Hamilelikte Cinsel İlişki Pozisyonları Nasıl Olmalı?

Hamilelikte cinsellik tam gaz devam ediyor! Ancak bazı ilişki pozisyonları ilerleyen dönemlerde problem yaratabiliyor. Peki bu durumda hamilelikte cinsel ilişki pozisyonu nasıl olmalı? Hamilelikte cinsel pozisyonlar arasında senin için en rahat ve güvenli seçenekler hangileri? İşte önerilerimiz!

Prof. Dr. İsmail Çepni anlattı: Hamilelikte ilişki pozisyonu nasıl olmalı?

Hamileyken hangi pozisyonda ilişkiye girilir?

1. Misyoner pozisyonu

Misyoner pozisyonu

Sen sırtüstü şekilde altta yatarken eşinin senin üzerinde olduğu misyoner pozisyonunu, özellikle karnının henüz büyümediği ilk aylarda tercih edebilirsin. Ancak normal şartlarda oldukça rahat olan bu pozisyon ile hamileliğin son ayında ilişkiye girmek sıkıntı verebilir. Çünkü gebeliğinin ilerlemesiyle birlikte büyüyen karnın bu bölgede ister istemez bir baskıya yol açar, bu da sana rahatsızlık verir.

Ayrıca gebeliğin 20. haftasından itibaren sırtüstü yatmak önerilmediği için bir süre sonra misyonere veda etmen gerekebilir. Yan yattığın ya da oturduğun pozisyonlarla devam etmende bir sakınca yok.

2. Doggy pozisyonu

Doggy pozisyonu

Gebelikte önerilen cinsel ilişki pozisyonlarından ilki doggy. Hamilelikte seks pozisyonlarının bazılarına son aylar itibarıyla son vermek gerekebilir ancak doggy stilinde durum tam tersi. Doggy, karnın büyüdükçe devam edebileceğin en rahat cinsel ilişki pozisyonlarından. Ancak eşinin çok sert hareketlerde bulunmamasına dikkat etmelisin.

Eğer karpal tünel sendromun varsa doggy pozisyonunda dizlerin bükük bir şekilde ellerinin üzerinde duruyor olmak problem yaratabilir. Böyle bir durum söz konusuysa kendini biraz daha dikleştirerek yatak başlığı ya da duvardan destek alarak devam edebilirsin. Sırtın ya da belin ağrırsa destek vermesi için göbek kısmına bir yastık yerleştirebilirsin.

Mutlaka oku: Hamilelikte Sırt ve Bel Ağrıları ile Başa Çıkma Rehberi

 

3. Kovboy pozisyonu

Kovboy pozisyonu

Kovboy, hem kadınların en çok zevk aldığı pozisyonların başında geliyor hem de anne adayı açısından en rahat stillerden biri. Partnerinin üstünde rahat bir şekilde oturur pozisyonda dururken ellerinle onun dizlerinden destek alabilirsin. Bu şekilde yukarı kalkış ve inişlerini kolaylaştırabilir, ritmi kendi vücut ağırlığına göre ayarlayabilirsin. Kontrol tamamen senin elinde!

İlişki esnasında eşinin, göğüslerine ve klitorisine ulaşması mümkün olduğu için gebelik süresince en sevdiğiniz pozisyon çeşitlerinden olabilir.

Hamileyken ilişkiye dair aklına takılan ne varsa burada anlattık: Hamilelikte Cinsel İlişki Hakkında Bilmek İstediğin Her Şey!

4. Ters kovboy pozisyonu

Ters kovboy pozisyonu

Hamilelikte yatma ve oturma pozisyonları anne adayları açısından hem rahat hem de güvenli oluyor. Ters kovboy da hamilelikte ilişki pozisyonları arasında rahatlığıyla öne çıkan seçeneklerden.

Partnerinin üzerine ters oturarak gerçekleştirdiğin bu pozisyonda, yüzünün onun ayaklarına dönük şekilde olması gerek. İniş ve kalkışlarını kendin düzenleyebilirsin, mantık tamamen kovboyla aynı. 3 trimester boyunca favori sevişme pozisyonlarınız arasında yer alabilir.

5. Kaşık pozisyonu

Kaşık pozisyonu

Hamileyken ilişkiye girmek gebeliğin ilerleyen aylarında karnının büyümesi sebebiyle zorlaşabiliyor. Hafif kıvrılarak, arka arkaya ve yan şekilde yatarak uygulanan kaşık pozisyonu, bu anlamda hamileliğin boyunca faydalanabileceğin en güvenli seçeneklerden biri.

Gebeliğin 37. haftasıyla birlikte gebelikte cinsel ilişki pozisyonlarında en ideal olanlar yan yattıkların olduğu için son aylarda favorilerinden olabilir.

Son düzlüğe hazır mısın: 3. Trimesterde İhtiyacın Olan 7 Şey

6. Kanepe pozisyonu

Kanepe pozisyonu

Hamilelikte yatış pozisyonu resimli örneklerinde kanepeye de yer verdik. Kanepe pozisyonuna, “değiştirilmiş misyoner” de diyebiliriz. Hamilelikte pozisyonların büyüyen karna baskı yapmaması önemli bir etken, kanepe stili bunun için biçilmiş kaftan. Hem çok rahat hem de çok güvenli. Sen sırtüstü bir şekilde uzanıp bacaklarını eşinin omzuna koyarken onun ayakta durması gerekiyor.

Yine minik bir hatırlatma yapalım. Sırtüstü olan cinsel ilişki pozisyonlarına hamileliğinin 20. haftasından sonra ara vermende fayda var. Bu süreye dek oluşabilecek ağrılara karşı beline bir yastık koyman işe yarayabilir.

7. Yan eyer pozisyonu

Yan eyer pozisyonu

Hamilelikte seks pozisyonları arasında pek de yaygın olmayan bir stil olan yan eyer pozisyonunu 3 trimester boyunca uygulayabilirsin. Sen sırtüstü uzanırken partnerin bir yandan da elleriyle rahatlamanı sağlayabilir. Ağırlığını soluna doğru verirsen daha da rahat edebilirsin.

Gebelikte ilişki pozisyonları bazen anne adayında sırt ve bel ağrılarını artırabiliyor. Rahatlığını koruman için belinin altında yastık yerleştirerek destek alabilirsin.

Bunun bir de doğumdan sonrası var, şimdiden öğren: Doğum Sonrası Cinsel İlişkiye Dair Kafana Takılan Her Şey

8. Makas pozisyonu

Makas pozisyonu

Hamilelikte cinsel pozisyonların bazıları zorlayıcı olabiliyor, makas da bunlardan biri. Bu pozisyonda partnerinle yüz yüze gelecek şekilde dönüp bir bacağını onun kalçası üzerinden geçirmen gerek. Romantik bir tercih olmasının yanı sıra hamilelikte sex pozisyonları içerisinde yorucu bir seçenek. Gebeliğinin ilerleyen dönemlerinde uygulamakta zorlanabilirsiniz, bu nedenle ilk ayları iyi değerlendirin.

Kaynakça ve İleri Okuma

BabyCentre. "Sex positions for pregnancy: images". Erişim: 17.07.2019. https://www.babycentre.co.uk/l25017307/sex-positions-for-pregnancy-images