Hamilelikte Uçak Yolcuğu Hakkında Bilmen Gereken Her Şey!

Hamilelikte uçak yolculuğu yapmak konusunda kafanda birtakım soru işaretleri var. Hamileler uçağa binebilir mi, bunun ideal bir zamanı var mı? Riskli olan durumlar neler, gibi pek çok sorunun cevabını merak ediyorsun.Gebelikte uçak yolculuğu hakkında bilmen gerekenleri anlattık, hadi başlayalım!

Hamileler uçağa binebilir mi?

Sağlıklı bir gebelik geçiren kadınlar için hamilelikte uçak yolculuğunun güvenli olduğu düşünülüyor. Kanama, şeker hastalığı, yüksek tansiyon, çoğul gebelik ve erken doğum öyküsü gibi yüksek risk faktörleri olmadığı takdirde hamileliğinin 36. haftasına kadar uçakla seyahat edebilirsin. Ancak uçak biletini ayırtmadan önce doktoruna danışman en doğrusu.

Pek çok hava yolu şirketi 36. hafta itibarıyla hamile kadınları uçaklarına kabul etmiyor. Çünkü olası bir doğum ihtimaline karşı risk almak istemiyorlar. Hamileler kaç aya kadar uçağa binebilir, sorusunu da böylelikle yanıtlamış olalım. Gebeliğinin ilk 8 ayında uçakla seyahat etmende hiçbir sakınca yok.

Hamileliğin ilk 3 ayında uçağa binilir mi?

“2 aylık hamileyken uçağa binilir mi?”, “7 aylık hamile uçağa binebilir mi?” gibi pek çok soru gebeliğinin farklı dönemleri hakkında kafanı kurcalayabilir. Uçakla yolculuk yapmanın hamileler için belli bir zamanı var, demek yanlış. Herhangi bir sağlık problemin olmadığı takdirde gebeliğinin son haftası hariç uçakla yolculuk yapabilirsin.

Hamilelikte uçak yolculuğu ilk 3 ayda da yapılabiliyor. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi çeşitli sağlık sorunların varsa ve doktorun bunu sakıncalı görüyorsa uçakla seyahat etmemelisin.

Hamilelikte uçağa binmek için rapor almak gerekir mi?

Hava yolu şirketlerinin bu konudaki politikası birbirinden farklı. Genellikle 28. hafta itibarıyla hamilelikte uçağa binmek için rapor alınması gerekiyor. Ancak normal şartlarda hiçbir hava yolu şirketinin bu raporu 28. haftaya kadar istememesi gerekiyor.

Bu raporda anne adayı için “Uçakla yolculuk etmesinde sakınca yoktur.” ibaresi yer alıyor. Hem gidiş hem de dönüş yapacağın günler için 2 ayrı rapor almak gerekiyor.

Olur mu olur: Hamilelikte Yaz Tatili

Gebelikte uçak yolculuğunun ideal bir zamanı var mı?

Eğer ki programını istediğin tarihlere ayarlama imkanın varsa gebelikte uçak yolculuğu için en ideal zaman, 14.-28. haftalar arası. Yani, gebeliğinin ikinci trimester’i. Bu dönem kendini çok iyi hissettiğin, düşük ve prematüre doğum yapma riskinin en düşük olduğu dönem.

Hamilelikte Düşük Nasıl Olur, Belirtileri ve Nedenleri Neler?

Hamilelikte uçak yolculuğu tehlikeli mi?

Uçak yolculuğu sunduğu avantajlarla en konforlu seyahat şekli. Çok küçük uçaklarda basınç ayarı yapılmadığı için yüksek irtifada oksijenin azalmasına bağlı sorunlara yol açabiliyor. Bu nedenle hamilelikte uçağa binmek orak hücre anemisi ve pıhtılaşma bozukluğu gibi sorunlar yaşayan gebelerde komplikasyon riskini artırabiliyor. Bu durum hem seni hem bebeğini olumsuz olarak etkileyebilir.

