Hamilelikte Çatlak Sorunu: Binlerce Anne Adayı Sinirden Çatlıyor!

Ah şu hormonlar yok mu? Hamilelik sırasında meydana gelen cilt değişikliklerinin pek çoğunun suçlusu hormonlar. Ancak bu cilt değişiklikleri arasında en rahatsız edici olanı hamilelik çatlakları! Hamilelik çatlakları neden oluyor, nasıl geçiyor? Çatlakları önlemek için neler yapabilirsin? Hepsini açıklıyoruz!

Hamilelikte çatlak ne zaman başlar?

Hamileliğin belli bir döneminde göğüs, kalça ve/veya karın bölgelerinde pembe ya da kırmızımsı (bazen de morumsu), hafif girintili ve bazen kaşıntılı çizgiler oluşabiliyor. Bu çizgiler, derinin altındaki destek doku tabakalarının fazla gerilmesinden dolayı oluşan ince yırtıklar şeklinde oluyor.

Karın çatlakları genellikle hamileliğin 3. ya da 4. aylarında yavaş yavaş ortaya çıkıyorlar. Çünkü bu dönemde bağ dokusu fazlaca geriliyor. Bunun sonucunda da kırmızı renkli çatlaklar oluşum gösteriyor.

Ancak bazı zamanlar son 3-4 haftaya kadar görülmeyip daha sonra belirebiliyorlar. Özellikle gebeliğin 6. ayında karın bölgesinde derin çatlaklar meydana gelebiliyor.

Hamilelikte çatlak neden olur?

Hamilelik çatlakları hem mekanik gerilmeye bağlı olarak hem de hormonal nedenlerle ortaya çıkabiliyorlar. Çatlaklar genellikle en çok karnın alt bölümlerinde görülüyor. Kalçalarda, uyluklarda, memelerde ve hatta kollarda bile meydana gelebiliyor.

Ciltte oluşan çatlamalar öncesinde kaşıntı olabiliyor. Ancak bu kaşıntılar yalnız çatlamalara bağlı olmayıp tüm gebelik süresince farklı nedenlerden dolayı da oluşabiliyor.

Çatlakların oluşmasında en önemli belirleyici faktör genetik. Bir başka deyişle annesinde ya da kız kardeşlerinde çatlak olan kadınların, hamilelikleri sırasında vücutlarında çatlak oluşma ihtimali çok yüksek.

Genetik dışında karın çatlakları için bir diğer risk faktörü de ani ve fazla kilo artışı. Hızla büyüyen karın, ciltte gerilmeye ve elastikiyet kaybına neden olarak çatlak oluşturabiliyor. Bu nedenle dengeli ve ideal sınırlarda kilo alımı çatlak oluşumuna engel olmak için önemli.

Bunun için de dengeli beslenme şart: 7 Adımda Hamilelikte Beslenme Nasıl Olmalı?

Hamilelikte çatlak oluşmaması için neler yapabilirsin?

Kalıtsal nedenlerden ötürü veya yıllardır çok iyi beslenip egzersiz yaptığı için çok esnek bir cilde sahip olan anne adayları, hiçbir yerleri çatlamadan hamileliği atlatabiliyorlar.

Eğer annenin hamilelik çatlakları yoksa şanslı gruptan sayıldığını söyleyebiliriz. Aksi takdirde senin cildinin çatlama ihtimali de yüksek. Peki, hamilelikte çatlak oluşmaması için neler yapabilirsin?

