Folik Asit Hamile Kalmayı Kolaylaştırır mı?

Seni B vitamini ailesinin en önemli üyesiyle tanıştıralım: Folik asit. Hamileliğe hazırlanırken ismini sık sık duyacaksın. Peki, nedir bu herkesin söz ettiği folik asit, neden önemli? Kullanacaksın ama bakalım bir zararı olur mu? Ya kilo alırsan? Kullanmadın diyelim bir rahatsızlıkla karşılaşır mısın?

Hadi, mucizevi vitamin folik asiti biraz yakından tanıyalım!

Folik asit nedir?

Kendisi DNA sentezinde, hücre bölünmesini sağlamada ve sinir sisteminin gelişiminde çok önemli rolü olan B grubundan bir vitamindir. Hamile kaldığında bebeğinin beyin ve omuriliğinin gelişmesini sağlar.

Hamilelik öncesi folik asit kullanman neden önemli?

Hamile kaldığında bebeğinde ilk olarak sinir sistemi gelişecek. Sinir sistemi, yolculuğuna minik bir disk olarak başlıyor. Daha sonra ise bu minik disk kendi üzerine katlanıyor ve silindire dönüşüyor. İleride beyni ve omuriliği oluşturacak olan bu önemli silindirin de bir ismi var: Nöral tüp.

Bu önemli silindir pek çok kadında heniz hamile olduğu öğrenilmeden kapanır. Kapanması için de folik asit gerekli. İşte folik asitin ismini sık sık duyman tam da bu yüzden. Nöral tüpün omurgada kapanmamasıyla spina bfina denen, nöral tüp bozukluğu meydana gelebiliyor. Sinir tahribatına, bacak felcine ve öğrenme bozukluklarıa neden olabiliyor.

Başka neler var: Hamileliğe Hazırlıkta Hangi Vitaminleri ve Ek Besinleri Almalısın?

Folik asit kullanmazsan ne olur?

Kadınların çoğu gebelik öncesinde folik asit eksikliği yaşar. Bunda folik asitin günlük depolanan bir vitamin olmasının etkisi var. Hamile kaldığında bedeninde yeterli miktarda folik asit olmazsa spina bifida denilen bir hastalık ortaya çıkar. Bu rahatsızlık ise bebeğinde sinir tahribatına, bacak felcine ve öğrenme bozukluklarına neden olur.

Folik asit hamile kalmayı kolaylaştırır mı?

Folik asit, progesteron seviyesini düzenliyor ve düzensiz yumurtlamanın önüne geçiyor. Bu açıdan doğurganlığı arttırmada da söz sahibi.

Kolay hamile kalmanın diğer yollarını merak ediyorsan Hamile Kalmanın Kolay Yolları (İyi Yolculuklar) yazımıza göz atabilirsin.

Hamile kalmadan folik asit kullanmanın yan etkileri var mı?

Folik asit, vücutta depolanmıyor. Her gün yeniden alınması gerekiyor. O nedenle hamile kalmadan önce folik asit kullanmanın herhangi bir yan etkisi yok. Ancak hamilelik döneminde folik asit fazlalığının bebeğin gelişimini olumsuz etkilediğine dair araştırmalar var.

Prof. Dr. İsmail Çepni'den hamile kalmak isteyenler için beslenme önerileri:

Folik asit kilo aldırır mı?

Folik asit doğal besinlerde bulunuyor. O yüzden kilo aldırıcı bir etkisi yok. Eğer hamilelik öncesinde kilo almaktan korkuyorsan ya da kilo vermen gerekiyorsa kendine sağlıklı bir beslenme programı hazırlayabilirsin. Bu programa yeterli miktarda eklediğin folik asit ise kilo almana neden olmaz.

Folik asit hamile kalmadan ne kadar kullanılmalı?

Biz araştırdığımız kaynaklardan günde 400 mikrogram folik asit vitamin desteği almanın önemli olduğuna ulaştık. Besinlerden alman gereken de 200 mikrogram (2 porsiyon) civarı. Ancak her kadının ihtiyacı olan folik asit miktarı farklı olabilir. Bizim söylediğimiz ortalama bir değer. O yüzden sen doktoruna da bir danış.

Folik asit içeren besinler nelerdir?

Folik asit bakımından oldukça zengin besinler şunlar:

 • Pişmiş mercimek (180 mikrogram),
 • Barbunya (147 mikrogram),
 • Kuşkonmaz (6 adedi 130 mikrogram),
 • Ispanak (130 mikrogram),
 • Tam tahıllı kahvaltı gevreği (100 mikrogram),
 • Buğday rüşeymi (100 mikrogram),
 • Portakal suyu (109 mikrogram).

Not: Verdiğimiz değerler yarım kaselik porsiyonlar için geçerli.

Hamilelik Öncesi Beslenme Programında Hangi Besinler Olmalı?

Folik asite ne zaman başlanmalı?

Folik asite hamile kalmadan yaklaşık 3 ay önce başlanması öneriliyor. Her kadının hamile kalma süreci farklı ilerler. Bu nedenle bu süreyi belirlemek için doktoruna danışmanda fayda var.

Bunları da öğren: Hamilelikte Folik Asit Kullanımı Hakkında Merak Ettiğin Her Şey

Hangi folik asit hapını kullanmalısın?

“Hangi marka folik asit kullanmalıyım?” sorusunun cevabı için pek çok seçenek var. Genellikle doktorların verdiği iki marka Folic Plus ve Folbiol’dür. O yüzden birçok kadın sık sık “Folic Plus mı Folbiol mü kullanmalıyım?” sorusunu sorar. Aralarındaki fark ise şu: Folic Plus, Folbiol’e göre biraz daha pahalı. Çünkü Folic Plus’ın içerisinde kalsiyum ve D vitamini katkısı da var. Fakat piyasada bu ikisinin dışında başka markalar da var:

 • Solgar Folic Acid (Folacin): Vegan kullanımına da uygun bir folik asit.
 • Folidoce: 400 mikrogram folik asit, 2 mikrogram da B12 vitamini içerir.
 • Ferrozinc: Demir, çinko ve C vitamini de içerir.
 • Ferplex: Demir de içerir.

Hangi markayı kullandığının ise pek bir önemi yok. Önemli olan folik asit desteğine başlaman. Hangisini kullanman gerektiğini doktoruna da danışırsan en doğru çözüme ulaşırsın.

Hamilelik Öncesi Beslenme: Beslenme Programına Alman Gereken 7 Vitamin ve Mineral!

Kaynak: Hamilelikte Sağlıklı Beslenme - Dr. Allan Walker - Courtney Humhpries, Bebeğinizi Beklerken Sizi Neler Bekler-Heidi E. Murkoff ve Sharon Mazel