Hamilelikte Ağrı Kesici Kullanılır mı?

Ağrı kesici deyip geçmemeli, bu masum görünen ilaçlar bazı durumlarda ciddi sorunlara yol açabiliyor. Bu durumlardan biri de tabii ki hamilelik!

Hamilelikte ağrı kesici kullanımı konusu, pek çok konu gibi kafanı karıştırıyor olabilir. Hamilelikte ağrı kesici içilir mi, hangi ilaçlar kullanılabilir? Hepsinden bu yazıda bahsettik!

Hamilelikte ağrı kesici kullanılır mı?

Ağrı kesiciler artık günlük hayatımızın bir parçası. En küçük ağrı durumlarımızda bile hemen ağrı kesicilere sarılıyoruz. Bu ağrı durumlarının hamileliğin doğal akışında artması ise beklenen bir durum. Çünkü vücudun değişiyor, gelişiyor, içinde bir yaşam büyüyor ve bu gidişata uyum sağlamaya çalışan vücudunda çeşitli ağrılar meydana gelebiliyor.

Bu nedenle hamilelikte ağrıların bazen çekilmez hale gelebilir ve bir ağrı kesiciye ihtiyaç duyabilirsin. Ancak ağrı kesicilerin yan etkileri, içeriklerinde bulunan kimyasallar söz konusu olunca gebelikte ilaç kullanımı tehlikeli sonuçlar yaratabiliyor.

Bu nedenle gebelikte ilaç kullanımı belli sınırlar çerçevesinde ve muhakkak doktora danışılarak yapılmalı.

Dikkat dikkat: Gebelikte Hangi Ağrılar Tehlikeli, Hangileri Tehlikesiz?

Hamilelikte hangi ağrı kesici kullanılır?

Ağrı kesiciler etken maddesine göre ikiye ayrılır. Bunlar parasetamol ve ibuprofendir. Bu iki maddenin özelliklerine ve hamilelikte yarattığı etkilere göz atalım.

Parasetamol

Parasetamol içeren ağrı kesiciler, diğerlerine göre daha hafiftir ve hafif ağrılar için kullanılır. Bu yüzden gebelikte ağrı kesici kullanmayı talep edersen büyük ihtimalle doktorun sana içeriğinde parasetamol olan bu ilaçları önerecektir. Ancak ne kadar hafif olursa olsun hamilelikte parasetamol içeren ilaçları uzun süre kullanmak bebekte kalıcı etkilere neden olabilir. Bu yüzden bu ilaçları muhakkak doktorunun önerisi ve uyardığı süre içerisinde kullanmalısın.

Anne Karnında Bebek Hakkında En Çok Sorulan 20 Soru

Hamilelikte parol kullanımı doğru mu, hamilelikte ağrı kesici minoset kullanılır mı gibi soruların olduğunu biliyoruz. Bu iki ilaç parasetamol içeren ve doktorların çoğunlukla hamilelikte ağrı kesici olarak önerdiği ilaçlar. Tabii ki bu ağrı kesicileri doktorunun reçete etmesi gerekiyor.

İbuprofen

Daha orta şiddetli ağrılar için kullanılan ağrı kesiciler çoğunlukla ibuprofen içerir. Bu ağrı kesicilerin hamilelikte kanama riskini arttırdığı gözlemlendiği için bebek beklerken kullanılması pek tavsiye edilmez. Bu yüzden içinde ibuprofen olan ilaçlar düşüğe sebep olabilir.

Dahası burada: Hamilelikte Kanama Hakkında Merak Ettiğin Her Şey!

Bu bahsettiğimiz ağrı kesiciler dışında farklı etken madde içeren ilaçlar da var. Fakat bu ilaçların içerikleri ve isimleri konusunda burada bilgi vermemiz doğru değil. Ciddi ve geçmeyen bir ağrın varsa vakit kaybetmeden doktoruna danışmalı ve onun önerileri doğrultusunda ağrı kesici kullanmalısın.

Bu içerikte yer alan bilgiler hiçbir şekilde doktor tavsiyesi yerine geçmez.