Hamile Kalmak İsteyenler İçin Uzak Durulması Gereken 10 Şey!

Sevdiğin ve alışkanlık haline getirdiğin şeylerden uzaklaşmak istemiyor olabilirsin, haklısın da. Ancak bir bebek sahibi olmayı istemek, hayatında bazı düzenlemeler yapmanı gerektiriyor. Sadece gebe kaldığını öğrendiğin an itibariyle değil, bunu planladığın zamandan başlayarak bazı alışkanlıklarından uzaklaşmalısın. Bu yazıda da hamilelik öncesi yapılmaması gerekenler hakkında 10 madde sıraladık. Uygulaman çok önemli!

1. Hamilelik öncesi alkol kullanımı

İçtiğin alkol miktarı arttıkça bebek sahibi olma ihtimalin azalır. Çünkü alkol yumurtlamayı, yumurtanın fallup tüplerine taşınmasını ve embriyonun rahme tutunmasını zorlaştırır. Bu durum, nadiren bir kadeh şarap içmenin gebe kalmanı engelleyeceği anlamına gelmez, ama tükettiğin miktar arttıkça durum değişebilir.

Bunun yanı sıra düzenli alkol kullanımının düşük riskini de beraberinde getirdiğini söylemeliyiz.

Ayrıca tam olarak ne zaman hamile kalacağını bilemeyeceğinden, hamile kalmaya karar verdikten sonra alkolü tamamen bırakmak en iyisidir. Çünkü hamilelikte alkol, ceninin büyümesi sırasında birtakım sorunlara sebep olabilir.

Hamile kalmayı kolaylaştırmak için bunları öğren: Doğurganlığı Olumlu ve Olumsuz Etkileyen 13 Faktör!

2. Gebelik öncesi sigara tüketimi

Alkolden sonra sıra sigara tüketiminde! Sigara tüketimi, yumurtlama sürecini olumsuz etkiler. Yumurtlamanın sonrasında ise rahim ağzı sıvısında spermin yumurtaya ulaşmasını engelleyebilecek değişikliklere yol açar.

Ayrıca, sigara içerek düşük yapma, düşük doğum kilosu ve bebeğinin oksijen ve besinlerden yeterince yararlanamaması gibi riskleri de arttırmış olursun. Uzun lafın kısası, "Hamile kalmak istiyorum." diyorsan, sigarayı bırakmalısın.

Üstelik yalnızca sen değil; partnerin de sigara kullanıyorsa risk çok daha yüksek. Kaliteli sperm için sağlıklı bir yaşam şart: Beyler Size Sesleniyoruz: Sperm Kalitesi Nasıl Arttırılır?

3. Hamilelik öncesi ağır egzersiz programı

Bu dönemde egzersiz yapman, hem kilo kontrolü hem de dayanıklılığının artması için faydalı. Ancak hamilelik öncesi spor ile kendini aşırı yoracağın programlardan kaçınmalısın.

Ayrıca bu dönemde, seni zorlayacak ve sarf ettiğin eforu sürekli arttırmanı gerektirecek rekabete dayalı sporlardan da uzak durmalısın. Çünkü aşırı egzersiz, yumurta oluşumunu olumsuz etkileyerek hamile kalma ihtimalini düşürür.

Bu da ilgini çekebilir: Kocanızın Baba Olmaya Hazır Olduğunu Gösteren 9 İşaret!

4. Aşırı kafein tüketimi

Hamile kalmayı planlarken kafeinden vazgeçmek zorunda değilsin. Diğer maddelere göre bir miktar tüketimine izin verilen kafein, çoğu uzman açısından günde 1 ya da 2 kere tüketildiğinde sorun yaratmaz. Ancak kafeini fazla tüketiyorsan, hamile kalmak istediğin bu dönemde bu alışkanlığının önüne geçmen gerekir. Peki, neden?

Kafein, demir ve kalsiyum emilimini azaltarak kansızlığa sebep olur. Ayrıca bazı araştırmalar düşük doğurganlık ile kafein tüketiminin bağı olduğunu gösterir.

Bu arada, kafeinin sadece kahvede olduğunu düşünmemelisin. Örneğin diyet kolada 18 mg kafein bulunur, aklında bulunsun.

Bebek sahibi olmak istiyorsan, ne yediğin kadar ne yemediğin de önemli: Hamile Kalmak İsteyenlerin Tüketmemesi Gereken 12 Gıda!

5. Hamilelik öncesi yeşil çay tüketimi

Yeşil çayın kandaki folik asit düzeyini düşürdüğüne dair araştırmalar var. Folik asit, ceninin gelişimi sırasında beyin ve omurilik defektlerinin oluşumunda sorun çıkma ihtimalini azaltır. Bu sebeple hamilelik öncesi folik asit ihtiyacının olmaması için yeşil çay içmemeni öneririz.