Ayrıca erken doğum yapma riskin varsa doktorun, 36. hafta itibarıyla hamilelikte yolculuk etmene tamamen sınırlama getirebilir. Bu nedenle basınç ayarı yapılmış uçaklarda seyahat etmelisin. Hava yolu şirketleri bunu göz önüne alıyorlar ve büyük yolcu uçaklarında basınç ayarı yapılmış oluyor.

Detaylarıyla anlattık: 7 Maddede Erken Doğum

Hamilelikte uçak yolculuğu hangi durumlarda tavsiye edilmez?

 • Düşük riski,
 • Kanama,
 • Erken doğum belirtisi ya da şüphesi,
 • Tansiyon yüksekliği,
 • Şeker hastalığı,
 • Ağır kansızlık,
 • Bebekte gelişme geriliği,
 • Plasenta sorunları gibi acil sorun çıkma ihtimali olan ya da riskli durumlar söz konusuysa gebelikte uçak yolculuğundan kaçınmalısın.

Bebeğinle arandaki en önemli bağ hakkında yeterince bilgin var mı: Plasenta (Bebeğin Eşi) Hakkında Bilmen Gereken 10 Şey!

Havaalanında hamilelerin geçişi sakıncalı mı?

Hayır, havaalanında güvenlik amacıyla yer alan dedektörlü kapılardan geçmek bebeğin için de senin için de riskli değil. Çünkü bunlar metal dedektörüdür ve X ışınıyla çalışmıyorlar.

Bunları biliyor musun: 10 Maddede Hamilelikte Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hamilelikte uzun uçak yolculuğunun ne tür riskleri var?

Uzun süre hareketsiz kalmak;

 • Bacaklarda ödem oluşmasına,
 • Diz arkasındaki toplardamarlarda baskıya,
 • Kuru havaya bağlı sıvı kaybı sonucu kan yoğunluğunun artmasına,
 • Bacaktaki derin toplardamarlarda pıhtı oluşmasına yol açabiliyor.

Bu pıhtı yerinden koparak akciğerlere giderse “akciğer embolisi” denilen çok riskli bir süreç başlıyor. Hamilelik dönemi bu riskin arttığı bir süreç. Bu nedenle uzun uçak yolculuklarına karşı dikkatli olmanda fayda var.

Seni bu dertten kurtaralım: Hamilelikte Ödem Neden Olur? Nasıl Atılır?

Hamilelikte uçak yolculuğuna çıkmadan önce bunlara dikkat!

 • Hava yolu şirketinin hamilelere yönelik uçuş politikasını gözden geçir. Bu kurallar şirketten şirkete ve gidilecek yere göre değişiklik gösterebiliyor. THY hamile yolcular için nasıl özel kurallar uyguluyor ya da Pegasus hamile yolcular için daha mı avantajlı, gibi sorularına cevap bulmak için hava yolu şirketini önceden arayabilirsin.
 • Hamilelikte uçak yolculuğu sırasında koltuk seçimi çok önemli. Daha fazla konfor için bacaklarını rahatça uzatabileceğin koridor tarafını tercih etmelisin. Ekonomik olarak uygun olduğu takdirde daha da rahat etmeni sağlayacak business bölümden bilet alabilirsin.
 • Rahat bir yolculuk yapmak için bol kıyafetler ve rahat ayakkabılar giy.
 • Yanında sağlıklı atıştırmalıklar bulundur.
 • En sevdiğin yastığını yanına al.
 • Farklı bir zaman dilimine yolculuk ediyorsan saat farkının yol açacağı sorunları hesaba kat.
 • Yolculuktan önce iyice dinlen.

Mutlaka oku: Hamilelikte Seyahati Unutulmaz Kılacak 9 Bilgi

Uçak yolculuğunda kulak sağlığını korumak için ne yapmalısın?

