Hamilelikte Genital Bölge Temizliği Nasıl Olmalı?

Hamilelikte genital bölge temizliğini normal zamanlara çok daha hassas bir şekilde yapmak gerekiyor. Çünkü genital bölgede oluşabilecek herhangi bir enfeksiyon hem senin hem de bebeğinin sağlığı için tehlikeli olabilir. Peki hamilelikte genital bölge temizliği nasıl yapılır, ağdanın ya da diğer yöntemlerin bir zararı var mı? Hadi detaylara geçelim!

Hamilelikte genital bölge temizliği nasıl yapılır?

Hamileyken söz konusu bebeğinin sağlığı da olunca her zaman yaptığın uygulamalar hakkında birtakım çekincelerinin olması çok normal. Ağda, lazer epilasyon, tüy dökücü krem ve jilet gibi yöntemlerin hangileri gebelikte vajina temizliği için uygun, birlikte bakalım.

Ağda

Hamilelikte tüyler nasıl alınır, dendiğinde akla gelen ilk yöntemlerden biri ağda. Çünkü ağda yıllardır en temiz genital bölge temizliği uygulamalarından biri olarak görülüyor. Evde kendi başına yapabilmesi, temiz bir sonuç vermesi ve aynı zamanda ekonomik de bir yöntem olması sebebiyle epey tercih edilen bir yöntem. Peki, hamileyken genital bölgeye ağda yapılır mı?

Hamilelik döneminde genital bölgene ağda yaptırmanda herhangi bir sakınca yok. Ancak bu süreçte vücudun daha hassas olduğu için iz kalabilir ya da canın daha çok yanabilir. Çünkü cildin eskiye oranla daha hassas. Bu dönemde acıya olan toleransın da daha düşük olabilir. Uygulama öncesinde doktorunun önerdiği kremlerle acı hissini biraz hafifletebilirsin.

Ayrıca enfeksiyon riskine karşın kullanılan malzemelerin ve ortamın da steril olması önemli bir husus. Bu yüzden güvenilir yerlerde ağda yaptırmalısın. Kullanılan başlığın ve sedye üzerindeki kılıfın sana özel olmasına dikkat etmelisin.

Hamileliğin son ayında ağda yapılır mı, diye ayrı bir hassasiyetin olabilir. Gebelik döneminin ilk aylarında kolaylıkla uygulanabilse de 6. aydan sonra karnın büyümesiyle birlikte hamilelik daha zor bir hal alabiliyor. Evde ağda yapmak yerine, çeşitli güzellik merkezlerine gitmeyi tercihh edebilirsin. Ancak bazı kadın doğum uzmanları erken doğuma yol açabileceği endişesiyle gebeliğin son aylarında ağda yapılmasını tavsiye etmiyor. Bu nedenle hamilelikte bikini bölgesi temizliğini son aylarda jiletle yapmak daha risksiz bir yöntem.

Tüm sorularının cevabı burada: Makyajdan Ağdaya Gebelikte Ne Zararlı Ne Değil?

Lazer epilasyon

Gebelikte genital bölge temizliği

Bilimsel bir yanı olmasa da lazer epilasyonda kullanılan ışınların bebeğe zarar verebileceğine dair çekinceler söz konusu. Normal şartlarda bu lazer ışınları derinin 2-3 mm altına işliyor ve bebeğe bir zarar vermesi söz konusu değil. Ancak yapılan çalışmalar yeterli düzeyde olmadığı için hamilelikte özel bölge temizliğinde lazer kullanmaman en iyisi.

Senin için araştırdık: En İyi Epilasyon Aleti Hangisi?

Tüy dökücü krem

Vajina temizliği nasıl yapılır, denince akla gelen yöntemlerden biri de tüy dökücü krem kullanımı. İçerisindeki kimyasal maddeler nedeniyle hamilelikte vajina temizliği yapılırken tüy dökücü krem kullanmak pek önerilen bir durum değil. Tüy dökücü kremin içindeki yabancı maddeler, bu dönemde ekstra hassas olan cildinde farklı tepkimelere yol açabilir.

Jilet

Hamileyken genital bölge temizliği yapıldığında en sık tercih edilen yöntemlerden biri jilet. Hem uygulaması kolay hem ucuz hem de çok pratik. Ancak jilette biriken mikrop ve bakteriler vajinal enfeksiyona neden olabileceği için hamilelikte genital temizlik konusunda özenli olmalısın. Her temizlik öncesinde jiletini yenilemeyi unutma.

Biraz da bakım: Hamilelikte Kendini Şımartman İçin 11 Öneri

Gebelikte genital bölge temizliği yaparken nelere dikkat etmelisin?

  • Bol bol su tüketmen vajinal enfeksiyonların oluşma riskini azaltacaktır.
  • Hamileyken özel bölge temizliği yaparken kimyasal ürünlerden uzak durmalısın. Vücudunun toleransı bu dönemde düşeceği için alerjik reaksiyonlarla karşılaşma ihtimalin artar. Bu kimyasal ürünler genital bölgenin pH dengesini de bozuyor.
  • Vajina temizliğini önden arkaya doğru yapmalısın. Aksi halde mikroplar genital bölgene bulaşabilir ve hastalıklara yol açabilir.
  • Hamilelikte vajina tüy temizliğinde bölgenin nemli kalmaması da önemli bir detay. Genital bölgenin iyice kuruduğundan emin olmalısın. Yoksa bölgede mantar oluşumu söz konusu olabilir.
  • Yalnızca hamilelikte değil, her zaman pamuklu iç çamaşırlar tercih etmelisin.

Bu da ilgini çekebilir: Hamilelikte Saç Boyamak ve Kına Yakmak Zararlı mı?