Hamilelikte Türk Kahvesi İçilir mi?

Kültürümüzün bir parçası, sohbetlerin vazgeçilmezi, günlük alışkanlıklarımızdan biri olan Türk kahvesini hepimiz çok seviyoruz. Ama söz konusu hamilelik olunca acaba bebeğine ya da hamileliğinin gidişatına olumsuz bir etkisi olup olmadığını merak ediyor olabilirsin.

Bu yazımızda keyfine devam edebilmen için hamilelikte Türk kahvesi içilir mi, Türk kahvesi hamilelikte zararlı mı gibi sorularını yanıtladık.

Hamileyken Türk kahvesi içilir mi?

Her şeyde olduğu gibi hamilelikte de bir ürün tüketirken dozunu bilerek tüketmek önemlidir. Her şeyin fazlası zarar sözünü unutmadan porsiyon ayarı yapmak gerekir. Bu, hamilelikte kahve tüketimi için de geçerli.

Kahve, gün içerisinde insanların kendine gelmesi, sosyalleşmesi için güzel bir araç. Tabii kafeinin uyarıcı özelliği nedeniyle hamilelikte Türk kahvesi tüketmek, anne adaylarının kafasını karıştırabiliyor. Hamileyken Türk kahvesi içilir mi, sorusunu yanıtlayalım. Evet, Türk kahvesi hamileliğin ve bebeğin için herhangi bir sorun teşkil etmez. Ancak porsiyonunu bildiğin sürece!

Detaylar burada: Hamilelikte Kahve ve Çay Tüketimi Nasıl Olmalı?

Uzman Diyetisyen Müge Özyurt Şafak, “Bir Diyetisyenin Hamilelik Günlüğü” kitabında hamilelerin günlük tüketebileceği Türk kahvesi miktarının 82-86 mg olduğunu belirtmiş. Yani bu, ortalama olarak bir fincan Türk kahvesine denk düşüyor. Bu da demek oluyor ki hamileliğinde günde 1 fincan Türk kahvesi tüketmende herhangi bir sakınca yok.

Hamilelikte Türk kahvesi içmek zararlı mı?

Anne adaylarının çoğunun kafasında Türk kahvesi düşüğe sebep olur mu, sorusu beliriyor. Ancak kahvenin bu gibi bir soruna neden olması için çok yüksek miktarlarda tüketilmesi gerekir. Yani doz aşımı yapmaman gerekiyor.

Hamilelikte Düşük Neden Olur, Tedavisi Var mı?

Bu arada fazla kafeinin uyarıcı etkisi olduğunu biliyorsun. Zaten vücudun hormonlar ve çeşitli fiziksel değişimler nedeniyle bazı sorunlara daha açık bir durumda olacak. Türk kahvesinin olduğundan fazla tüketimi ile uykusuzluk, histeriklik gibi sorunlarla karşılaşabilirsin. Hamilelikte uykusuzluk çekmek de oldukça sıkıntılı durumlar yaratabilir. Bu yüzden gebelikte Türk kahvesi tüketiminde mutlaka doz ayarı yapman gerekiyor.

Bu içerikte yer alan bilgiler hiçbir şekilde doktor tavsiyesi yerine geçmez.