Rahim Filmi (HSG) Nasıl Çekilir?

Rahim Filmi (HSG) Nasıl Çekilir?

Rahim filmi ya da diğer adıyla HSG filmi, kadınlarda yaşanan kısırlık ve rahim sorunlarının tanısının koyulmasına yardımcı olan bir görüntüleme şekli. Bakalım rahim filmi nasıl çekiliyor, rahim filmi çektirenler neler yaşamış? Hepsi yazımızda!

Rahim filmi nedir?

Rahim filmi, diğer ismiyle HSG (histerosalpingografi), rahim ve rahim boşluğunda yaşanan sorunların tanısı için kullanılır. Özellikle söz konusu en az 1 yıldır korunmasız cinsel ilişki yaşayıp çocuk sahibi olamamak yani kısırlıksa, bunun sebeplerinin neler olduğunu bulmak için başvurulur. Bu sorunlar saptandığında hamileliğin önündeki engeller kaldırılabilir. Bunun dışında;

  • Kanser,
  • Yumurtalıkların durumu,
  • Tüplerin konumu gibi durumların tespiti için de HSG çekimi yapılır.

Hadi bak: Kısırlık (İnfertilite) Nedir, Nasıl Anlaşılır?

Rahim filmi ne zaman çekilir?

Özellikle hamile kalmama sorunu mevcutsa ve sebebi belirlenemiyorsa, ilk adım olarak rahim çekilmesi düşünülür. Bunun için en uygun zaman adet döneminin bitişinin hemen ardındaki 1 haftadır. Bu süreç aşıldığında endometrium büyüyeceği için rahim filminin çekilmesine uygun bir ortam sağlamaz.

Rahim filmi nasıl çekilir?

Rahim filmi tarihinden önce işlem sırasında enfeksiyon sorunu olmaması için antibiyotik tedavisine başlanır. Çekim lokal ya da genel anestezi ile yapılabilir. Filmin görüntülenmesi için sadece röntgende belli olan, genellikle iyot tuzlu su şeklindeki kontrastlı bir sıvı, bir kanül aracılığı ile rahim ağzından rahim içine doğru verilir. Bu sayede tüplerin ve içlerinin kolayca görünmesi sağlanır. Bu sıvının herhangi bir zararı, acısı yoktur. Bu sıvı kullanıldığı için ilaçlı rahim filmi ismi de veriliyor ancak bu ilaç değil.

Rahim filmi çekimi işlemi yaklaşık 15-20 dakika sürer.

Anestezili rahim filmi sonrası neler yapmak gerekir?

Rahim filmi sonrası anestezinin etkisi geçtikten sonra günlük hayata hemen geri dönülebilir.

  • Filmin ardından rahime verilen sıvının bir kısmı dışarı çıkacağı için günlük ped kullanılabilir.
  • Kısa bir süre ağrı, sızlama, hafif kanama görülebilir.
  • Günlük rutin devam edebilir, herhangi bir kısıtlama söz konusu olmaz.
  • Eğer enfeksiyon gelişmesi riski söz konusu olursa antibiyotik reçete edilebilir.

HSG filmi çektirenlerin, sonuçları çıktıktan sonra eğer hamile kalmaya engel bir durumları yoksa hamile kalma şansları %25 artar.

Rahim filmi sonrası ilişkiye girilir mi?

Rahim filminden sonra herhangi bir kısıtlama söz konusu değil. Öncesinde ya da sonrasında cinsel ilişkiye girilebilir. Burada karar sana kalmış, istiyorsan herhangi bir kısıtlaman yok haberin olsun.

Bazı ipuçları verdik: Nasıl Hamile Kalınır?

Rahim filmi ücreti nedir?

Bu filmi çeken merkezlerin her birinde fiyat farklılık gösterebilir. Bu yüzden işlemi gerçekleştirmek istediğin merkezi arayarak veya danışarak rahim filmi fiyatları hakkında bilgi alabilirsin.

Annelermiz neler demişler: Rahim filmi çektirip hamile kalan var mı?

Bu makaleyi arkadaşlarınla paylaş:

Bu içerikte yer alan bilgiler hiçbir şekilde doktor tavsiyesi yerine geçmez.