  • Cildinin nemini koru! Çatlakları önlemek için alabileceğin en iyi önlem cildinin nemini korumak. Bunu da dengeli ve sağlıklı bir beslenme ve yeterli sıvı alımıyla sağlayabilirsin.
  • Ölçülü bir şekilde kilo al! Yavaş, ölçülü ve düzgün bir şekilde kilo alırsan, çatlakları tamamen önleyemesen bile azaltabilirsin. Derin ne kadar hızlı gerilirse, çatlama ihtimali de o kadar yüksek.
  • Bol su iç! Gebelikte su tüketiminin önemi, çatlak önlemede de kendini gösteriyor. Su, hayatının merkezinde olmalı.
  • Sağlıklı ve dengeli beslen! Dengeli beslenme, ani ve gereğinden fazla kilo artışına engel olduğu için karnının olması gerekenden daha fazla gerilmesini engelliyor. Meyve ve sebze ağırlıklı beslenmeye, özellikle C vitaminli yiyecekler tüketmeye özen göster. Sen de onlardan biriysen: “Sağlıklı Beslenmek Önemli Ama Yapamıyorum” Diyen Hamileler İçin Altın Bilgiler
  • Kan dolaşımını hızlandır! Duş sırasında karnını yumuşak bir sünger ya da fırça yardımı ile dairesel hareketlerle masaj yaparak ovalarsan, kan dolaşımını hızlandırmış olursun. Bu da cildinin elastikliğinin korunmasını sağlıyor.
  • Egzersiz yap! Sağlıklı beslenme ve su tüketimi kadar egzersiz de çatlak önlemede önemli bir yere sahip. Hamilelik döneminde yapılan düzenli egzersizler de cilde esneklik kazandırdığı için çatlak oluşumunu engelliyor. Neden mi egzersiz diyoruz: Hamilelikte Egzersiz Yapmanın Sana ve Bebeğine Sağladığı 12 Fayda
  • Çatlak önleyici kremler kullan! Gebeliğin ikinci trimester döneminden başlayarak düzenli şekilde cildini nemlendirmek etkili sonuç verebiliyor. Bilimsel olarak kanıtlanmamış olsa da kullanan kadınlar, çatlak önleyici kremlerin etkili olduğunu söylüyorlar. Kuruyup, kaşınan cilde iyi geliyorlar. Kakao yağı gibi nemlendiriciler sürmenin de bir zararı yok.

Çatlaklara savaş açan en etkili kremler hangileri: Tüm Hamilelerin Ortak Sorusu: En İyi Çatlak Kremi Hangisi?

Hamilelik çatlakları en çok kimlerde görülür?

Çatlaklar, siyah kadınlarda hemen hemen hiç görülmezken, Asyalılarda daha nadir görülüyor. Beyaz kadınların ise yaklaşık %75-90’ında değişik oranlarda karın ya da cilt çatlaklarına rastlanıyor.

Eğer önceki hamileliklerinde çatlak oluştuysa, sonraki hamileliğinde de oluşması kuvvetli bir olasılık. Önceden kalan çatlakların renginde geçici koyulaşmalar da meydana gelebilir.

Ani kilo artışı olan hamilelerde çatlak görülme ihtimali çok yüksek. Çok hızlı ve fazla miktarda kilo aldıysan çatlakla karşılaşmaya hazır ol.

Nedir bunun ideali: Hamilelikte Kilo Alımı Hakkında Merak Ettiğin Her Şey!

Hamilelik çatlakları nasıl geçer?

Çatlaklar ne yazık ki doğumdan sonra kaybolmuyorlar. Renk değiştirerek gümüş ya da sedef benzeri bir hal alıyorlar. Çatlaklardan kurtulmak için geliştirilen pek çok cerrahi teknik var. Çatlak tedavisinde uygulanan bu teknikler plastik cerrahlar tarafından gerçekleştiriliyor.

Doğumdan sonra dermatologla görüşerek lazer tedavisi ya da Retin-A ile çatlakların görünürlüğünü azaltmayı da düşünebilirsin. O güne kadar çatlaklarınla gurur duy!

Bak daha neler olabilir: Senin de Başına Gelebilir: Hamilelikte Yaşanan Cilt Sorunları

Kaynaklar: Bebeğinizi Beklerken Sizi Neler Bekler-Heidi E. Murkoff & Sharon Mazel