Folik asit neden bu kadar önemli: Folik Asit Hamile Kalmak İsteyenlere Nasıl Yardımcı Olur?

6. Hamilelik öncesi ideal kilonun uzağında olmak

Aşırı kilolu ya da zayıf olman yalnızca hamile kalma şansını düşürmekle kalmaz, hamile kaldığında bazı komplikasyonlar yaşama riskini de arttırır. Bu yüzden hamilelik öncesi beslenme düzenini kalori arttırarak ya da azaltarak düzenlemen faydalı olacaktır.

Ancak, kilonu düzenlemek için dengesiz diyetler, aşırı karbonhidrat alımı ve yüksek protein diyetleri gibi programlardan uzak durmalısın. Bu şekilde bir beslenme hamile kalmayı zor bir hale dönüştürecek olmasının yanı sıra ihtiyacın olan bazı besin gruplarının eksikliğini çekmene de sebep olabilir. İdeal kiloda olmak ne kadar önemliyse, o kiloya yavaş ve dengeli bir beslenme ile ulaşmak da o kadar önemlidir.

7. Diş sağlığını ihmal etmek

Diş sağlığına önem vermemek sonradan birtakım problemlerle karşılaşmana sebep olabilir. Hamile kalmadan önce, dişlerin için yaptırman gereken ama yaptırmadığın bir tedaviyi hamilelik esnasında yaptırmak zorunda kalmak işini zorlaştırır.

Ayrıca gebe kaldıktan sonra diş eti hastalıklarıyla uğraşman, düşük kilolu bebek sahibi olma riskini arttırır, uyaralım.

Son bir kontrol: Hamile Kalmadan Önce Hangi Testleri ve Aşıları Yaptırmalısın?

8. Sebze tüketimini azaltmak

Doğurganlığı arttırmak denildiğinde akla ilk gelenlerden biri, yediğin yiyeceklerin etkisidir. Olabildiğince organik ürünler yemeye dikkat etmen gereken bu süreçte A vitamini bakımından zengin olan sebze tüketimine ağırlık vermeni tavsiye ederiz. Hamile kalmayı kolaylaştıran bu sebzeler yumurtanın döllenmesine etkide bulunur.

Vitamin ve ek besin desteğine hamilelikten önce başlamalısın: Hamileliğe Hazırlıkta Hangi Vitaminleri ve Ek Besinleri Almalısın?

Sevmediğin ya da tüketmeyi tercih etmediğin birçok sebzeyi gebe kalma sürecinde yemeli ve diğer zamanlara oranla tüketimini arttırmalısın. Bu dönemde hangi besinleri tüketmenin iyi olacağı konusunda, Hamilelik Öncesi Beslenme Listesi’nde Bulunması Gereken 10 Yiyecek! yazımızdan faydalanabilirsin.

9. Hamile kalamama korkusu

Her sorunun altından çıkan bir sebep: stres! Peki, stres hamile kalmayı engeller mi? Bu sorunun cevabı, üzülerek söylüyoruz ama evettir. Gebe kalmaya çalışmak bir görev halini aldığında, bu durum üzerinde bir baskı oluşturup stres yaşamana sebep olabilir.

Partnerinle ilk denemelerinizin ardından hemen hamile kalamazsan, bunun keyfini kaçırmasına izin vermemelisin. Çünkü bir döngüde gebe kalma ihtimalin, en iyi koşullarda dahi %50’dir.

Birkaç denemeden sonra "Neden olmuyor?" paniği yaşayanlar bu mitlere inanıyor: Hadi İtiraf Et, Sen de İnandın: Hamile Kalmakla İlgili 10 Şaşırtıcı Mit

10. Hamilelik öncesi cinsel ilişki sayısını azaltma

Çiftlerin sperm yoğunluğunda düşüş olacağı endişesiyle seks zamanını sınırlandırdıklarına sıkça rastlanır. Ancak araştırmalar böyle bir durumun olmadığını, hatta sıklıkla yapılan seksin hamile kalma ihtimalini az da olsa arttırdığını gösterir.

Sen de partnerinin sperm yoğunluğunun azalmaması için cinsel birleşmeyi yumurtlama dönemi ile sınırlandırıyorsan, bu düşünceden vazgeçmeni öneririz. Gebe kalmak için düzenli bir şekilde seks yapmak en iyisidir. Bebek sahibi olmayı isteyen çiftler için aşırı seks diye bir şey yoktur, söyleyelim.

Ayrıca düzenli seks ile yumurtlama dönemini kaçırma ihtimalinden de kurtulmuş olursun.

Bu dönemde denemenin faydalı olacağı seks pozisyonları için Hamile Kalma Pozisyonları Arayanlara 7 Öneri! adlı yazımıza bakabilirsin.