Amniyon Sıvısı ile İlgili Yaşanabilen 6 Sorun

Bebeğinin anne karnında gelişimi ve sağlığı için tüm gerekenleri sağlayan amniyon sıvısı, zaman zaman bazı problemlerle karşılaşabiliyor.

Bu problemleri anlamak, hazırlıklı olmak ve neler yapabileceğini bilmek sana büyük kolaylık sağlayacak. Amniyon sıvısı ile ilgili öğrenmen gereken her şeyi bu yazıda anlattık.

Önce öğrenelim: Amniyon sıvısı nedir?

Amniyon sıvısı, hamileliğinle birlikte oluşan amniyotik kese içerisinde bulunur ve bebeğinin anne karnında sağlıklı kalmasını sağlar. Bu sıvının;

 • Bebeği dış etkenlerden ve enfeksiyonlardan korumak,
 • Sabit bir sıcaklık sağlamak,
 • Rahat hareket etmesi için uygun ortam oluşturmak,
 • Akciğer, kas-iskelet ve sindirim sisteminin gelişmesini sağlamak gibi görevleri vardır.
 • Amniyon mayii ve amniyotik sıvı olarak da bilinir.

Amniyon sıvısının içeriği ve özellikleri

 • Rengi genellikle berraktır.
 • Sıcaklığı 37 derecede sahiptir.
 • %99’u su, geri kalan %1’i inorganik tuzlar, organik maddeler, proteinler, tüyler ve bebekten dökülen doku hücrelerinden oluşur.
 • Bu içeriğe zaman zaman bebeğin idrarı eklenebilir.
 • Bebeğin bu sıvıyı yutmasında bir sorun yoktur.
 • Hamileliğinin başlarında 20 ml civarında olabilir, doğuma doğru oranı 1 litreyi bulabilir.

Bunu da öğren: Plasenta Previa Ne Demek? Belirtileri, Riskleri ve Tedavisi Neler?

1- Oligohidramnios( amniyon sıvısının azalması) nedir?

Amniyon sıvısının yetersiz olmasına oligohidramnios adı verilir. Genellikle hamileliğin son 3 ayında görülür. Eğer azalma oranı çok yüksek değilse sorunsuz bir hamilelik geçirebilirsin ancak miktar ciddi şekilde azalırsa bazı sorunlar söz konusu olabilir.

Amniyon sıvısı neden azalır?

Daha fazla bilgiyi buradan alabilirsin: Hamilelikte Suyun Azalması Neden Olur? Nasıl Engellenir?

Oligohidramniosun belirtileri nelerdir?

Genellikle gözle görülür bir belirti olmaz. Bu durumun varlığı ultrason ölçümlerinde saptanır. Düzenli yapılan kontrollerde amniyon sıvısının 500 ml’den az olduğu görülürse bebeğin suyunun azaldığından bahsedilebilir.

Bazı durumlarda da bebeğinin hareketlerinin azalması ve kalp atışının düşmesi, amniyon sıvısının azaldığının işareti olabilir.

Gebelikte suyun azalması bebeğe zarar verir mi?

Amniyon sıvısının büyük oranda azaldığı durumlarda bebeğin;

Amniyon sıvısı nasıl artar, tedavisi nasıl yapılır?

Eğer gebelikte suyunun azaldığı teşhisi konursa doktorun sana bol bol istirahat etmeni ve çok su içmeni önerecektir.

Oligohidramniosun sebebinin yüksek tansiyon veya gebelik şekeri olması durumunda ise bunları kontrol altında tutabileceğin bir tedavi yöntemi uygulanabilir.

Eğer amniyon suyunun azalması bebeğini tehdit edecek bir boyuta gelirse doktorun, amniyoinfüzyon adı verilen, sıvı seviyesini yükseltecek bir tedaviye başlayabilir.

Amniyon sıvısını artıran yiyecekler var mıdır?

Bu sıvının artması ya da azalmasının beslenmeyle herhangi bir alakası yok! Bu yüzden yalnızca doktorunun önerilerini uygulamanı, etraftan duyduğun beslenme önerilerini ciddiye almamanı öneririz.

Bu süreçte doğru bir beslenme düzenine sahip olmak için hamilelikte sağlıklı beslenme uzmanları ve diyetisyenleri ile iletişime geç!

2- Polihidramnios (amniyon sıvısının artması) nedir?

Hamilelikte suyun fazla olması olarak da bilinen polihidramnios, amniyon sıvısının 1000 ml’den fazla olması durumudur. Bu sorun çoğunlukla kısa sürelidir ve tedaviye bile gerek olmadan kendi kendine düzelebilir. 100 hamilenin 3’ünde bu sorun görülebilir.