Uçak yolculuğu sırasında basınç farkı en çok kulaklarda hissediliyor. Basınç farkı, kulak içi basıncının düşük kalmasına ve kulak zarının içeriye doğru çökmesine neden olabiliyor. Kulak zarındaki itilme ve çekilme fazla olduğunda tıkanıklığın yanı sıra ağrı ve acı da hissedebilirsin.

Grip ve nezle gibi nedenlerle burnunun tıkalı olması da basınç ve ağrıyı daha fazla hissetmene yol açabilir. Bu nedenle burun tıkanıklığı, üst solunum yolu enfeksiyonu, ses kısıklığı ve boğaz ağrısı gibi şikayetlerin varsa seyahatini ertelemen iyi olur. Peki yolculuk esnasında kulak sağlığını korumak için ne yapabilirsin?

 • Su iç. Orta kulağa hava akışı sağlayan yapılar yutkunma hareketi ile beslendiğinden iniş ve kalkışlarda küçük yudumlarla su tüketebilirsin.
 • Sakız çiğne ama balon şişirme! Tıkanıklık nedeniyle kulaklarda hissedilen ağrı, yutkunma ile birlikte çene hareketlerinin etkinleştirilmesiyle de önlenebilir. Bu sebeple sakız çiğnemek faydalı olabilir. Ancak sakızı balon yapmak sakıncalı, aklında olsun.
 • Son çare, Valsalva manevrası! Ağzı ve burnu kapatıp kulaklara hava basıncı gönderilmesi olarak bilinen bu yönteme başvurabilirsin. Bu hareketi doğru ve yeterli yapman önemli, yanlış yapman istenmeyen sonuçlar doğurabilir.
 • Gerekli olduğu takdirde burun damlası kullanabilirsin.

Yolculuk sırasında ne yapmalısın?

 • Yolculuk sırasında kemerini karın boşluğunun altından, uyluklarının üstünden bağla. Göbeğini sıkmasın.
 • Bacaklarındaki yavaşlayan kan dolaşımını hareketlendirmek için saat başı ya da iki saatte bir kalkıp dolaş. Oturmak zorundaysan ayak bileklerini esnet ve ger. Doktorun uçuş boyunca varis çorabı giymeni tavsiye edebilir.
 • Otururken alt bacak kaslarını çalıştıracak egzersizler yapabilirsin. Uçak şirketlerinin tanıtım kartı ya da dergilerinde egzersiz örneklerini bulabilirsin.
 • Çok miktarda sıvı tüket. Kabinin düşük nemi, sıvı kaybına yol açabilir.

Bunun bir de doğumdan sonrası var, şimdiden öğren: Bebekle Uçak Yolculuğuna Çıkmadan Önce Oku, Pişman Olma!

Kaynakça ve İleri Okuma

Walker Allan ve Humphries Courtney. Hamilelikte Sağlıklı Beslenme. Özlem Tüzel Akal (Çev.). İstanbul: Optimist Yayınları, 2014

Murkoff E. Heidi ve Mazel Sharon. Bebeğinizi Beklerken Sizi Neler Bekler. Nihal Gökçe (Çev.). İstanbul: Epsilon Yayınları, 2017


YAZAR

Boğaziçi Üniversitesi Kimya Mühendisliği'nden mezun oldu. Uzun yıllar çokuluslu firmalarla "sahada pazarlama" projeleri yürüttü. Hamileliği sırasında anne ve bebek sektörü ile tanıştı. 2012'de sevgili oğlunun doğumu sonrasında; öğrendiklerini ve tecrübe ettiklerini diğer annelerle paylaşmak üzere Anneysen.com'da dijital içerik üretmeye başladı. En çok bebek alışverişi ve yenilikçi bebek ürünleri konusunda yazmayı seviyor. Yazarımızın güvenilir kaynaklara başvurarak hazırladığı bu yazının ve Anneysen.com'da yer alan diğer içeriklerin yayına çıkmasında katkıda bulunan uzmanlara teşekkür ederiz.