Bu yiyecekler gözlere iyi geliyor

Havucun ve balığın gözlere iyi geldiği genelde bilinir. Peki göz sağlığı için yararlı başka hangi besinler var? Acıbadem Göz Sağlığı Merkezi´nden

Havucun ve balığın gözlere iyi geldiği genelde bilinir. Peki göz sağlığı için yararlı başka hangi besinler var? Acıbadem Göz Sağlığı Merkezi´nden Göz Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Banu Coşar göz sağlığı ve besinler arasındaki ilişkiyi anlatıyor.

Balık: Balık tüketimi ile alınan omega-3 yağ asitlerinin; görmeyi tehdit eden <yaşa bağlı sarı nokta hastalığı> ve kadınlarda <göz kuruluğu> riskini azalttığını gösteren bazı veriler mevcut. Omega-3'ten zengin balıklar arasında ton balığı, somon, uskumru, ringa, alabalık ve sardunya yer alıyor. Balık yağı hapları da, balık tüketiminin yerine geçiyor. Omega-3 yağ asitlerini bol içeren diğer besinler ise keten tohumu, ceviz ve koyu yeşil yapraklı sebzeler. Ancak, balıktaki omega-3'ün vücut tarafından kullanımı daha kolay oluyor.

Havuç: İçindeki beta-karoten (A vitamini), gözün retina (sinir) tabakasında ışığı algılayan hücreler için gereklidir. ve ismi verilen bu ışık algılayıcılar, ciddi A vitamini eksikliğinde fonksiyon görmez ve gece körlüğü oluşur.

Salatalık: Salatalık, cilde uygulandığında hafif yani sıkılaştırıcı/büzüştürücü özellik gösteriyor. Bunun nedeni içindeki askorbik asit (C vitamini) ve kafeik asit. Salatalığın yapısının çoğunu ise su oluşturuyor. Bu da buzdolabından çıkarıldığında yarattığı soğutucu etkiyi sağlıyor. Salatalık hem içindeki , hem de <soğuk> etkisi ile göz kapaklarının üstüne konduğunda gözlerdeki sabah şişliğini azaltıyor. Ve eğer böyle bir uygulama yapmak istiyorsanız, -salatalık alerjiniz olmadığı müddetçe-, göz sağlığınız açısından bir sakıncası yok.

Göz sağlığı için beslenmenizde şu basit değişiklikleri yapmak faydalı olacaktır

1. Omega-6 yağ asitlerinden zengin pişirme yağları yerine daha az omega-6 içeren zeytinyağını tercih edin. (Balıkta bol bulunan omega-3 yağ asitlerinin aksine, omega-6 yağ asitleri sağlıklı değil.)

2. Bolca balık, meyve ve sebze tüketin.

3. Doymuş yağlar ve margarinden kaçının.

4. Kızartılmış besinlerden kaçının.

5. Bol yeşil yapraklı sebze, haftada 2 porsiyon balık, fındık, sarı/turuncu meyve ve sebze tüketimi; vücut sağlığınız için olduğu gibi göz sağlığınız için de yararlıdır.