Amniyon sıvısı neden artar?

 • Bebeğin mide problemlerinin olması,
 • Aşırı idrar atılımı,
 • Bebeğin yutma sorunlarının olması,
 • Anne ile bebeğin kanının uyuşmaması,
 • Bebeğin merkezi sinir sisteminde sorun olması gibi nedenler amniyon sıvısının artmasına neden olur.

Polihidramniosun belirtileri nelerdir?

Bebeğinin suyunun fazla olması genellikle herhangi bir belirtiyle ortaya çıkmaz, ultrason kontrollerinde fark edilir. Ancak bazı anne adaylarında nadir de olsa aşağıdaki problemler görülebilir;

 • Bebeğin hareketlerini hissedememe,
 • Karında rahatsızlık,
 • Soluk alma güçlüğü,
 • Hazımsızlık.

Eğer amniyon sıvısının yüksek olduğu düşünülüyorsa doktorun kesinleştirmek için 2 ölçüm yöntemini deneyebilir.

Bunlardan biri amniyotik sıvı indeksi (ASİ)’dir. Uterusun dört farklı köşesindeki sıvının derinliği alınır ve bu oranlar toplanır. Eğer 25 cm’in üzerindeyse polihidramnios söz konusudur.

Diğeri ise uterusun en büyük görünen alanının derinliğini ölçmedir. Bu ölçümde normal aralık 2-8 cm’dir. Eğer daha yüksek sonuç varsa polihidramnios düşünülebilir.

Hamilelikte bebeğin suyunun fazla olması zararlı mıdır?

Polihidramniosun;

Polihidramniosun tedavisi nasıl yapılır?

Eğer sıvı oranı ciddi şekilde yükseldiyse doktorun amniyosentez yaptırmanı isteyebilir ve bu işlem birkaç kez tekrarlanabilir. Çünkü sorunun tam olarak neden kaynaklandığının bulunması gereklidir.

Ayrıntısı burada: Amniyosentez Nedir, Ne Zaman ve Kimlere Yapılır?

Doktorun bebeğinin idrar miktarını azaltan bir ilaç kullanmanı önerebilir. Ancak bu ilaçları ancak hamileliğinin 31. haftasına kadar kullanabilirsin. Çünkü bu haftalardan sonra kullanımının kalp problemlerine neden olma riski var.

Eğer sıvı artışı orta düzeydeyse endişe etmene gerek yok, düzenli kontroller ve takip ile hamileliğin sıkıntısız geçecektir.

Bunlar da dikkatini çekebilir: Hamilelik Döneminde Yapılan Testler Hakkında Merak Ettiğin Her Şey!

3- Anhidramnios (hamilelikte suyun bitmesi) nedir?

Bebeğin içinde bulunduğu amniyon sıvısının hiç kalmaması durumuna anhidramnios ismi verilir. Ultrasonda kolayca ortaya çıkar, başka ciddi bir belirtisi yoktur. Sıvı oranı 30 mm’nin altına düştüğünde anhidramniostan bahsedilebilir.

Nedenleri oligohidramniosla aynıdır. Böyle bir durumda bebeğin akciğerlerinin gelişimi ve hareketi çok azdır.

Bu durum gebeliğin ilk haftalarında meydana geldiğinde genellikle pek olumlu sonuçlar ortaya çıkmaz. Böyle bir durumla karşı karşıya kalanlar hemen “Anne karnında susuz kalan bebek ne kadar yaşar?” sorusunu soracaktır. Bunun için net bir şey tabii ki söylenemez ama ölü doğum gibi bir sorunla karşılaşılacağını da bilmek lazım. Bunlar dışında bebeğin doğumdan kısa bir süre sonra ölümü, solunum problemlerine sahip olarak dünyaya gelmesi gibi durumlar da görülebilir.

Amniyon sıvısının bitmesi durumunda genellikle yapılacak çok bir şey yoktur. Doktorun hamileliğinin haftasına göre seni takip eder ve eğer ilk haftalardaysan anne karnında ölüm nedeniyle muhtemelen kürtaj yapılır.

Takip et, seni neler bekliyor öğren: Hafta Hafta Hamilelik

4- Koryoamniyonit (amniyon sıvısında iltihap olması) nedir?

Bebeğin içinde bulunduğu amniyon sıvısını çevreleyen zarların, bakteriyel nedenlerle enfeksiyon kapmasına koryoamniyonit denir.

