Hamilelikte Grip Aşısı Yaptırmak Güvenli mi?

Hamilelik döneminde bağışıklık sistemin zayıflayabilir ve pek çok hastalığa karşı savunmasız kalabilirsin. Bunların başında da grip geliyor.

Gripten korunmanın en iyi yollarından biri grip aşısı olmak. Peki söz konusu hamilelikte grip aşısı olduğunda ne yapmalı? Hamilelere grip aşısı yapılır mı? Grip aşısı olmak bu süreçte güvenli mi? Merak ettiklerini yazdık!

Bu yazımızı da okuyabilirsin: Hamilelikte Grip Nasıl Geçer, Tedavisi Nasıl Olur?

Gripten korunmak neden önemli?

Grip; çoğunlukla kış aylarında, zaman zamanda mevsim geçişlerinde sıklıkla görülen virüs kaynaklı bir hastalık. Bulaşıcı bir hastalık olan grip belirtileri arasında;

Grip hastalığı iyi beslenme, bol sıvı tüketme, C vitamini alma, dinleme, stresten uzak durma gibi yöntemlerle gerileyebiliyor. Ayrıca bağışıklık sistemin de kuvvetliyse gribi ağırlaşmadan atlatman mümkün. İşte bu noktada ileri yaş, kronik hastalık sahibi olmak, çocukluk, hamilelik gibi bağışıklık sistemini bozan durumlar grip hastalığını çok daha tehlikeli hale getirebiliyor ve bazı durumlarda grip ölümle bile sonuçlanabiliyor. Bu yüzden gribe yakalanmadan önce önlem alman çok önemli.

Bağışıklık Sistemi Nasıl Güçlenir?

Bu önlemlerden biri de grip aşısı. Grip aşısı ile bir yıl boyunca gripten korunmak mümkün. Ancak biliyorsun, aşıların birçoğu zayıflatılmış virüsler ile üretiliyor ve bu virüslerin vücuda kontrollü alınarak vücudun antikor oluşturması hedefleniyor. Peki bu durumda hamilelikte grip aşısı olmak güvenli mi?

Hamileler grip aşısı olabilir mi?

Hamileliğin söz konusu olduğunda artık her duruma daha hassas yaklaşman gerekiyor. Çünkü bu süreçte vücudun kendini bambaşka bir olaya hazırlıyor, tüm fizyolojin neredeyse değişiyor. Bağışıklık sistemin zayıflayabiliyor, sen ve bebeğin hastalıklardan daha fazla etkilenecek duruma gelebiliyorsunuz.

Grip esnasında yaşayacağın yüksek ateş ve akciğer problemleri sana olduğu kadar bebeğine de zarar verebilecek duruma gelebiliyor. Eğer grip semptomları ilerlerse düşük, erken doğum, düşük doğum kilosu, gelişim geriliği gibi sorunlar görülebiliyor. Hamilelikte gripten korunmak için temasını azaltsan da, kalabalık ortamlardan kaçınsan da bazen bunlar yeterli olmayabiliyor. Bu gibi durumlarda elbette aklına aşı seçeneği gelecek ancak “Grip aşısı hamilelere yapılır mı?” diye de meraklanacağını tahmin ediyoruz.

Yukarıda da söylediğimiz gibi aşılar virüslerin hastalık yapmayacak şekilde zayıflatılması ile elde ediliyor. Ancak grip aşısı, canlı virüs aşılarından birisi değil. Bu yüzden hamilelik için daha az tehlike içeriyor. Ayrıca hamilelikte grip aşısı yaptıranlarda herhangi olumsuz bir durum gözlenmemiş.

Hamilelikte Yapılan Aşılara Dair Kafana Takılan Her Şey

Hamilelikte grip aşısı ne zaman yapılmalı?

Şunu belirtelim, aşı; hastalık görülmeden önce yapıldığında etkili olur. Hastalık belirtileri görülmeye başladıktan önce aşının herhangi bir koruyuculuğu kalmaz. Bu yüzden hamilelikte grip aşısının, virüs yayılmaya başlamadan sonbahar ve ilkbahar aylarında yapılması öneriliyor. Yani ekim ve mart ayları gebelikte grip aşısı için uygun. Tabii yine de doktoruna danışman daha uygun olacaktır.

Hamileyken grip aşısı yaptırmadan önce nelere dikkat etmeli?

  • Öncelikle doktorundan onay almalısın.
  • Hastalık belirtileri görülmeden önce aşıyı yaptırmalısın.
  • Alerjin varsa aşıdan önce bunu belirtmelisin.
  • Aşının cıva içermediğini öğrenmelisin.

Aşının ardından hafif ateş söz konusu olabilir, bu normal bir durum. Ancak enjeksiyon yeri şişiyor, ateş artıyorsa vakit geçirmeden bir sağlık kuruluşuna başvurmanda fayda var.

Kaynakça ve İleri Okuma

Prof. Dr. Esma Sarıkaya, "Gebelerde Aşılama", Türkiye Anne Çocuk Ergen Sağlığı Enstitüsü

Bu içerikte yer alan bilgiler hiçbir şekilde doktor tavsiyesi yerine geçmez.