ayakkabıları birbirinden farklı ihtiyaçlara karşılık verir.

Ayak sağlığı kasılma ve kramplar için de önemli: Hamilelikte Bacak Krampları ile Başa Çıkma Rehberi!

6. Uygun Bir Zemin Seç

Uygun bir zemin seç. İçeride spor yapıyorsan ahşap ya da halı kaplı bir zemin seramik ya da beton zeminden daha iyidir. Zemin kaygansa çorap ya da tabanlı taytla egzersiz yapma. Belki altlarında tutma noktacıkları olan yoga ve pilates çoraplarını kullanabilirsin.

Dışarıdaysan yumuşak koşu parkurları, çim ya da toprak yollar sert yüzeyli yollardan, düz zeminler engebeli ve eğimli zeminlerden iyidir.

Hamile yogası ruha ve bedene şifa oluyor: Tüm Yönleriyle 6 Maddede Hamile Yogası

7. Bu Sporlardan Uzak Dur

Hamileliklerinin ikinci yarısındaki kadınların düşme ya da karnına darbe alma riskini arttıran sporlardan uzak durmaları gerekir. Bunlar jimnastik, kayak, buz pateni, bisiklet, basketbol, voleybol, at binme gibi sporlar yer alır. Peki, hangileri yapılır diyorsan, Hamilelikte Hangi Sporlar Yapılır? Yazımıza göz atabilirsin.

8. Rakım Değiştirme

Yüksek rakımlı bir yerde yaşaman hariç, 2000 metreden daha yükseğe çıkmanı gerektiren tüm faaliyetlerden kaçın. Bebeğin vurgun yemesine sebep olabilecek tüplü dalıştan bahsetmeyelim bile.

Hamilelikte senin için en güvenli olan sporları öğren: Doğru Sporu Seçtiğinden Emin Ol: Hamilelikte Hangi Sporlar Yapılır?

9. Sırt Üstü Yatma

Dördüncü aydan sonra sırt üstü dümdüz yatarak egzersiz yapma. Büyüyen rahmin ağırlığı ana duvarların üzerinde baskı yaratarak dolaşımı kısıtlayabilir. Bu yüzden sırt üstü yatmamak hamilelikte en çok dikkat edilmesi gereken harekettir.

10. Riskli Hareketlerden Kaçın

Ayak parmaklarını uzatmak ya da germek hamileliğinin herhangi bir döneminde baldırlarına kramp girmesine neden olabilir. Bunun yerine esneme yaparken ayaklarını yüzüne doğru, ayak parmakların tavanı gösterecek şekilde yukarı çevirerek esnet.

Tam mekik ya da her iki bacağı birlikte kaldırma hareketleri de karnı zorladığı için hamilelikte dikkat edilmesi gereken hareketler arasındadır.

Ayrıca “köprü kurma” yani geriye doğru bükülme ya da herhangi bir bükülme hareketi riskli hareketler arasında sayılabilir.

Eklemlerin fazla esnetilmesini ya da gerilmesini gerektiren, örneğin başını dizlerine doğru eğerek esnemek gibi, egzersizlerden, zıplamaktan, sıçramaktan, aniden yön değiştirmekten kaçındığından emin ol.