Koryoamniyonit nedenleri nelerdir?

 • Su kesesinin erken açılması ve buradan bakteri girişinin olması,
 • Çok sayıda vajinal muayene yapılması,
 • Amniyosentez,
 • Genç yaşta hamilelik yaşanması,
 • Amniyon sıvısına mekonyun karışması,
 • Kötü yaşam tarzı gibi durumlar koryoamniyonite neden olur.

Koryoamniyonit belirtileri nelerdir?

Amniyon sıvısında iltihabın net bir belirtisi veya testi yok. Ama koryoamniyonit olan anne adaylarında şu belirtiler görülebilir:

İhtiyacın olacak: Gebelikte Hangi Ağrılar Tehlikeli, Hangileri Tehlikesiz?

Koryoamniyonitin riskleri nelerdir?

Amniyon sıvısı bebekler tarafından yutulur. Eğer bu durum kısa zamanda tedavi edilmezse;

 • Enfeksiyonun bebeğin tüm organlarına yayılması,
 • Bebeğin oksijensiz kalması,
 • Özellikle rahmin enfeksiyon kapması,
 • Serebral palsi (beyin felci)),
 • Menenjit gibi sorunlar görülebilir.

Koryoamniyonitun tedavisi nasıl yapılır?

Eğer doktorun koryoamniyonit teşhisi yaptıysa bakterileri yok edecek bir antibiyotik tedavisine başlayacaktır. Koryoamniyonit yaşamış olsan da normal doğum yapmanda bir sakınca yoktur. Ancak bazı durumlarda bakteriler rahminin kasılmasını engelleyeceği için sezaryene başvurulabilir.

14 Maddede Sezaryen Doğum Ne Zaman Yapılır?

Ancak eğer enfeksiyon çok ilerlemiş ve bebek anne karnında ölmek üzereyse zehirlenmelere neden olmaması için gebelik sonlandırılır.

5- Amniyotik bant sendromu nedir?

Amniyotik bant sendromu, çok nadir olarak görülen ancak üzücü sonuçları olan bir sorundur. Genellikle her 50.000 canlı doğumdan 1’inde görülebilir.

Amniyotik bant sendromu, amniyon sıvısının etrafını çevreleyen zarın katlanarak ipe benzer bir parça oluşturması ve bebeğin bazı uzuvlarına dolanmasıyla meydana gelir. Eğer böyle bir durum söz konusu olursa parçanın dolandığı bölgelerde ödem, şişlik ya da gelişim geriliği görülür. Bazen eksik parmak ya da gelişimini tamamlamamış ele sahip bebeklerin doğduğu da biliniyor.

Pratik gebelik takibi: Hamilelikte Bebek Gelişimi Tablosu

Amniyotik bant sendromunun sebepleri nelerdir?

Bu sorunun sebebi tam olarak bilinmiyor. Ama bant oluşumunu etkilediği düşünülen birkaç durum söz konusu. Bunlar arasında;

 • Annenin hamilelik sırasında çok ateşli hastalıklar geçirmesi,
 • Bebek anne karnındayken ameliyat yapılması,
 • Annenin gebeyken bebeğe zarar verebilecek bazı ağır ilaçları kullanması gibi durumlar var.

Amniyotik bant sendromu tedavisi nasıl yapılır?

Eğer anne adayının ve bebeğin sağlığı elveriyorsa doktorun bu bandı kesmek için cerrahi müdahale uygulayabilir. Bu durumda bebek sorunsuz doğar.

Ancak eğer bant çok kalınsa herhangi bir müdahale yapılamaz ve bebeğin hayatını etkileyecek seviyeye gelmişse hamileliğe son verilebilir.

6- Amniyon sıvısının bulanık olması

Amniyon sıvısının rengi genellikle berraktır. Eğer rengi bulanıklaşır veya yeşile dönerse bebeğin dışkısını yaptığı düşünülür ve bu da bebeğin anne karnındaki beslenmesinin bozulduğu anlamına gelir. Bu durum genellikle doğuma yakın bir süreçte ya da doğum sırasında görülür. Anne ve bebek için ciddi sağlık sorunlarına neden olacağı için hemen doğum başlatılır.

Neler olacağını öğren: Bebeğinin Yolculuğu Başladı: Hamilelikte Suyun Gelmesi

Kaynaklar:

Bebeğinizi Beklerken Sizi Neler Bekler?-Heidi Murkoff

Hafta Hafta Hamileliğiniz-Dr. Glade B. Curtis/Judith Schuler