Hamilelik Öncesi Beslenme Listesinde Bulunması Gereken 10 Yiyecek!

Hamile kalmaya mı çalışıyorsun? O zaman gebe kalma şansını arttırmak için hamilelik öncesi beslenme tercihlerine dikkat etmeli ve ihtiyacın olan besin gruplarını içeren yiyeceklere yönelmelisin. Peki, hamile kalmayı kolaylaştıran yiyecekler nelerdir? İşte, düzenli bir şekilde tüketmen gereken 10 gıda!

1. Yağsız et

Protein, hamilelik öncesi beslenme rehberinde bulunması gereken besin gruplarındandır. Et de önemli bir protein kaynağı olduğu için akla gelen ilk gıdalar arasında bulunur.

Demir ve B12 vitaminlerini de içeren, yumurtalıkları harekete geçiren ve kısırlık riskini azaltan eti, sağlıklı ve dengeli beslenebilmen, gereksiz kilo alımının önüne geçebilmen için yağsız seçmeni öneririz.

2. Muz

Hem çok lezzetli hem de doğurganlığını arttıran bir başka öneri ise muz! Meyveler antioksidan bakımından zengin olduğundan üreme sağlığı için çok önemlidir. Yediğin meyveler yumurta oluşumunu da, oluşan yumurtanın kalitesini de arttırır. Bunların arasından muz ise B6 vitamini açısından zengin olduğundan adet dönemini düzenler ve böylece yumurtlama dönemini hesaplama konusunda da sana yardımcı olur.

Bu arada muzu tek başına tüketmenin yanı sıra birlikte de afiyetle yiyebilirsin.

Denemeye Değer: Bu Besinler Doğurganlığı Arttırıyor!

3. Süt

Süt ürünleri önemli bir mineral kaynağı olmasının yanı sıra kalsiyum bakımından da zengindir. Bu özellikleriyle doğurganlığı arttıran ve bedenin D vitamini ihtiyacını karşılamasına yardımcı olan sütü tüketmeye özen göstermelisin.

4. Yoğurt

Sadece süt değil; diğer süt ürünlerini tüketerek de ihtiyacın olan besinleri alabilirsin. Akla gelenlerden ilki ise yoğurt.

Üreme sisteminin verimli çalışmasına yardımcı olan yoğurdun bir kasesi 250 mg kalsiyum içerir. Bu miktar bir su bardağı inek sütünün taşıdığı kalsiyum kadardır. Özellikle sütün içinde bulunan laktoz adlı süt şekerini sindirme konusunda sorun yaşayan biriysen, yoğurt sütün iyi bir alternatifi olabilir.

Hamilelik Öncesi Beslenme Listesinde Bulunması Gereken 10 Yiyecek!

5. Karnabahar ve brokoli

Hamile kalmaya çalıştığın dönemlerde taze sebzeleri sıklıkla tüketmeye çalışmalısın; çünkü sebzeler yumurtanın döllenmesini kolaylaştıran bir etkide bulunur. Sebzeler arasında özellikle önerebileceğimiz ise brokoli ve karnabahardır. A vitamini deposu her iki besini de haşlayıp yoğurt ile birlikte tüketebilirsin.

Prof. Dr. İsmail Çepni anlatıyor:

6. Somon

Sırada hamile kalmak için ihtiyacın olan besin gruplarının birçoğunu içeren balık var. Vitamin ve mineral kaynağı olan balığı, haftada 2 porsiyon tüketmen hamile kalma şansını arttırır. Özellikle uskumru, somon, sardalya, hamsi, alabalık gibi yağlı balıkların haftada bir kez tüketilmesi iyi olur.

Bunların arasında somon, en iyi omega-3 kaynaklarından biridir. Cıva seviyesi düşük olan somon, hormonları düzenler ve üreme organlarındaki kan dolaşımını arttırarak hamile kalma şansını yükseltir.

Hamileliğe Hazırlıkta Hangi Vitaminleri ve Ek Besinleri Almalısın?

7. Avokado

Son dönemlerde sıkça tüketilmeye başlanan ancak pek alışık olunan bir tat olmadığı için çok sevenine de rastlanılmayan avokado, gebelik öncesi beslenme listesinde mutlaka yer almalı! Doymamış yağ içeren avokado; protein, çinko ve potasyum açısından zengin bir meyvedir.

Bunun yanı sıra doğurganlığının artması ve hamilelik sırasında ceninin gelişimini destekleyen folik asiti de içerir. Bu anlamda, hamile kalmak istiyorum diyorsan, avokado tüketmeli ve vücudunun hamileliğe hazırlanmasına yardımcı olmalısın.

Folik Asit Hamile Kalmak İsteyenlere Nasıl Yardımcı Olur?

8. Tahıl

Karbonhidratlar kan şekeri ve insülin seviyelerini düzenler. İnsülin seviyesinin dengeli olması ise doğurganlık şansını arttırır. Bu anlamda karbonhidrat ihtiyacını karşılaman önemlidir. Ancak bu ihtiyacı kompleks karbonhidrat olarak tanımlanan gıdalardan almanı tavsiye ederiz.

Yani gebe kalmak için bolca lif içeren tam buğday, yulaf ezmesi, mısır unu, tam tahıllı mısır, kahverengi pirinç, yulaf tüketmelisin. Böylece hem kilo almanın önüne geçebilir hem de bol miktarda lif içeren bu besinlerden gerekli karbonhidratı sağlayabilirsin.

9. Soya fasulyesi

Soya fasulyesi, "Gebe kalmak için ne yemeli?" sorusuna verilecek cevaplardan biridir. Yüksek oranda lif içeren, çinko, folik asit, protein ve kalsiyum kaynağı olan bu besini tüketmeye özen göstermelisin. Soya fasulyesini protein kaynaklı gıdalarla birleştirerek tüketebilir ya da salatalarına haşlayarak ekleyebilirsin.

Aman dikkat: Hamile Kalmak İsteyenlerin Tüketmemesi Gereken 12 Gıda!

10. Kuru yemiş

Kuru yemiş, hayatının her döneminde yeterli miktarda tüketmenin iyi olabileceği besinler arasındadır. Ancak özellikle hamile kalmak istediğin dönemde ve hamileliğin sırasında tüketmeye özellikle dikkat etmelisin.

Yapılan araştırmalar ceviz, fındık gibi besinleri tüketen kadınların yumurtlama bozukluğu riskinin azaldığını göstermiştir. Bu anlamda, hamile kalma şansını arttırmak için kuru yemişleri beslenme listene eklemelisin. Tabii her besinde olduğu gibi kuru yemişi de aşırı derecede tüketmemelisin.

Afiyet olsun: Doğurganlığı Arttıran Sağlıklı ve Lezzetli Smoothie Tarifleri