Hamile Kalmakla İlgili 10 Doğru Bilinen Yanlış

“E hadi” diyorsunuz, “Artık zamanı geldi.” Çocuk istediğinizi kime anlatsanız bir şey söylüyor değil mi? Aman onu yeme, şunu içme, bacaklarını kaldır, her gün yapma… Siz de doktorunuzun dediklerini unutup bir an olsun bu duyduklarınıza kapılırsanız bilin ki yalnız değilsiniz.

Çocuk isteyen ve özellikle birkaç denemeden sonra “neden olmuyor” paniği yaşayan herkes bu mitlere bir şekilde inanıyor. İşte hamile kalmak hakkında inanılan 10 şaşırtıcı mit!

1. Doğum kontrol hapı erteler

Uzun süre doğum kontrol hapı kullanmak hamileliği erteler… İnsan yıllarca hamile kalmamak için korunup ardından ilacı bırakınca acaba mı diyor ancak bu bir mit, gerçek değil. Bazı kadınlar ilacı bırakır bırakmaz hamile kalıyor. Tabii ortada başka bir sorun yoksa…

Sğreci hızlandır: Hamile Kalmak İsteyenlerin Tüketmemesi Gereken 12 Gıda!

2. Yumurtada iki gün yaşar

Bir yumurta serbest kaldığında iki güne kadar döllenebilir. Hayır! Evet sperm birkaç gün bekleyebiliyor ancak yumurta, hayır. Sperm onu doğru zamanda yakalamak zorunda.

3. Her gün yapmayın!

Doğru günlerde ne kadar çok birlikte olursanız, hamile kalma şansınız o kadar artar. Aslında kısa süre öncesine kadar iki günde bir öneriliyordu ancak son araştırmalara göre fazla, her zaman fazladır. Sperm sayısı normal olan bir erkeğin eşiyle yumurtlama günlerinde her gün birlikte olması olasılığı artırır. Ama günde birden fazlası da sperm kalitesi azalacağı için olasılığı azaltır.

Beyler size sesleniyoruz: Sperm Kalitesi Nasıl Arttırılır?

4. Kim üstte olacak?

Pozisyon önemlidir… Aslında sağlıklı spermler çok iyi birer yüzücü gibidirler, hedeflerine ulaşıp misyonlarını tamamlarlar. Aslında hangi pozisyonda hamile kalabileceğiniz size bağlı. Çünkü ikinizin de sevdiği pozisyonu seçmek en iyisi. Ancak biraz daha yer çekimine göre hareket etmek istiyorsanız, partnerinizi üstte olsun.

Haydi bunlara bak: Hamile Kalma Pozisyonları Arayanlara 7 Öneri!

5. Orgazm olmadan hamile kalınmaz

Orgazm olmak zorundasınız. Hayır değilsiniz. Tabii ki orgazm olmanın bir kötü yanı yok hatta belki spermlerin yumurtaya ulaşmasına da yardım eder. Ancak hamile kalmak için orgazm şart mı? Hayır, değil. Ama bunu herkese söylemeye gerek var mı? Hayır. Yok…

6. Üçüncü ayda işlem tamam

Bir çift, sorun yoksa denemenin ortalama üçüncü ayında başarır. Yok işte bu öyle değil… Yumurta ve sperm ilk gün de buluşabilir, altıncı ayda da bir sene sonra da… Yani olmuyor diye hemen ümitsizliğe kapılmayın. Denemeye devam…

Hadi bu yazıya da bir bak: O Büyük Hayal ve Göbek Öncesi Hamilelik Hazırlıklarına Dair Bilmen Gereken Her Şey!

7. İkinci daha kolay

Bir kez hamile kaldıktan sonra ikinci daha kolay olur. Hayır. İlk çocuktan sonra kısırlık yaşama durumu da mümkün.

Buna da bakmak lazım: İkinci Çocuğa Hazır mısınız?

8. Erkeklerin biyolojik saati yok

Bu da yanlış. Daha dayanıklı bir pili olan saat, ama işte o da tık tık ilerliyor. Yaşı geçkin erkeklerin kısırlık sorunu yaşama ihtimali diğerlerine göre daha yüksek. Nedeni testosteron seviyesinin değişmesi, sperm kalitesinin düşmesi…

Bu konuda bilgilen: Kısırlık (İnfertilite) Nedir, Nasıl Anlaşılır?

9. Emzirmek korur

Hayır. Genelleme yapmak mümkün değil. Evet emzirmek adet görmeyi erteleyebilir ancak emzirmeye güvenmek büyük hata. Yani “nasıl olsa olmaz” demeyin.

İşin ayrıntısı burada: Emzirirken Hamile Kalmak ya da Başka Bir Deyişle Hamileyken Emzirmek

10. Bacaklar yukarı

Birlikte olduktan sonra bacaklar 20 dakika yukarıda kalmalı. Bunun hamile kalmayı kolaylaştırdığı söylenir hep. Peki doğru mu? Aslında teoride insana mantıklı gibi gelse de, hayır. Zaten spermler vücudunuza ulaştıktan sonra gidecekleri yeri bilecek kadar akıllılar. Ama çok aklınız kalıyorsa, kalçanızın altına minik bir yastık koymanızın da bir zararı yok. Bacakları kaldırmaktan iyidir.

Yine de işi garantiye al: Beyler Size Sesleniyoruz: Sperm Kalitesi Nasıl Arttırılır?

Şebnem SEÇKİNER